Газета по-надвірнянськи
 

Катедральний Собор Преображення Христового у Коломиї – як Покутський Тавор

23 серпня 2012, 12:45 | Рубрика: Духовність, Свята Версія для друку Версія для друку 1,860 переглядів

Саме так назвав новоосвячений храм Правлячий Архиєрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ Владика Миколай (Сімкайло). Бо саме на свято Преображення Син Господній на горі Тавор преобразився й апостоли переконалися, що вони побачили справжнє Божество свого Учителя. Істинна суть якого – осяяне, як сонце, обличчя, а для апостолів – можливість подивитися на себе, поглянути з висоти, з Божої перспективи.

Блаженнійший Святослав виголошує проповідь

Глава УГКЦ Святослав (Шевчук) підписує Декрет про посвячення Собору

Єпископи УГКЦ, РКЦ в Україні та УПЦ КП під час літургії

А ще у своїй проповіді Глава УГКЦ Блаженнійший Святослав (Шевчук) проголосив, що кожний християнин цього дня у новоосвяченому Соборі має відчути найсолодший пересмак свого спілкування і єднання з Богом. Маємо жити і працювати за принципом: від храму освяченого – до храму кожної християнської душі. Блаженнійший побажав усім вірним того, щоб Господь довершив преображення у наших душах, у нашій Українській державі. А для того, щоб змінити світ і себе, треба прийняти Божу правду. І віримо, що направду здійсниться те, як пише у своєму вірші Наталія Кіщук із МХО «Діти світла»:

Коли діждемось ми і пролунає дзвін

Над Містом Писанок в збудованій дзвіниці,

І наче Дух Святий проникне в серце він,

А в наших душах Бог тоді преобразиться.

Цьогорічна неділя, 19 серпня стала для всіх вірних Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ найвеличнішим днем і святом, коли у центрі Коломиї освятили один із найбільших храмів у Західній Україні. «Катедральний Собор Преображення Господнього, який будуємо, став новою святинею у нашому місті Коломия. За Божим благословенням росте новий храм, великий пам`ятник віри і любови до Бога. Це пам`ятник глибокої віри, витривалости, а також терпінь», – з такими словами звертався до своїх вірних блаженної пам`яті Ісповідник віри Владика Павло Василик. Саме 19 серпня 1999 року Владика Павло, перший Архиєрей Коломийсько-Чернівецької єпархії, разом із майбутнім Владикою Миколаєм Сімкайлом та  духівництвом освятив та заклав наріжний камінь під Собор.

Кошти на покриття храму, навіть, склав сам Блаженної пам`яті Папа Іван Павло ІІ під час відвідин України у 2004 році. Розпис храму протягом семи років виконали майже два десятки художників Львівської академії мистецтв під керівництвом Романа Василика, рідного брата єпископа Павла Василика. Автором багатьох розписів був художник Роман Кислий. Архітектор Собору – Віктор Мицай. Собор представляє собою унікальну двоярусну споруду, в якій у недалекому майбутньому об`єднає у сакральному комплексі уже споруджений адмінкорпус, а також високу дзвіницю (місце під спорудження якої освятили цього ж дня), реколекційний дім тощо.

Чин освячення та урочисту Божественну Літургію очолив Глава УГКЦ Блаженнійший Святослав, якому співслужили Апостольський нунцій архієпископ Едвард Томас Галіксон, єпископи УГКЦ в Україні та Римо-Католицької церкви в Україні, митрополити Володимир Війтишин та Василь Семенюк, духовенство єпархії, зокрема, п`ять деканів Надвірнянщини Ігор Шліхутка, Іван Бойко, Іван Качанюк, Богдан Михайлина, Богдан Іванюк. Був присутній єпископ Коломийсько-Косівської єпархії УПЦ Київського Патріархату Іоан (Бойчук).

На урочистій Літургії були присутні також голова ОДА Михайло Вишиванюк, голова обласної ради Олександр Сич, голова Львівської ОДА (вихідець із Коломийщини) Михайло Костюк, народні депутати України та депутати обласної і районних рад.

