- Народна Воля - http://volya.if.ua -

«Дженджур Фист» моцно рушився

Posted By Модератор On 23.08.2012 @ 12:32 In Духовність,Свята | No Comments

Колись неприступна Пнівська оборонна фортеця під впливом часу і погодних стихій почала розвалюватися. Для того, щоб привернути увагу до її проблем, ще торік започаткували проведення етнофестивалю «Дженджур Фист».

[1]

Турнір Лицарів. Світлина Юрія Дмитрука

Як би сказав мудрий гуцул, цей корінь, що є українським женьшенем, допомагає від багатьох захворювань. Помітили його чудодійні властивості і лицарі Ордена тамплієрів, карпатські мольфари і відьми. У програмі етнофестивалю вміло поєдналися: ленд-арт, реконструкція боїв, лицарські турніри, музичні і театралізовані постановки, ярмарки, відтворення традиційного побуту і ремесел Середньовіччя, які побутували у Карпатському регіоні.

[2]

Моцний дженджурівський гурт

Проведення цього заходу започаткували торік, хоч цьогоріч він відбувся вперше. Організатори – мистецька агенція «Фист», громадська організація «Вільна інформація», директор фестивалю – Володимир Молдавчук, голова – Наталія Байдак.

Мета проведення не лише у відтворенні епохи Середніх віків, передачі їх атмосфери і колориту, а й намагання розпочати нову сторінку у житті і відродженні Пнівської твердині. Розпочалося проведення етнофестивалю із виконання Наталією Байдак офіційного гімну.

[3]

Сімейство Вишневських зі Львова

[4]

Ґазда (директор) фестивалю Володимир Молдавчук

Охоче допомогли в організації «Дженджур Фисту» районна і Надвірнянська міська влада та благодійна організація «Всеукраїнський благодійний фонд Юрія Дерев’янка». На цей захід приїхали лицарські клуби «Чорна Галич», «Орден Паладинів», «Вітальєри» (Дніпропетровськ), «Пантера» і «Сталевий грифон» зі Львова, івано-франківські клуби історичної реконструкції «Чортополох», «Зігфрід», «Галіант». Благословив дійство отець-мітрат, декан Пнівський Богдан Михайлина, котрий зазначив, що сьогодні маємо перший фестиваль і тільки він починатиме збирати глядачів. – Ми згадуватимемо історію нашого життя. Якщо не знатимемо минулого, то не зможемо будувати майбутнє. Ми повинні пам’ятати, що вояки у Середньовіччі віддавали своє життя за родини, Батьківщину і Бога.

[5]

Юрій Дерев`янко – голова БО «Всеукраїнський благодійний фонд Юрія Дерев`янка» вітає фестиваль

Історична споруда розкинулася на межі Пнівської сільської і Надвірнянської міської рад. Заступник міського голови Василь Василенко привітав гостей на такому чудовому святі, побажав їм полинути у минуле і згадати свою історію.  Юрій Дерев`янко, голова благодійної організації «Всеукраїнський благодійний фонд Юрія Дерев’янка», розповів, що він і очолювана ним благодійна організація не вагалися, коли їм запропонували підтримати «Дженджур Фист». «Це тільки поодинокий фестиваль, який ми можемо започаткувати у Надвірнянщині. Пориньте у світ Середньовіччя, його культури. Саме такими кроками започаткуємо рух до перетворення. Це стосується не тільки Пнівського замку, а й нашої Надвірнянщини. Ми уже цього року закладемо підвалини для системних змін в Україні», – зазначив Юрій Дерев`янко.

[6]

Доля наша «січена мечами» (лиш не дерев`яними)

[7]

«Лети, моя стріло, влучно…» 

Розпочали програму лицарські турніри – Бугурти (масові бої). Воїни Київської Русі та Європи зійшлися у запеклому поєдинку. Та саме Русичі стали переможцями. Перед початком лицарського турніру прекрасні Дами виконали танець «сбаньйорату», яким у середньовіччі вітали воїнів, які поверталися з походів. А в одиночних поєдинках справжню відвагу і хоробрість показав надвірнянець Роман Захарко. Він, незважаючи на травму руки, на рівних бився із суперниками, які його переважали. Шкода, що не зумів пройти у фінальні поєдинки. У неділю програму змагань відкрили парні поєдинки, в яких другими стали Віталій Прокопів і Микола Макогін, а перемогли Ярослав Гладун і Фелікс Рябовал. За звання найкращого Лицаря турніру змагалися у фіналі четверо переможців відбіркових змагань. У чесному і запеклому бою третє місце виборов Прокоф’єв. Для визначення переможця основного часу не вистачило і довелось продовжити поєдинок ще на 30 секунд. Із різницею всього в одне очко переміг Микола Макогін, а другим став Ярема Іванців.

