Газета по-надвірнянськи
 

Колективний договір: укладання і виконання

14 вересня 2012, 12:24 | Рубрика: Економіка, Закон Версія для друку Версія для друку 947 переглядів

У суспільстві колективні договори відіграють значну роль у вирішенні усіх питань, що виникають на виробництві. В умовах переходу економіки до ринкових відносин їх роль зростає, оскільки колективний договір на підприємстві будь-якої форми власності на сьогодні є головним нормативно-правовим актом, який не тільки регламентує і встановлює взаємовідносини між роботодавцем і трудовим колективом, але й гарантує відповідний захист прав та інтересів працівників з багатьох соціальних питань: зайнятості та створення робочих місць, нормування оплати праці, преміювання, режиму праці і відпочинку, охорони праці, додаткових пільг, гарантій та компенсацій тощо.

Мета підписання колективного договору полягає у тому, щоб забезпечити нормальні виробничі, соціально-економічні та організаційні умови функціонування підприємства та його трудового колективу для беззбиткової роботи, що є важливим для власника.

Будь-який керівник зацікавлений в ефективній роботі свого підприємства, у захисті від дій органів держави, що здійснюють перевірки, конт­роль або нагляд за правильним застосуванням законодавства. Виконання положень колективних договорів дозволяє також уникати колективних трудових спорів (конфліктів), які не найкращим чином впливають на економічну ефективність виробництва.

Колективний договір є рівноцінним для усіх сторін, що його укладають.

Ігнорування колективних договорів є першим кроком до погіршення стану соціально-трудових відносин, формування напруженості між керівниками та трудовими колективами, погіршення фінансово-економічного стану підприємств.

Водночас наявність та безумовне виконання положень колективних договорів

сприяє покращенню со­ці­ально-економічної ситуації на підприємствах завдяки гарантіям для працівників.

 Для будь-якого підприємства, установи й організації та їх трудових колективів ці договори є локальною конституцією, яка надає кожному працівнику певний рівень захищеності. Для власників та керівництва підприємств колективний договір не є зайвим тягарем, а юридичним документом, який завдяки нормам, що у ньому містяться, дозволяє вести діалог із трудовим колективом та встановлювати правила, необхідні для забезпечення виробничого процесу і продуктивної роботи працівників. Досвід свідчить, що від захищеного колективним договором працівника виробнича та економічна віддача набагато вища.

Спеціалісти відділу праці та соціально-трудових відносин управління праці та соціального захисту населення, державні інспектори праці перевіряють підприємства, установи, організації щодо дотримання вимог ЗУ «Про колективні договори і угоди», КЗпП України, ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про охорону праці» та інших. На жаль, серед багатьох обстежених підприємств якісний зміст колективних договорів не відповідає вимогам часу та чинного законодавства і носить формальний характер. Не приділяють достатньої уваги питанню нормування праці, у більшості колективних договорів цей розділ відсутній. Не розробляють положення про преміювання, встановлення надбавок за високі досягнення у праці, за виконання особливо важливої роботи, за складність та напруженість у роботі тощо. Не встановлюється режим роботи і відпочинку та інші гарантії і пільги, які повинні бути включені до колективного договору. Не в усіх колективних договорах передбачена індексація грошових доходів громадян і компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати.

Відповідно до Положення «Про порядок повідомної реєстрації галузевих і регіональних угод, колективних договорів», яке затверджене постановою КМУ № 225 від 05.04.1994 року, колективний договір повинен обов’язково подаватися на повідомну реєстрацію до управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації та не суперечити вимогам чинного законодавства й умовам угод більш високого рівня, бути обов’язковим для всіх суб’єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які його підписали.

Керівникам, профспілкам підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності необхідно проводити роботу щодо укладання та реєстрації колективних договорів (змін та доповнень до них) з урахуванням вказаних зауважень, з метою подальшого врегулювання згідно із законодавством, виробничих, трудових і соціально-економічних відносин на краще.

Необхідну інформацію щодо укладання колективних договорів можна отримати у відділі праці та соціально-трудових відносин управління праці та соціального захисту населення РДА (тел. 2-65-27).

Галина ФЕДОРОВИЧ,

начальник відділу праці та соціально-трудових відносин управління праці

та соціального захисту населення РДА.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!