Газета по-надвірнянськи
 

Хай обминають Вас гострі кишкові інфекції

17 серпня 2012, 11:08 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 639 переглядів

За даними ВООЗ у світі щороку реєструють від 68,4 до 275 млн. випадків діарейних захворювань, кількість яких постійно зростає. Серед дітей рівень захворюваності ГКІ приблизно утричі вищий, ніж у дорослих, при цьому половина зареєстрованих випадків захворювань припадає на дітей раннього віку (до 3 років).

У нашому районі за 7 місяців п. р. зросла захворюваність сальмонельозами та гастроентероколітами.

Збудники кишкових інфекцій зберігаються: на шкірі рук людини – протягом 2-3 днів, на фруктах, ягодах, овочах – від 1 до 10 днів, на хлібі – до 20 днів, на поверхні різних предметів – до 14 днів, у молоці – до 2-х тижнів, у кисломолочних продуктах – 6-8 днів.

Збудники сальмонел також стійкі у навколишньому середовищі і зберігають життєздатність у водоймах від 3 днів до 3 місяців, в яйцях, маслі – до 6 місяців, у м’ясних продуктах – від 12 днів до 6 місяців. У процесі кулінарної обробки сальмонели та інші збудники кишкових інфекцій гинуть при 60 оС через годину, при 80 оС – через 10 хв., при кип’ятінні – миттєво.

Основними клінічними проявами ГКІ є інтоксикаційний синдром (лихоманка, кволість, сонливість, головний біль, блювання, пронос, біль у животі) та ознаки зневоднення (спрага, сухість шкіри, западіння великого тім’ячка у дітей грудного віку). При цьому вираженість тих чи інших симптомів захворювання залежить від виду збудника, локалізації запального процесу, типу діареї, відсотка втрати маси тіла. У деяких випадках збудник може проникати в кров, що супроводжується позакишковими гнійними вогнищами інфекції та розвитком септичних форм захворювання.

 З метою профілактики ГКІ законом для кожного повинне бути ретельне миття рук з милом перед виготовленням і прийманням їжі, після відвідування туалету. При купівлі харчових продуктів та напоїв обов’язково необхідно звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів харчування. Дотримуватись умов холодового режиму при зберіганні молокопродуктів, швидкопсувних м’ясних продуктів, яєць та страв, які вживають без термічної обробки, у т. ч. числі салатів, кондитерських кремових виробів. Для пиття і приготування їжі необхідно використовувати воду з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану. Молоко та молочні продукти в літню пору слід вживати тільки після термічної обробки.

При подорожуванні не беріть у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, що потребують охолодження при зберіганні). На відпочинку не готуйте багатокомпонентні страви, що не мають термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо). Зберігайте продукти харчування тільки у спосіб, зазначений на упаковці та у встановлений термін.

Для купання та відпочинку користуйтеся лише офіційно відкритими для цього пляжами, ніколи не купайтесь у незнайомих водоймах, у стоячій воді. На пікніках намагайтеся користуватися одноразовим посудом і столовими приборами.

При появі найменших ознак порушення роботи кишківника, появі нудоти, проносу, навіть без підвищення температури, треба звернутися до лікаря. Самолікування абсолютно недопустиме. Неправильне лікування призводить до ускладнень.

Оксана ПАВЛЮК,

завідувач епідвідділу Надвірнянської райсанепідемстанції.

Ганна ДЯЧУК,

помічник лікаря-епідеміолога.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!