Газета по-надвірнянськи
 

Зберегти флору і фауну Карпат

6 липня 2012, 14:41 | Рубрика: Природа Версія для друку Версія для друку 1,035 переглядів

У сучасних умовах зростаючого техногенного навантаження розвиток заповідної справи є одним з пріоритетів державної політики України. Природно-заповідний фонд держави охороняється законодавством України як національне надбання, для якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.

Враховуючи вагомий внесок працівників природно-заповідної справи в збереження та відновлення біологічного і ландшафтного різноманіття, розвиток територій природно-заповідного фонду, Указом Президента України започатковано День працівника природно-заповідної справи.

Природний заповідник «Горгани» – своєрідний еталон гірських заповідників середніх широт. Напрямки діяльності: лісівничий, ботанічний, зоологічний, фенологічний, еколого-просвітницький.

Уже більше 15 років його працівники дбають про велике багатство флори і фауни краю. У заповіднику зростає 460 видів судинних рослин, з яких 34 занесено до Червоної книги України. Значна частина видів – рідкісні, ендемічні, реліктові.

Флора заповідника багата грибами, мохами, лишайниками. Тут зростає 231 вид мохів. Флору грибів і лишайників на сьогодні вивчають. Із виявлених видів грибів – 5 занесли до Червоної книги України. На території заповідника моніторять рослинний покрив. З цією метою закладено 45 лісівничих пробних площ, 9 ботанічних постійних пробних площ, на яких вивчають стан та зміни лісових ценозів та популяцій рідкісних видів рослин. Також систематично спостерігають за сезонним розвитком рослинності. Тваринний світ заповідника різноманітний і представлений типовими видами центральної частини Українських Карпат. У фауні хребетних тварин заповідника – 174 види, із них 33 – занесені до Червоної книги України; безхребетних – 936 видів. На науково-дослідних маршрутах проводимо спостереження за сезонною динамікою чисельності, особливостями біології плазунів і земноводних.

Служба державної охорони заповідника постійно проводить рейди-перевірки з охорони природно-заповідного фонду. При виявленні порушень природоохоронного законодавства винних притягують до дисциплінарної та адміністративної відповідальності. У 2011-му виявлено три випадки порушення природоохоронного законодавства, у 2012-му – один. У пожежонебезпечний період працівники державної охорони цілодобово чергують.

Еколого-освітня діяльність є одним із основних завдань заповідника. Сектор екологічної освіти заповідника проводить природоохоронні акції та заходи, є учасником семінарів, форумів та конференцій. Ще один рік вписаний в історію заповідника. А це нові напрацювання, тісна співпраця з науковцями інших заповідних територій, багатьох університетів України та університетів Німеччини, Словаччини, США. Чотири роки заповідник – учасник Міжнародного проекту Світового фонду охорони природи «Збереження та стале використання природних ресурсів Українських Карпат» за фінансування уряду Норвегії.

Вітаю працівників природного заповідника «Горгани» із професійним святом. Бажаю щастя, здоровя, родинного благополуччя, подальших успіхів та нових здобутків у справі збереження природи!

Василь КИСЛЯК,

директор природного заповідника «Горгани».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!