Газета по-надвірнянськи
 

Обласна рада прийняла Програму захисту і розвитку української мови

31 серпня 2012, 12:20 | Рубрика: Влада, Духовність Версія для друку Версія для друку 1,043 переглядів

Івано-Франківська обласна рада на своєму сесійному засіданні 23 серпня прийняла Програму захисту і розвитку української мови на території Івано-Франківської області.

У такий спосіб депутати підтримали ініціативу голови обласної ради Олександра Максимовича Сича й рекомендували у свою чергу районним та міським радам міст обласного значення прийняти відповідні районні й міські програми, щоб врегульовували та сприяли належному функціонуванню рідної мови.

Олександр Сич у зв’язку з цим зауважив: «Потреба захисту української мови, українських цінностей, їх культивування в сучасних реаліях є очевидною. Прийнятя Верховною Радою антиконституційного Закону «Про Засади державної мовної політики» стало у зв’язку з цим лише необхідним стимулом. Але в той же час, якщо ми прагнемо взяти на себе місію такого культивування, необхідно у першу чергу навести порядок у власній хаті».

Власне, Програмою передбачено створення нормативно-правової бази для захисту і розвитку української мови на теренах Івано-Франківської області, збагачення духовного потенціалу молодого покоління шляхом створення україномовного продукту в місцевому телерадіопросторі, придбання й популяризація матеріалів з функціонування мови у суспільстві, створення електронної бібліотеки української літератури, популяризація сучасного українського мистецтва, підтримка української мови, як запоруки соборності Української держави.

Як відзначив напередодні один із авторів Програми Василь Скрипничук, повноцінне функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя є гаран­тією збереження ідентичності української нації, політичної і державної єдності України.

Заходи Програми передбачають популяризацію української мови, культури та історичної свідомості української нації через найширший спектр культурних, наукових, науково-практичних та інформаційних заходів, покликані сприяти зміцненню україномовного патріотичного середовища на рівні кожного села, селища, міста.

За словами Олександра Сича, прийнята Програма – це лише свого роду каркас, який мотивує до постійного удосконалення, наповнення її положень новими ініціативами. «Мова, як і будь-який живий організм, живе й розвивається. Ми й надалі спільно з науковцями, фахівцями та громадськістю будемо відслідковувати ситуацію, удосконалювати та розширювати Програму», – зауважив Олександр Сич.

Фінансування заходів обласної програми захисту і розвитку української мови на території області на 2012-2015 роки здійснюватиметься за рахунок коштів обласного бюджету, а також інших джерел фінансування (залучення коштів об’єктів господарювання). Бюджетні призначення для реалізації заходів обласної Програми передбачатимуться щорічно при формуванні обласного бюджету, виходячи із наявних фінансових можливостей.

Сімнадцятою сесією обласної ради прийнято також рішення «Про дотримання вимог Конституції України щодо функціонування державної української мови в Івано-Франківській області».

На думку депутатів, Верховна Рада України неконституційним шляхом прийняла антиукраїнський Закон «Про засади державної мовної політики», що за своєю суттю спрямований на підривання національних основ Української держави.

Відтак, відповідно до статей 10, 60 Конституції України, статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», доповнюючи рішення обласної ради від 05.07.2012. № 581-16/2012, обласна рада вирішила вважати Закон України «Про засади державної мовної політики» таким, що не підлягає виконанню на території Івано-Франківської області.

Окрім того, депутати констатували, що єдиною мовою офіційної діяльності в області, мовою діловодства є державна українська мова.

Прес-служба обласної ради.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!