Газета по-надвірнянськи
 

Слава народу у пісні стрілецькій, у пісні повстанській

14 вересня 2012, 12:39 | Рубрика: Духовність, Свята, Тема дня Версія для друку Версія для друку 1,581 переглядів

У Надвірній відродили обласне свято стрілецької і повстанської пісні ім. Софії Галєчко

Росте край дороги червона калина,
Гуде понад степом пам`яті дзвін.
Зупинись, подорожній, калині вклонися,
Безіменним героям віддай свій уклін.

Такими словами у пісні «Червона калина» (автор Ігор Гінчицький, музика Євгена Бондаренка), звернувся хор «Просвіта» палацу культури «Народний дім» з Коломиї (кер. Роман Хімей). І ця пісня стала своєрідним заспівом і лейтмотивом обласного свята стрілецької та повстанської пісні ім. Софії Галєчко у Надвірній 9 вересня.

Софія Галєчко (її образ відтворила Галина Чуревич)

Його провели й виступили організаторами – управління культури, національностей та релігій ОДА, навчально-методичний центр культури і туризму Прикарпаття, Надвірнянські районні держадміністрація і рада, відділ культури і туризму РДА, методичний центр районного будинку культури.

Святкова хода на фестиваль

Цей фестиваль збігся у часі із черговим Днем народження Надвірної і професійним святом працівників нафтової, газової і наф­топереробної промисловості. Голови районної ради і райдержадміністрації Василь Попович і Володимир Калічко, заступник голови ОДА Роман Іваницький і начальник управління культури, національностей і релігій ОДА Володимир Федорак, а також керівник виконавчого апарату обласної ради Василь Скрипничук, депутат обласної ради, кандидат у народні депутати України у в/о № 87 Манолій Піцуряк поклали квіти до пам’ятників Тарасові Шевченку та Іванові Франкові.

Від надвірнянської юні квіти лягли до Символічної могили Борцям за волю України. А ще перед цим на могилі Софії Галєчко у Пасічній відбулася панахида. У ній взяли участь і поклали вінки від районної влади керівник апарату РДА Василь Гуменюк і заступник керівника виконавчого апарату районної ради Ігор Писклинець.

Ансамбль «Січ» с. Липівка Рогатинського р-ну (кер. Надія Чубата)

Продовжилося свято у міському парку ім. Івана Франка. Його відкрили народно-аматорський хоровий колектив РБК (кер. Ярема Павлик), народно-аматорська хорова капела Делятинського народного дому (кер. Володимир Черленюк) і народний муніципальний оркестр народної музики «Аркан» (кер. заслужений артист України Сергій Орел) невмирущим твором Каменяра «Вічний революціонер». Ведучі концертного дійства – Володимир Свягла й Орися Яремчук, а відповідала за його проведення методист РБК Дарія Гринішак.

Народний аматорський колектив Надвірнянського РБК (кер. Ярема Павлик)

Перший заступник голови ОДА Роман Іваницький зазначив, що саме стрілецька і повстанська пісня – це генофонд нації. Українцям, які перебували у далеких тюрмах Сандармоха, далекій Австралії, Канаді чи Бразилії, чи в різні часи в Україні, ці пісні допомагали виживати, зберігати пам’ять про свій народ, героїчний шлях його боротьби. Цей фестиваль потрібний і ми його підтримуватимемо. Він передав особисте вітання голови ОДА Михайла Вишиванюка гостям і учасникам фестивалю і побажав, щоб цей фестиваль із кожним роком ставав усе кращим.

Хор «Просвіта» з Коломиї (кер. Роман Хімей)

Керуючий справами виконавчого апарату обласної ради Василь Скрипничук розповів, що це є дуже радісна подія, бо відновлюються фестивалі, які ще започатковані двадцять років тому. – Я пам’ятаю урочище Розтока у Пасічній і відновлення могили Софії Галєчко. Зринають у пам’яті місцеві жителі із Надвірної, деякі з них були у «Просвіті», і вже більшість із них у тому світі, де немає боротьби і війни та ніяких тривог. Пам’ять про Софію Галєчко відновлено саме «Просвітою». Приємно, що початок його відновлення поклали депутатські запити від «свободівців» в обласній раді.

Міський парк ім. Івана Франка вслухається в повстанську пісню

Свято повстанської пісні – данина пам’яті воякам УПА, котрі зі зброєю у руках боролися за незалежність рідної України. Деяких із них уже немає у цьому світі, а ті, котрі є, це вже люди, яким біля дев’яносто років. Та, як зазначив голова обласного Братства ОУН-УПА Карпатського краю Фотій Володимирський, повстанську пісню створювали після кожного бою чи повстанської акції. – Я пам’ятаю свою першу пісню, яку почув на Волині у 1943 році. Слава усім, хто віддав своє життя за Україну. Слава Україні! Героям Слава!

– Ми сьогодні відроджуємо фестиваль, – розпочав свій виступ голова РДА Володимир Калічко, – який започаткували 8-го вересня 1991 року в урочищі Розтока, що у Пасічній. Фестиваль тоді пройшов біля могили хорунжої Українського січового стрілецтва Софії Галєчко. Завдяки спільним зусиллям ми вже назавжди відроджуємо цей фестиваль. Хотілося, щоб він став всеукраїнським. Наше завдання, щоб ця пісня, цей патріотизм вселився у кожний куточок нашої держави. Ми зобов’язані пам’ятати про незламність, мужність, дух вояків УПА. Треба ці якості сьогодні передавати молоді.