[8]

Майстер-клас із гончарства

[9]

Ткачі, як і в середньовіччя, і нині – ткачі

[10]

Ось вам і карбівничий монети дженджурівської

Протягом двох днів проводили майстер-класи із середньовічних танців. Усі бажаючі могли навчитися рухам шотландської стройової, німецької кругової і різних видів брантів (назви середньовічних танців). Охочих до танців виявилося чимало. Щоб відпочити від палючого сонця та запальних ритмів, гості мандрували ярмарком, смакували середньовічних страв та вправлялися у стрільбі з лука. Багатьох привернув майстер-клас із гончарної справи. На сучасному гончарному крузі багато глядачів пробували виліпити глечик або що у них виходило.

[11]

Дами у своїй «сбаньйораті»

 Ще однією цікавинкою фестивалю стало змагання середньовічних красунь за титул «Княжна фестивалю». У перервах між конкурсами гості насолоджувались середньовічною і сучасною музикою. На сцені фестивалю відбувся дебют новоствореного надвірнянського рок-гурту «SummeRain». Музика виявилась до смаку поціновувачам року, а її виконавці зірвали бурю оплесків.

[12]

[13]

І пісні, і мелодії – не нинішні, а із сивих літ

 І на завершення організатори приберегли видовищне дійство – «Фист огень». Відбувалось воно на ристалищі, а його вінцем стало спалення Джінджі-Баби, як символа всесвітнього зла. Гості фестивалю заздалегідь наповнили її записками про свої негаразди і болячки, а після цього її спалили.

Другий день збігся у часі з великим святом Яблучного Спаса і саме тому він розпочався з освячення фруктів. Яблука та груші виклали на величезному (півтораметровому) стилізованому Кошику-тарелі. Після освячення поласували дарами усі бажаючі.

[14]

Хоч часи і середньовічні, та до кухні всякий тягнеться

[15]

Предки будували, а нащадки малюють Пнівський замок

 На фестивалі своє вміння показали багато майстрів та умільців. Клуб «Чорна Галич» привіз дерев’яну військову атрибутику і дітлахи могли повправлятися у бойовому мистецтві. Лауреат Гуцульського фестивалю 2011 року Марія Гордійчук усіх бажаючих навчала робити ляльки-мотанки і вироби із сіна, Мирослава Гордійчук – вироби із шкіри. Олексій Григорчук показував ексклюзивні ювелірні прикраси, Тетяна Березюк пропонувала вироби зі шкіри, а Віталій Гулковський – із глини. Взагалі, викладачі і вихованці Надвірнянської дитячої художньої школи (дир. Жанна Бондаренко) представили на фестивалі виставку робіт з графіки, виробів і композиції з сіна, кераміки, картини зі шкіри і декоративні тарелі. Проведені також майстри-класи з гончарства, об`ємної просторової скульптури, а випускники цієї школи – майстер-класи з художньої обробки шкіри і металу. На другий день запропонували майстер-класи із живопису. Молоді художники Юрій Боринець і Ярема Стецик намалювали олією велику картину «Пнівський замок» розміром 1,5х2 м.

[16]

[17]

Кому до кого і по що – вибирайте

 «Дженджур Фист» став непересічним явищем для нашого району. Він сколихнув громаду не лише Надвірнянщини, а й всього Прикарпатського краю і, навіть, України, викликав неабияке пожвавлення та привернув загальну увагу, передусім, молоді. Чи стане це середньовічне дійство щорічним? Чи приїдуть ще Лицарі зі всієї України у Пнівську твердиню і побачать її відновленою та відреставрованою? Віримо у це. Долучімося до цього кожний, як доклалася як інформаційний спонсор серед багатьох і редакція «Народної Волі».

Василь ІВАСЮК «Народна Воля».

Тетяна ЮРКЕВИЧ,

студентка 2-го курсу факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка.


Article printed from Народна Воля: http://volya.if.ua

URL to article: http://volya.if.ua/2012/08/dzhendzhur-fyst-motsno-rushyvsya/

URLs in this post:

[1] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/DSC_4837.jpg

[2] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/P10100862.jpg

[3] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/IMG_9561.jpg

[4] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/IMG_9833.jpg

[5] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/IMG_9769.jpg

[6] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/P1010017.jpg

[7] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/P1010242.jpg

[8] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/IMG_9593.jpg

[9] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/IMG_9596.jpg

[10] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/P1010199.jpg

[11] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/P1010090_1.jpg

[12] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/P1010270.jpg

[13] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/P1010301.jpg

[14] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/IMG_9857_1.jpg

[15] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/P1010197_1.jpg

[16] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/P1010004.jpg

[17] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/08/P1010005.jpg

© 2010 Narodna Volya. Всі права застережено.