Газета по-надвірнянськи
 

Для прозорої реєстрації земельних ділянок

14 вересня 2012, 12:25 | Рубрика: Економіка, Закон Версія для друку Версія для друку 874 переглядів

Запровадження прозорих механізмів реєстрації земельних ділянок та видачі державних актів, спрощення та скорочення всіх процедур, а також запровадження комфортного обслуговування громадян є важливою складовою діючої земельної реформи.

Із січня 2013 р. кожен пересічний громадянин, користуючись мережею Інтернет, зможе отримати відомості про свою земельну ділянку, оприлюднені на офіційному веб-сайті Держземагентства України. Фахівці органів земельних ресурсів опрацюють та запровадять систему, що забезпечить подання електронної заявки громадянином навіть не виходячи зі свого будинку через веб-портал Держземагентства. Таким чином забезпечать вільний доступ власників земельних ділянок до інформації про їхні наділи. Окрім того, електронний кадастровий портал, над розробкою якого нині інтенсивно працює Держземагентство України, є дієвим інструментом боротьби з чергами, він також допоможе встановити надійний зв’язок між громадянами та територіальними органами земельних ресурсів.

Державний кадастровий реєстратор територіального органу Держземагентства без залучення будь-яких інших організацій буде обробляти, перевіряти, вносити або видавати відомості з Державного земельного кадастру (ДЗК) за принципом «єдиного вікна». Встановлюють чіткі терміни опрацювання заяв громадян.

Запровадження Державної кадастрової карти, яка є обов’язковою умовою впровадження земельної реформи, є одним із ключових чинників у програмі економічних перетворень на селі. Електронна кадастрова карта дасть можливість громадянам переглядати всі ділянки у межах України та базову кадастрову інформацію про них (площі, межі, відомості про цільове призначення тощо).

Наразі земельне відомство завершує підготовку автоматизованої системи ДК – представлено пілотні проекти. З початку нового року в Україні буде запущена потужна електронна кадастрова карта за прикладом багатьох розвинутих країн світу. Вона стане важливою передумовою для завершення реалізації земельної реформи та відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення.

До 2011 року процедура реєстрації була ускладнена і незрозуміла для звичайних пересічних громадян. Для оформлення своїх правовстановлюючих документів на землю у деяких регіонах країни громадяни, окрім погодження документів у себе в районному центрі, вимушені їхати і в обласний центр до регіональних філій Центру ДЗК. Відповідно час та кошти громадяни витрачали інколи в десятки разів більше, ніж очікувалося ними при підписанні договорів на виконання робіт із землеустрою.

З ініціативи Держземагентства України розроблені та прийняті Урядом нормативні акти, спрямовані на спрощення та упорядкування механізму видачі громадянам правовстановлюючих документів на землю, відповідно до яких державну реєстрацію документів на землю здійснюють територіальні органи земельних ресурсів. Таким чином, започатковано роботу щодо оформлення та видачі держактів на землю за принципом «єдиного вікна». Віднині погодження, подання документації для внесення до автоматизованої системи ДЗК, отримання акта на землю відбувається фактично в одному приміщенні територіального органу земельних ресурсів за місцем розташуванням земельної ділянки.

Запроваджена процедура стосовно передачі територіальними органами Держзем­агентства електронних файлів до структурних підрозділів Центру ДЗК без залучення громадянина сприяла уникненню безпосереднього контакту громадянина зі спеціалістами, які перевіряли обмінні файли та вносили відомості до бази автоматизованої системи ДЗК.

Держземагентством із вересня 2011 року запроваджено суворий конт­роль за дотриманням термінів проходження будь-яких заяв громадян зі здійснення кадастрово-реєстраційних дій через єдину державну електронну реєстраційну систему. Будь-який громадянин через офіційний сайт Держземагентства, ввівши номер своєї заяви та останні чотири цифри свого ідентифікаційного номера, може отримати інформацію про стан опрацювання його документів.

 Такі нововведення дозволили значно спростити і скоротити процеси реєстрації землі та запобігти непоодиноким випадкам втрати оригіналів документів. Повна автоматизація процесів посприяла зниженню корупції та випадків здирництва з громадян, звівши до мінімуму персональне спілкування громадян та чиновників. Наступним кроком до комфортного обслуговування громадян стане запуск автоматизованої системи кадастру.

З метою інформаційного наповнення ДЗК у країні розпочав роботи із перетворення архівних паперових носіїв в електронну цифрову форму. Протягом травня-липня 2012 р. перетворено в електронний вигляд близько 40 тисяч планово-картографічних матеріалів, тривають підготовчі роботи, спрямовані на сканування всіх наявних державних актів, а їх у країні близько 18 млн. У подальшому фахівці органів земельних ресурсів оцифрують всю документацію із землеустрою. Раніше ці роботи не тільки не проводили, але, навіть, і не планували. Протягом червня-липня 2012 року до центральної бази даних внесено інформацію про 24 млн. присвоєних кадастрових номерів, з місцевих локальних геоінформаційних систем завантажено близько 10,1 млн. відомостей про земельні ділянки. Роботи у цьому напрямку тривають.

Сьогодні відповідно до договорів щодо побудови апаратно-програмного комплексу системи земельного кадастру і технічного забезпечення ведення ДЗК територіальними органами Держземагентства України, укладених у рамках Проекту Світового банку «Видача державних актів на право власності на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру», у Центрі обробки даних (м. Київ, вул. Народного Ополчення, 3) та у 27 регіональних центрах встановлено 180 одиниць серверного та 128 одиниць мережевого обладнання. Комп’ютерне та копіювальне обладнання для забезпечення ведення земельного кадастру доставлено до АР Крим, усіх областей України, міст Києва і Севастополя та до державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» у кількості 2250 комплектів. Крім того, до територіальних органів Держземагентства України доставлено 27 документ-сканерів формату А0 та 647 документ-сканерів формату А3, які мають забезпечити введення відомостей про земельні ділянки до земельного кадастру з архівної документації.

Територіальні органи Держземагентства України та структурні підрозділи державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» поєднані телекомунікаційною мережею зв’язку на всій території України. Розробляють програмне забезпечення кадастрової системи.

У рамках укладених договорів компонента D (Земле­впорядні роботи) за частиною Б Проекту Світового банку «Видача державних актів на право власності на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру» виконано 100 відсотків аерознімальних робіт – аерофотознімками покрито всю територію України. На їх основі виготовлено та підготовлено до завантаження: ортофотоплани маштабу – 1:2000 на площу 23846,21 кв. км (100% від запланованої площі); 1:5000 на площу 57371,38 кв. км (100%); ортофотоплани маштабу 1:10000 на площу 602762,43 кв. км (100 %); індексні кадастрові карти на площу 585353,24 кв. км (97,6% від запланованої площі).

Держземагентство України опрацьовує питання щодо удосконалення порядку ведення ДЗК, у т. ч. і реєстрації земельних ділянок, зменшення вартості надання послуг шляхом внесення змін до чинного законодавства України. Зокрема, розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру». Він проходить погодження у міністерствах та відомствах згідно з вимогами законодавства України.

Ігор ПЕРОВИЧ,

в. о. начальника управління Держкомзему

в Надвірнянському районі.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!