Газета по-надвірнянськи
 

Голландський хор ім. М. Лисенка виступив уперше на Східній Україні

25 вересня 2012, 12:00 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 840 переглядів

Хор із м. Ню-Вейґен, учасниками якого є 40 родовитих голландців, відзначає цьогоріч 15-ліття своєї міжнародної хорової діяльності. У цей час хор співав до святих Літургій східного обряду та виступав з українськими хорами Львівської комерційної академії «Мрія», «Веснівка» із м. Торонто (Канада) та ін. Записав три компакт-диски духовних, класичних і народних українських пісень.

За цей час хор побував в Україні п`ять разів: у Києві, Львові, Івано-Франківську, Долині, Дрогобичі, Коломиї, Яремчі, Надвірній, Чорткові тощо. З нагоди 15-літнього ювілею уперше виступить у містах східної України. Для хору ця поїздка стане історичною. Годиться згадати, що Україна і Голландія не мають спільних кордонів, вони географічно відділені. Немає також расового, етнічного, мовного чи культурного зближення поміж цими народами. Але хор ім. М. Лисенка є живим свідком, що музика і пісня не знають кордонів чи континентів і долають національні, культурні, мовні і релігійні перепони. Треба додати, що голландцям співати українською мовою куди важче, ніж німецькою, французькою, італійською чи англійською мовами. Але залюблені в українську хорову гармонію та пісню уже 15 років вони з успіхом поборюють усі труднощі, бо у них є сильна воля.

——————————————–

Запрошуємо

30 вересня – вручення премії Фонду ім. В. Луціва

У неділю, 30 вересня ц. р. о 14-ій год. у районному будинку культури відбудеться урочисте вручення премій конкурсу культурно-мистецького Фонду ім. В. Луціва.

В урочистостях візьме участь засновник Фонду, почесний громадянин м. Надвірної Володимир Луців.

Запрошуємо краян відвідати ці урочистості.

Правління культурно-мистецького Фонду ім. В. Луціва.

——————————————–

У 1921 р. Слуга Божий митрополит Андрей Шептицький відвідав Голландію та Бельгію. Згодом із його ініціативи декілька десятків голландців та фламандців прийняли греко-католицький обряд, вивчили українську мову і стали служителями Української Греко-Католицької Церкви. Згадати хоча б найвідоміших, які за свою віддану працю стали Генеральними вікаріями-мітратами, як Мауріцій Ван де Малє, Яків Перрідон та інші. У голландській землі у місті Роттердам знаходиться могила полковника Євгена Коновальця, який загинув від рук чекіста Павла Судоплатова 23 травня 1938 р. Щороку у день його смерті українці з різних країн світу приїжджають, щоб віддати шану засновникові ОУН. Треба обов’язково згадати, що у царині української хорової діяльності та культури загалом у Голландії колосальну працю протягом більше як півстоліття провів світлої пам`яті д-р. Мирослав Антонович (1917-2006 рр.) – засновник голландського «Візантійського хору», яким керував 40 років та хору ім. Миколи Лисенка.

Колишній довголітній заступник М. Антоновича, соліст і диригент Павло Гаккеннес з успіхом далі співає у хорі ім М. Лисенка і дає лекції вокалу різним членам хору. Через поважну хворобу Павла Гаккеннеса хором з успіхом майже п`ять років провадила Ірина Горванко, яка за свою віддану працю нагороджена Грамотою Світового конгресу українців та грамотами від Ієрархів УКЦ та УПЦ Київського Патріархату. Уродженка Івано-Франківська через виїзд до США мусила залишити хор.

Теперішнім диригентом від літа 2011 р. є Анна Азернікова, яка народилася у Москві, де студіювала хорову диригентуру в Московській консерваторії. У Голландії живе з 1996 р., де у Амстердамі керує Слов`янським та іншими хорами, а тепер з успіхом диригує цим надзвичайним, а можна й сказати, легендарним хором ім. Миколи Лисенка.

Годиться згадати людей, завдяки яким це турне стало можливим, а це міські голови: Долини – Володимир Гаразд, Вінниці – Володимир Гройсман, Черкас – Сергій Одарич, Кривого Рогу – Юрій Вілкух, усі вони є членами Ассоціяції «Енергоефективні міста України». А головою Ассоціяції уже понад два роки є Долинський міський голова Володимир Гаразд. У Донецьку багато допоміг приятель В. Гаразда Вадим Пісарєв – визначний балетмейстер, художній керівник Донецького академічного театру опери й балету.

Хор, зокрема, у вересні виступив у Долині, Вінниці, Черкасах, Кривому Розі, Донецьку. Характерно, що на кожному концерті автор цих рядків мав вступне вітальне слово про цей хор і про українсько-голландські взаємини протягом останніх 200 років. У Долині, приміром, на концерті був присутній Посол Нідерландів в Україні Пітер Ян Волтерс із дружиною і трьома працівниками посольства. Після виступів у кожному місті акторам дарували квіти, щедрі аплодисменти, а в Донецьку – два великі кошики квітів і щире, схвильоване подячне слово дружини Президента України Людмили Янукович, котра залюбки спілкувалася зі співаками. Вітання хорові під час його концертного турне у згаданих містах надіслали Глава УГКЦ Блаженнійший Святослав (Шевчук) та президент Світового конгресу українців Євген Чолій.

У програмі концертів як гість-артист виступив із хором віртуоз-цимбаліст Михайло Захарія, уродженець м. Долини, який проживає й працює у Словаччині. Це міжнародно відомий артист, який збагатить своїм репертуаром програми концертів. А від хору слухачі почують у духовній частині Традиційний антифон, твори М. Вербицького – «Аллелуя», К. Стеценка «Благослови, душе моя, Господи», Д. Бортнянського «Ми херувимів», А. Веделя «Нехай сповниться…». А із світських творів: «Через поле…» в обробці А. Гнатишина, «Ой видно село» в обр. М. Колесси, «Ой летіла Горлиця» Миколи Лисенка, «Ой зацвіли фіялочки» у виконанні самих жінок, «Чуєш, брате мій…» К. Стеценка, «Ой на горі там женці жнуть» в обр. О. Нижанківського, «Коломийки» в обр. А. Гнатишина, «Дударик» М. Леонтовича та інші.

Коли взяти усе до уваги, то йдеться тут про дуже важливу і корисну міжнародну співпрацю. Не тільки хор за свої гроші співає українські пісні, але у 2004 р. два роки збирали кошти, за які купили і подарували міні-автобус для сиріт м. Львова, яким користується Львівський «Карітас». А також уже декілька років допомагають у різний спосіб апаратурою та іншим музичній школі ім. д-ра Мирослава Антоновича у м. Долині. Хористи з великою приємністю та щирістю згадують свої виступи в Україні. Люди із зовсім іншим темпераментом і способом мислення взяли собі як приклад Шевченківську науку, що найщасливіші та найбагатші духом є ті люди, які й чужому научаються, і свого не цураються. Чи це не приклад до наслідування? Тому подумалось, що якби цей хор виступив хоча б мінімум у кожному обласному центрі чи великих містах України, він би зробив надзвичайно величезний поступ на ниві відродження історичного минулого та нинішнього державницького шляху України. Ось до чого маємо прагнути.

Володимир ЛУЦІВ,

Лондон, Великобританія,

Почесний громадянин м. Надвірної.

P.S. Для повної історичної правди: хор складається із 40 родовитих голландців, крім одного, а самесина св. пам`яті д-ра Мирослава Антоновича, Романа, матір`ю якого була голландка. Багато років Роман Антонович співає у хорі і бере активну участь у керівництві ансамблю.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!