Газета по-надвірнянськи
 

Небесний Гетьман ангельських хорів

6 липня 2012, 14:29 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 1,837 переглядів

Про духовний космос музики Миколи Гобдича

Ми рідко замислювалися над тим, що музика може звучати у тих словах, що творять її, – не порожній звук. Вона летить, бентежить душу, вона, мов жива істота, що мандрує світами й шукає того, котрий здатний її почути, сприйняти серцем. Або чекає на того, котрий знайде її, пригорне до грудей, відігріє і змусить звучати на повен голос, голос, як акомпанемент коханню, весні, щастю…

У цій музиці прихований духовний всесвіт людини. Саме вона зворушує у наших душах цілі акорди почуттів й уявлень або спонукає до роздумів над самим словом «музикальність». Загляньмо у віконце і нам здається, як кольори небес зливаються із горами. Нам так хочеться сягнути руками небес, запалити там свою зорю. Це є свідченням того, що людина, в якійсь мірі, хоче поєднатися з Богом. Так само цього прагне й Микола Гобдич – український хоровий диригент, засновник і керівник муніципального камерного хору «Київ», лау­реат Національної премії ім. Т. Шевченка. Народився 1961 року в карпатському селищі Биткові. Закінчив Дрогобицьке музичне училище та Київську консерваторію. Працював хормейстером у чоловічій хоровій капелі ім. Левка Ревуцького та Академічному хорі «Думка». У 1990-му – музичний директор і диригент Камерного хору «Київ», а також засновник фестивалю хорового співу «Золотоверхий Київ». – Це для мене більше, ніж професія, більше, ніж життя моє…, – мовить Микола Гобдич. Така позиція виводить його на найвищу планку в суспільстві. Адже у царині відродження національної духовної музики Миколу Гобдича можна назвати безумовним лідером., а краще – мистецьким гетьманом. Він також працює над розшифруванням і виданням призабутих чи заборонених творів зі спадщини українського хорового мистецтва. Ці твори музикант укладає у нотні збірки, записує з хором «Київ» та видає на компакт-дисках. Виступав у Карнегі Голі (перший українець за 70 років, котрий досяг цього мистецького «подіуму»), концертному залі ВВС (Лондон); Нотр-Дам та Катедральних соборах у містах Франції, у філармоніях Утрехта, Роттердама, Берліна, Мінська, Києва, Berliner Dom та інших.

Він має щасливий дар: шанувати своїх колег і радіти їхнім успіхам. Людина з такою силою світла і потоком енергії… Церковна музика налічує тисячоліття, її неможливо передати одним колективом. Для цього необхідна робота цілої нації, всієї України. Якось в одній із публікацій маестро співу зазначив: – Мене просто підкупив хор своїм звучанням. Зразу я не думав, що буду диригентом або керівником хору. Я просто любив співати й співав багато років.

Хочеться не забувати цей духовний спів найактивнішого обранця української богослужбової спадщини та її творців, видатного диригента, блискучого виконавця, талановитого оранжувальника, невтомного організатора, людину крицевої волі, непохитної життєвої позиції та безмежної любові до України. Зі своїм духовним військом – славнозвісним хором «Київ» – він виконав і записав на компакт-диски 20 літургій, понад 130 духовних концертів, кілька канонів до свят, панахиду, вінчання, великодню службу, догматики та близько сотні окремих богослужбових творів українських авторів. Звісно, Микола Гобдич виконує не лише національну музику. Якщо ви хочете універсалізму – будь ласка: хор Київ» покаже вам найвищий пілотаж у виконанні творів будь-якої складності, будь-яких часів і народів.

У музиці багато чого хорошого. Вона може мати над тобою силу. Ти її відчуваєш, ти йдеш туди, де видніються шляхи істини, видніються сліди прекрасного… Микола Гобдич знайшов свою вершину, до якої так наполегливо тягнувся.

Згадаймо його нагороди: Золотий диплом на першому конкурсі хорів ім. Р. Шумана, Цвікау (Німеччина, 1992 р.); Перша премія на ХІІ конкурсі музики церковної, Хайнувка (Польща, 1993 р.); Гран-Прі на VІ Міжнародному хоровому конкурсі, Слайго (Ірландія, 1993 р.); Друга премія на 49-му Міжнародному хоровому конкурсі, Лланголен (Валія, 1994 р.); Гран-Прі на ХХ конкурсі серед лауреатів попередніх років, Хайнувка (Польща, 1996 р., 2001 р.); Національна премія України ім. Т. Шевченка (2007 р.).

Якби він працював на звання й нагороди, то, певно, вже давно б досяг у цьому вершин. Але йому не до того. Він одночасно опрацьовує творчість до десяти композиторів, аби повернути їхні імена та шедеври Україні, він летить, поспішаючи встигнути зробити для свого народу все, що йому по силі та, навіть, і понад силу. Він там, де безупинно бринять ангельські піснеспіви наших геніїв, де щомиті триває бій за порятунок нашої духовності, й де у цій битві його веде й охороняє невидимий заступник хору «Київ» – небесний Гетьман ангельських хорів. Давайте довершимо портрет Миколи Гобдича його власним словом, яке переконує кожного повірити в себе, поставити ціль у житті: «…Наші виступи, – то крапля в океані: настільки безмежна й велика ота національна хорова атлантида». Її ніколи не зрушиш, бо тільки серцю властива така здатність. І, напевно, усе в житті так має відбуватися: коли шукаєш, шукаєш і, врешті, знаходиш. Щось підказує: ось це – воно. І ти повинен зробити все, що потрібно для своєї самореалізації для того, щоб досягти знайного успіху.

Генії – це завжди гості з майбутнього. Микола Гобдич є тією зорею, яка ще не раз освітлюватиме нам правильний шлях, якого ми так шукаємо. Ми повинні просто серцем відчувати кожну ноту його співу – і нам відкриються ворота до Раю, до небес. Та щоб відчути цю музику, варто також володіти неабияким обдаруванням – це уміння правильно слухати.

Дмитро РУДЕЙЧУК,

випускник Битківської ЗОШ І-ІІІ ст.

1 коментар

1 коментар до “Небесний Гетьман ангельських хорів”

  1. HoT NeWs » Музика коментує:

    [...] More Музика Posts. Милко и Устата избухнаха /ВИДЕО/ … Народна Воля » Небесний Гетьман ангельських хорів Ми рідко замислювалися над тим, що музика може звучати [...]

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!