Залишений в силі вирок Юлії Тимошенко у «газовій справі», невключення її та Юрія Луценка у виборчий бюлетень … Захід, судячи з коментарів європейських та американських політиків, дуже розчарований політичною ситуацією в Україні. Не за горами якщо не міжнародна ізоляція нашої держави, то, як мінімум, санкції проти її керівництва.
Рішення Вищого спеціалізованого суду України, що відхилив касацію захисту екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко на вирок у «газовій справі», викликало однозначну й категоричну реакцію світової спільноти.
ПАРЄ неодноразово наголошувала про свою переконаність у тому, що «газова справа» зводиться до кримінальної відповідальності за нормальний політичний процес ухвалення рішень. Враховуючи чисельні питання, які порушувались щодо судового розгляду, ми, як і багато інших друзів України, очікували, що касаційний суд прийме її (Тимошенко, – Ред.) апеляцію», – заявили президент Асамблеї Жан-Клода Міньйона та доповідачі по Україні Мейліс Репс та Марієтта де Курбас-Лундін.
Не менш стурбовані ситуацією й в Америці. «Протягом усіх судових процесів ми висловлювали стурбованість щодо їх проведення, щодо доказової бази, поводження з особистостями. Ми говоримо не про окремі поодинокі випадки – ми говоримо про те, як в цілому правосуддя було використано в цих справах», – сказала речниця Держдепартаменту США Вікторія Нуланд на брифінгу у Вашингтоні. Лаконічно, але яскраво прокоментував вердикт української Феміди міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт. «Влада в Україні, здається, має намір продовжувати свій курс репресій», – написав він у соціальній мережі Twitter.
У Німеччині та Франції не просто обурені політичними процесами, що відбуваються в нашій країні. Керівництво провідних гравців Євросоюзу попереджає: відношення України та ЄС під загрозою.
«Вироки проти Юлії Тимошенко та інших опозиціонерів політично мотивовані та є ознакою вибіркового правосуддя… Ми дуже пильно будемо стежити за ходом подій в Україні. Праводержавність, незалежне судочинство та вільні і чесні вибори є вирішальною передумовою для подальшого наближення України до Європейського Союзу», – говорить уповноважений Федерального уряду Німеччини з прав людини Маркус Льонінґ.
«Вибіркове правосуддя та недотримання принципів верховенства права в Україні може перешкодити подальшому зближенню з Європейським Союзом, у тому числі підписанню угоди про асоціацію України з ЄС», – йдеться у коментарі Міністерства закордонних справ Франції щодо останнього рішення по справі Тимошенко.
Не менше занепокоєння Заходу викликало й рішення Київського апеляційного адміністративного суду, який відмовив «Батьківщині» у включенні до виборчих бюлетенів прізвищ Юлії Тимошенко та Юрія Луценка (номерів 1 і 5 у виборчому списку відповідно).
В Об’єднаній опозиції впевнені, що таким чином Центрвиборчком і суд сфальшували виборчі бюлетені. «Цим своїм рішенням суд зухвало порушив права мільйонів виборців, які підтримують Об’єднану опозицію», – заявляють головні опоненти влади.
Погоджується з позицією «Батьківщини» й координатор європейської моніторингової організації «Рух солідарності», бельгійський юрист Клаус Хофф. «Відмовивши Тимошенко та Луценка в праві бути представленими в списках потенційних депутатів, українська Феміда завдала лідерам «незгодних» нищівного удару. Складається враження, що чинна влада за допомогою суддів має намір повністю викреслити імена цих людей з усього передвиборного процесу», – сказав він в інтерв’ю одному з українських ЗМІ.
Очевидно, що Європа та США не обмежаться лишень гучними заявами і коментарями. Заступник голови партії «Батьківщина» Григорій Немиря заявляє, що представники Європейської народної партії порушують питання про застосування обмежувальних заходів, включаючи санкції, до «найбільш одіозних представників режиму президента Віктора Януковича».
У гіршому випадку Україну чекає міжнародна ізоляція. «Реакція Європи на США на рішення Вищого спеціалізованого суду ще більше сфокусує увагу і Брюсселя, і Вашингтона на поведінці української влади. Ми увійшли в реальний міжнародний політичний карантин і за ним слідує міжнародна ізоляція», – вважає директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.
Але сама «винуватиця» скандалу – Юлія Тимошенко виступає проти ізолювання всієї країни. «Як може бути країна покарана двічі? Усередині – диктатурою, а зовні – санкціями? Однак демократичний світ повинен переглянути свої відносини з диктаторами. Великі держави не повинні задовольнятися успіхами економіки, вони також повинні забезпечити дотримання їх цінностей – свободи, справедливості, демократії та мирного життя для людей», – цитує її слова прес-служба «Батьківщини».
Олег ГУНЬКО.