Голова районної ради Василь Попович подякував усім, хто долучився до відновлення фестивалю стрілецької і повстанської пісні імені Софії Галєчко. – На терени Надвірнянщини повертається надзвичайно потужний фестиваль. Голова районної ради із прикрістю відзначив, що дуже мало людей, особливо молоді, прийшло на це свято пісні. Він щиро подякував усім колективам, котрі, незважаючи на зайнятість, таки знайшли час завітати на свято. – Цей фестиваль є нагадуванням всім, аби не забувати про свою історію. Він проводиться у рамках відзначення сімдесятиріччя УПА й у цьому році ми працюємо над відновленням поховань і повстанських криївок, видавництвом книги, створенням фільму про боротьбу УПА, будуємо пам’ятник Борцям за волю України у Надвірній.

– У неділю, 9-го вересня, Надвірна відзначала свою 423-ю річницю, яка збіглася у часі із фестивалем повстанської пісні. – Коли на території Львова проголосили ЗУНР сотні надвірнянців вступили у лави Повстанської армії. Це свято є продовженням славних традицій, які сповідували надвірнянці. Ми відновимо добрі традиції і наша Надвірна буде у вирі економічних, духовних і патріотичних подій, – наголосив у своєму вітанні Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович.

На це свято завітали також із мистецькими колективами своїх районів голови районних рад: Богородчанської – Михайло Головчук, Галицької – Петро Стримбіцький, Коломийської – Богдан Болюк, Верховинської – Ярослав Кікінчук.

Співає Іван Путяк (с. Бистрець Верховинського р-ну)

До глядачів звернулися три історичні постаті: Євген Коновалець (перевтілився заступник директора Пасічнянської ЗОШ І-ІІІ ст. Роман Садрук), Степан Бандера (Євген Луців) і Софія Галєчко (Галина Чуревич). Вони мовили про основні постулати боротьби цих незгасимих патріотів України. Відкрити свято випало за честь зведеному хору Надвірнянського районного будинку культури і Делятинського народного дому у супроводі народного муніципального оркестру народної музики «Аркан» гимном ОУН «Зродились ми великої години». А після цього вони пройняли присутніх до глибин душі піснею «Гей ви, стрільці січовії», а наступною композицією став славень УПА «Із гір Карпат несеться гомін волі». Привітав учасників виконанням «Ой слава, ой слава» гурт «Заграва» районного проводу Братства УПА (кер. Михайло Юркевич).

На свято повстанської і стрілецької пісні ім. Софії Галєчко завітали колективи із кожного куточка Івано-Франківської області. Незважаючи, що всі вони – аматори пісні та люблять її і передали це глядачам у парку ім. Івана Франка. Вразив своїм співом Іван Путяк із села Бистрець Верховинського району. Подарували свою творчість жіноче вокальне тріо Снятинського районного будинку культури (кер. Софія Лесюк), чоловічий вокальний ансамбль «Кришталь» (кер. Микола Голинський) і фольклорно-етнографічний ансамбль «Злагода» (кер. Василь Васкул) із Баня Березів Косівського району, жіночий хор осередку «Союзу українок» Рожнятівського народного дому (кер. Ірина Русин), вокальний ансамбль «Січ» (кер. Надія Чубата) із с. Липівка Рогатинського району, хор «Карпатські джерела» (кер. Володимир Канюк) і соліст Іван Канюк із Богородчанського палацу культури, жіночий вокальний ансамбль «Джерело» (кер. Влади­слав Князєв) із с. Підлісся Тисменицького району, хор «Первоцвіт» (кер. заслужений працівник культури України Ганна Карась) із народного дому і жіночий вокальний ансамбль «Відроджена пісня» (кер. Анна Кузнєцова) с. Микитинці Івано-Франківської міської ради, чоловічий вокальний ансамбль «Степ» народного дому смт. Войнилів Калуського району (кер. Володимир Василів), чоловічий вокальний ансамбль с. Лісний Хлібичин Коломийського району (кер. Володимир Притуляк), вокальний ансамбль «Відродження» Галицького народного дому (кер. Степан Іваськів), жіноче вокальне тріо будинку культури м. Яремче (кер. Марія Санкович), хор української пісні «Чорнобривці» Івано-Франківського «Теплокомуненерго» (кер. Ірина Павлик) і надвірнянські колективи «Легіт» (кер. Віктор Чудновський) та «Скарбниця» будинку культури с. Гвізд (кер. Любомир Боднарук). Кожен із цих колективів отримав диплом про участь у Святі повстанської і стрілецької пісні імені Софії Галєчко, книжки і диски, в яких розповідається про історію Надвірнянського району. Кожен із артистів висловив тверду впевненість, що такі фестивалі необхідно проводити і саме таким шляхом ми прилучимо підростаюче покоління шанувати національні символи та пам’ятати про героїв рідної землі.

Василь ІВАСЮК (текст)
Світлини
Івана ГРИДЖУКА
і Василя ІВАСЮКА «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!