Газета по-надвірнянськи
 

Дихаємо… «свіжими» вихлопними газами у Надвірній

3 серпня 2012, 12:02 | Рубрика: Здоров`я, Природа Версія для друку Версія для друку 749 переглядів

Фахівці по-різному класифікують забруднення природного середовища, у залежності від того, який принцип беруть за основу класифікації, зокрема, за типом походження, за часом взаємодії з довкіллям, за способом впливу.

За джерелами виникнення забруднення поділяють на: промислові (SO2); транспортні (альдегіди вихлопів автотранспорту); сільськогосподарські (пестициди); побутові (синтетичні мийні засоби). Основними забруднювачами атмосферного повітря в містах є об’єкти енергетики, промисловості і транспорту.

 Згідно з даними лабораторного дослідження райсанепідемстанції збільшилась питома вага нестандартних показників за 2011 рік по оксиду вуглецю – 20%, по пилу – 33,3% в атмосферному повітрі від автотранспорту. Такий високий показник нестандартних досліджень свідчить про недостатню якість контролю двигунів на викиди в атмосферу та несанкціоновані зупинки і стоянки транспортних засобів у центральній частині м. Надвірна.

Найбільша кількість токсичних речовин виділяється за перемінних режимів роботи двигуна, зокрема, під час пуску і зупинки, і під час роботи в холостому режимі. Концентрація токсичних речовин у відпрацьованих газах автомобіля   зростає  зі збільшенням строку його експлуатації. Постійне збільшення інтенсивності руху автотранспорту призводить до прогресуючого зростання забруднення довкілля. До складу вихлопних газів входять ароматичні сполуки: бензол, нафталін та їх похідні; фенол, піридин, формальдегід, акролеїн тощо. Багато речовин у викидах автотранспорту мають сильний запах, який є показником впливу на нюхові рецептори. Подразнення органу ольфакторного відчуття в свою чергу впливає на функції центральної нервової системи, органів дихання, серцево-судинну та статеву системи, емоційний стан людини, працездатність, внутрішньочерепний тиск, пульс, зір.

Істотно змінюється вологість, аеродинамічні, термічні та радіаційні характеристики. Особлива роль належить зеленим насадженням, їх справедливо називають легенями міста. Листя затримує міський пил, очищує повітря. Різні рослини мають неоднакову продуктивність. Згідно із ДБНу 360-92 «Планування і забудова міських та сільських поселень» питома вага зелених насаджень у місті має становити 15-20%. Поряд із цим наш райцентр інтенсивно забудовують, зрізають багаторічні дерева, руйнують сквери. Депутати і спеціалісти Надвірнянської міської ради не враховують цієї проблеми при відведенні земельних ділянок під забудову (особливо комерційну). Протягом останніх 10 років не було жодного випадку, щоб відводилися земельні ділянки під парки і сквери. Навпаки «ласими» земельними ділянками в місті є паркові зони. Вплив автомобільного транспорту на екологічну ситуацію в районі досяг критичної межі. Майже всі складові вихлопних газів автомобілів шкідливі, як для природи, так і для людського організму, а оксиди азоту до того ж беруть активну участь у створенні фотохімічного смогу.

Контроль за вмістом токсичних речовин у вихлопних газах автотранспорту проводять під час перевірки технічного стану автомобіля. Зменшення забруднення повітря викидами автотранспорту можливе при забезпеченні використання якісного пального, при зменшенні інтенсивності руху транспорту та розвантаження центру Надвірної шляхом перенесення автозупинок (стоянок) із центру на околиці міста.

Потрібно задуматись про майбутнє підростаючого покоління міста шляхом озеленення території під парки і сквери.

Мирослава ВОВК,

помічник санітарного лікаря відділення комунальної гігієни райсанепідемстанції.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!