Газета по-надвірнянськи
 

Які кавуни та овочі споживати?

27 липня 2012, 14:16 | Рубрика: Здоров`я, Природа Версія для друку Версія для друку 789 переглядів

В Україні в розпалі сезон продажу кавунів. Кавуни люблять як дорослі, так і малі, і недаремно, адже вони є корисними для здоров’я. Вони мають добру сечогінну дію – відмінно виводять солі та шлаки, а тому медики рекомендують хворим на подагру, захворювання нирок, печінки, серця та шлунку. У кавуні багато заліза, а тому його вводять у раціон їх хворих на анемію. Корисно гризти зернята кавуна – їхня олія за своїми властивостями нагадує мигдальну. Сік кавуна використовують для живильно-вітамінних масок обличчя.

Але слід пам’ятати, що кавуни є «коморою» нітратів, особливо скороспілі сорти, адже їх вирощують під плівкою з додаванням великої кількості добрив. За короткий термін ці ягоди встигають стати солодкими, набрати вагу, але і добре насититися нітратами та іншими шкідливими речовинами. Медики рекомендують ласувати кавунами із середини серпня, особливо дітям.

Нітрати при потраплянні в організм людини самі по собі не є небезпечними, але в шлунково-кишковому тракті вони перетворюються у нітрити, які пригнічують клітинне дихання, знижують працездатність, викликають відчуття втоми, запамороченість, непритомність, тощо. Доросла людина легко переносить дозу нітратів 150-200 млг у день. Гранично допустима доза – 325 млг. на добу. Для дітей добова доза – 40-50 млг. При потраплянні в організм більшої кількості нітратів настає отруєння. Ще одною небезпекою, яка причаїлася в кавунах, є мікроби. Багато їх є на поверхні, і якщо при завантаженні чи розвантаженні кавун тріскається, то сік його стає добрим поживним сере­довищем для розмноження мікроорганізмів, котрі можуть викликати гострі кишкові захворювання. Поширений метод нарізання у кавуні пірамідки чи половинок, четвертинок теж не приводить до нічого доброго, адже невідомо, що нарізали цим ножем напередодні, та й як мили (і чи мили його взагалі). Навіть, якщо у м’якоті кавуна не було збудників захворювань, то у таких випадках можна стверджувати, що вони там з’явилися. Задумаймося над цим!

А тепер про інші овочі, фрукти. Сучасний ринок, супермаркети та й магазини здебільшого пропонують імпортні продукти круглорічно: ізраїльська полуниця та морква, голландські капуста, огірки, помідори та ін. Їх вирощують за спеціальними технологіями, тривалий час транспортують, потім пропонують нам із чудовим зовнішнім виглядом і тривалим терміном зберігання. Як же утримується такий товарний вигляд? Та ж за рахунок нітратів та інших «хімікатів». А ми й не здогадуємося, де можемо зустріти «отруту», яка негативно впливає на наше здоров’я.

Американці, які відомі всьому світу любов’ю до дослідження їжі, публікують дані, які свідчать: протягом останніх 50 років майже мільйон американців стали жертвами злоякісних новоутворень через канцерогенні пестицидні добрива, які накопичуються в їжі.

Зверніть увагу: найбільше скупчуються нітрати в овочах у різних їх частинах. У кабачку, картоплі – ближче до поверхні; у капусті – у верхньому листку та качані; у моркві – ближче до сере­дини і в обох кінцях; в огірку та патисоні – ближче до поверхні та плодоніжки; у петрушці, кропі, селері, шпинаті – стебло і черешки листя; у буряка – у верхній та нижній частині коренеплоду.

Купуючи кавуни, овочі, фрукти, будьте пильними та дотримуйтеся правил: не купуйте такі продукти вздовж автомобільних доріг, адже вони добре поглинають токсичні речовини з повітря. Не купуйте кавуни та овочі занадто великих розмірів, адже такі продукти «перегодовані» підсилювачами росту. На кавунах, динях, овочах не повинно бути подряпин, пошкоджень, тріщин, адже вони є «воротами» для попадання мікроорганізмів. Вимагайте у торгівців документів, що засвідчують якість товару тощо. Пам’ятайте: здоров’я Ваше та Ваших рідних – у Ваших руках.

Ганна КУЦІНКО,

завідувач санітарно-гігієнічним відділом райсанепідемстанції.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!