Газета по-надвірнянськи
 

Про деякі зміни в державній реєстрації

26 жовтня 2012, 11:25 | Рубрика: Влада, Економіка Версія для друку Версія для друку 813 переглядів

Із 2013 року українці будуть реєструвати майнові права на квартири, будинки, земельні ділянки тощо за новими правилами, які повинні спростити для споживачів процедуру оформлення майнових прав та упорядкувати облік цих прав (відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», № 5037-VI (5037-17) зі змінами від 4 липня 2012 р.), надалі Закон.

Сьогодні майнові права на землю та будівлі, що знаходяться на ній, містяться у різних реєстрах, які, відповідно, ведуть різні реєстратори. Що стосується землі – цим займається Держземагентство, а будівель – комунальні підприємства БТІ. Починаючи із січня 2013 року, майнові права і на землю, і на споруди реєструватиме новостворена Державна реєстраційна служба (Укрдержреєстр), яка вестиме єдиний державний реєстр майнових прав та обтяжень на нерухоме майно. Державну реєстрацію прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва проводитиме нотаріус, який вчинив таку дію. Новий порядок хотіли запровадити ще із нинішнього, 2012 р., але Верховна Рада не підтримала цю ідею. Тому реформу відклали на рік.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно – офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація прав є обов’язковою. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до вищезгаданого Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Обов’язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно; право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном; інші речові права відповідно до закону; податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

Речові права на нерухоме майно, зазначені в пунктах 2 і 3, є похідними і реєструють їх після державної реєстрації права власності на таке майно.

Державну реєстрацію права власності та інших речових прав проводять за місцем розташування об’єкта нерухомого майна у межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав. Обтяження речових прав проводиться незалежно від місця розташування об’єкта нерухомого майна. У нашому районі державну реєстрацію прав здійснює реєстраційна служба райуправління юстиції. Такими ж правами будуть наділені і нотаріуси. Якщо нотаріуси реєструють операції з купівлі-продажу квартир (зокрема з іпотекою), оформляють спадок, то державні реєстратори – операції з новими житловими будинками і земельними ділянками. Вони ж видають свідоцтва про державну реєстрацію речових прав на нерухомість (сьогодні таке свідоцтво видають місцеві органи влади). Звертатися в органи Укрдержреєстру слід у випадках: коли реєструють право власності на підставі свідоцтва про право власності на новобудову (під час реконструкції або реставрації об’єктів; членам житлово-будівельного кооперативу після повного погашення його вкладу; під час внесення нерухомості до статутного капіталу юридичної особи); коли реєструють права на підставі рішень судів або реєстрація обтяжень на підставі рішень органів місцевої влади.

Держреєстратори також видають витяги, інформаційні довідки, виписки з реєстру. Під час купівлі квартири можна за запитом в Укрдержреєстр дізнатися про можливі обтяження: наприклад, власник квартири взяв її в іпотеку або вона фігурує в якихось судових розглядах.

Реєстрація прав власності на нові житлові будинки з видачею свідоцтва триватиме 14 робочих днів, а з 2014 року скоротять термін до 5 робочих днів. Після проведення БТІ техінвентаризації будинку і документів про введення його в експлуатацію (Держархбудінспекція) в органах Укрдержреєстру реєструють права власності з видачею свідоцтва. У випадку із земельними ділянками право власності, дані про ділянку вносять до Державного земельного кадастру органами Держземагентства і до Держреєстру власності на нерухоме майно – органи Укрдержреєстру.

Перш, ніж зареєструвати право власності на новостворену земельну ділянку в Реєстрі прав на нерухоме майно, необхідно зареєструвати її як об’єкт у Державному земельному кадастрі. При цьому людина має вибір: або йти в ці органи, або доручити все кадастровому реєстраторові. У разі формування земельної ділянки, присвоєння кадастрового номера і реєстрації в ДЗК за бажання власник може подати заяву на реєстрацію прав на ділянку кадастровому реєстраторові. У свою чергу, реєстратор направляє заяву у відділ реєстрації прав на нерухомість, який реєструє ділянку, оформляє свідоцтво про право власності і передає його кадастровому реєстраторові. Той видає всі документи заявникові. В обох випадках процедура займає 14 днів.

Л. С. ШАНІНА,

начальник відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби райуправління юстиції.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!