Газета по-надвірнянськи
 

Право на звернення

3 серпня 2012, 12:04 | Рубрика: Влада, Закон Версія для друку Версія для друку 953 переглядів

Невід’ємним правом кожного громадянина України є право на звернення до органів виконавчої влади та місцевого самоврядування

У першому півріччі ц. р. цим правом скористалось 699 громадян. Торік таких звернень було менше. Мова йде про письмові й усні звернення, які безпосередньо адресовані керівникам органів місцевого самоврядування району (міському, селищним та сільським головам) і голові райдержадміністрації.

З якими ж проблемами краяни найчастіше зверталися до місцевого органу виконавчої влади? Найчастіше звернення стосувались надання одноразової грошової допомоги на лікування чи у зв’язку з важкими соціально-побутовими умовами проживання. Всі, хто звертався, одержали посильну допомогу. Можливо, не всі залишилися задоволеними розмірами цієї допомоги, але треба розуміти, що розмір цієї допомоги обмежений фінансовими можливостями бюджету району. Всього тим, котрі зверталися за допомогою, виділено 90 тис. грн. Багато громадян звертались із земельними питаннями. Це обумовлено тим, що заяви громадян на видачу розпоряджень про затвердження проекту землеустрою реєструють із 2012 р. в основній програмі «Звернення громадян», а не в окремому журналі реєстрації, як це було минулоріч.

До керівництва облдерж­адміністрації у першому півріччі ц. р. надійшло 135 звернень. 40 краян звертались і на Урядову «гарячу» телефонну лінію. Найчастіше люди просили прискорити виплату соціальної допомоги на дітей, дорахування до пенсії «дітям війни», або ж, навіть, скаржилися на відімкнення електропостачання чи перепади напруги в електромережі. Я вважаю, що з подібними зверненнями недоцільно звертатися на Урядову «гарячу» лінію. Адже поки підготують офіційну відповідь заявнику, причину звернення ліквідують, приміром, відновлять електропостачання чи виплатять затриману допомогу на дітей. Тому доцільніше звертатися до місцевого РЕМу (щодо електропостачання) чи до управління праці та соціального захисту населення РДА (щодо затримки з виплатою соціальної допомоги), чи до інших районних служб та установ, а не до вищестоящих органів влади.

Окремо хочеться зупинитися на основних правових аспектах реалізації права громадян на звернення. По-перше, звертаючись до органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування чи будь-якої державної – і не тільки державної – установи, кожен заявник повинен знати, що всі закони України носять універсальний характер, тобто вони діють (повинні діяти) в однаковій мірі і в найвіддаленішому селі, і в місті, і в столиці. Не можуть у селі посадові особи керуватись одними законами, у районі – іншими, а області – ще якимись. А це означає, що не слід звертатись у вищестоящі державні органи влади зі скаргами і надією на те, що там по-іншому і на вашу користь хтось трактуватиме той чи інший закон, або, приміром, той же земельний кодекс України. Якщо ж хтось вважає, що його законне право в чомусь ущемили, то він може звернутись за роз’ясненнями до спеціалістів служб РДА або ж до адвоката, який у судовому порядку захистить ваші права. Треба розуміти, що посадова особа вищестоящого органу влади не має права наказувати чи примушувати посадовців нижчого рівня приймати вигідне тій чи іншій стороні рішення.

По-друге, треба знати, що кожен посадовець, до кого звертаються, може діяти тільки за Законом і в рамках чітко описаних повноважень та процедур. Ми стали жити в правовій державі, де все врегульовано законами чи іншими правовими актами, за допомогою яких тільки можливо вирішувати всі, тим більше, спірні питання. Адміністративна система управління суспільним життям відійшла в минуле. По команді «зверху» вже неможливо вирішити, скажімо, земельний чи майновий спір. Якщо нема згоди конфліктуючих сторін, то сам конфлікт можна вирішити тільки за Законом і в судовому порядку.

По-третє, кожен громадянин повинен знати до кого (якого органу влади) і з приводу чого доцільно звертатись. Взагалі можна звертатись до будь-кого. Але чи варто звертатись на Урядову «гарячу» лінію з приводу перепадів напруги в електромережі… Ніхто в Києві ці проблеми за вашим дзвінком не вирішуватиме. Звернення з Надвірнянського району повернеться знову в Надвірнянський район. Цю проблему вирішують (повинні вирішувати) на місцевому рівні за участі представників, керівників РЕМу із будівництвом нових потужних ЛЕП чи додаткових трансформаторних підстанцій. Ніхто з Києва не може дати команду забезпечити якийсь окремий населений пункт у такому-то районі якісною послугою з електропостачання. Це проблеми місцевої влади і місцевого РЕМу.

Роботі зі зверненнями громадян районна державна адміністрація постійно приділяє велику увагу. Це питання традиційно двічі на рік заслуховують на колегії РДА, періодично – на нарадах у голови та керівника апарату райдержадміністрації. Так у першому півріччі питання вдосконалення роботи із зверненнями громадян двічі обговорювали на нарадах у голови РДА та тричі у керівника апарату РДА. Відповідальних працівників, які безпосередньо розглядають звернення, налаштовують на практичне вирішення всіх проблем. Це – один із пріоритетних напрямів роботи РДА. Самі ж звернення розглядають як важливе джерело інформації про реальний стан справ із соціальним захистом краян, якістю послуг, які надають різні підприємства та установи району, необхідне для прийняття правильних рішень, у т. ч. щодо кадрових призначень. Тому, звертайтесь, шановні жителі Надвірнянщини, до районної влади.

Іванна ТАЦЯК,

головний спеціаліст загального відділу апарату РДА.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!