Почесні гостіпредставники влади та знані люди краю

Велелюддя вірних вслухається у Слово Боже

Прообразом Собору в Коломиї став храм Святої Софії в Константинополі з поєднанням принципів модерної архітектури. У престол Собору заклали мощі Блаженного священномученика єпископа Миколая Чарнецького, який був святителем на священика Владики Павла Василика. Архиєпископ Едвард Томас Галіксон зачитав привітання до вірних єпархії від Святішого Отця Бенедикта ХVІ, а Коломийсько-Косівський єпископ УПЦ КП – від Патріарха Філарета.

Ось такі мистецькі іконорозписи стали окрасою Катедрального Собору

Патріарх Святослав із духовенством освятив овочі і фрукти для численних присутніх парафіян і гостей свята. А вже на прес-конференції для журналістів Прикарпаття Глава УГКЦ відзначив, що коломийський храм стане взірцевим для всіх храмів єпархії і добре й знаменно те, що його освятили у храмове свято і в День міста Коломиї. Він підтвердив бажання й етапне завдання для керівництва УГКЦ – освячення влітку 2013 року Патріаршого Собору Святого Воскресіння у Києві на Лівому Березі, присвяченого 1025-річчю Хрещення Руси-України. Як вельми гармонійно уже зараз куполи Патріаршого Собору на Лівому Березі поєднуються у своєрідну духовну тріаду із знаменитою Софією і Києво-Печерською Лаврою. І ця духовна тріада як триєдиність християнська має бути лише національною й українською. Тобто, повернути свої витоки і пракорені. А вони – тільки українські. Але, щоб освячення у Києві відбулося вчасно і на святковому рівні, треба допомоги парафіян, підприємців і людей доброї волі, щоб кожний і надалі уклав свою цеглинку в Патріарший Собор. І про це теж просив і нагадав Блаженнійший Святослав.

У дитячих оченятах радість немов би преображується у святість Богопоклоніння

Щедрі дари саду і поляосвячені на Спаса

А ще Патріарх Святослав пояснював, що нині УГКЦ має повернутися до соціального служіння народові, бо наша церква має бути присутньою в освітній галузі, у кожній парафії. Чимало ще потрібно попрацювати у справі реституції, тобто повернення церковного майна (приміщення храмів, дитинців, католицьких шкіл тощо). Цікавилися журналісти і думкою Глави УГКЦ щодо ставлення Церкви до передвиборчого і виборчого процесів у Державі. Відповідь така: жодний священик не має права когось вихваляти у церкві під час виборів, як і повсякчас, окрім Господа. Церква не має бути якимось майданчиком для політичної агітації. Церква закликає усіх своїх вірних обов`язково взяти участь у наступних парламентських виборах і висловити своє ставлення до них, тим самим показати, що слуга народу, яким має бути народний депутат, повинен володіти християнськими чеснотами.

Глава УГКЦ передав своє благословення жителям і гостям Коломиї з нагоди Дня міста і висловив сподівання, що парафіяни Прикарпаття зуміють так пережити феномен глобалізації, що не соромитимуться свого походження і пракоренів, а, навпаки, пишатимуться ними і передаватимуть цей пошанівок і любов нащадкам.

До речі, під час урочистого відкриття Дня міста голові ОДА, уродженцю с. Іванівці Коломийського району Михайлові Вишиванюку вручили посвідчення «Почесного громадянина м. Коломиї» згідно з рішенням Коломийської міської ради.

… І чи то не щастя, чи не Промисел Господній, що за досить невеликий часовий відтинок ми на Прикарпатті стали свідками віхових етапних подій в історії Української греко-католицької церкви. Проголошення трьох митрополій УГКЦ у Галичині, і, зокрема, Івано-Франківської та інтронізація Митрополита Володимира (Війтишина) на свято Андрея торік. Освячення Катедрального Собору у Коломиї. І вір­мо, що так станеться: освячення Патріаршого Собору у Києві на Лівому Березі у липні 2013-го.

Іван ГРИДЖУК (текст і світлини) «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!