Газета по-надвірнянськи
 

Трудові будні автомобілістів нафтової галузі: від витоків до сьогодення

26 жовтня 2012, 11:39 | Рубрика: Економіка, Свята Версія для друку Версія для друку 1,103 переглядів

Напередодні професійного свята – Дня автомобіліста і дорожника, коли вітаємо усіх працівників професій, так чи інакше пов’язаних з автомобілем, маємо нагоду розповісти про чи не найбільше транспортне підприємство району – цех технологічного транспорту НГВУ «Надвірнанафтогаз».

Сучасна автомобільна цистерна для перевезення нафти

Виникненню цеху передував попередній розвиток нафтових промислів на Прикарпатті та поступове залучення транспорту для їх потреб. Спочатку був гужовий транспорт, а наприкінці ХІХ ст. для обслуговування нафтових промислів на території Надвірнянського нафтопромислового району залучаються й новітні на той час механізми – автомобілі та парові машини. На початку ХХ ст. тут для роботи використовували вже 8 автомобілів, з них 6 автомобілів перевозили сиру нафту, а 2 автомобілі виконували інше транспортування.

Віз із бочкою для перевезення нафти. Середина ХІХ ст.

До другої світової війни кількість автотранспорту збільшувалася повільно, автомобілі переважно були прикріплені до нафтовидобувних промислів.

У післявоєнний час для забезпечення інтенсифікації робіт з нафто- і газовидобутку на Західній Україні, у тому числі й у Надвірнянському районі, зросли поставки автомобільної та тракторної техніки, яка й далі зосереджувалася у виробничих підрозділах. На Надвірнянщині такими були дві контори буріння – Надвірнянська та Пасічнянська, а також два управління з видобування – нафтопромислове та газопромислове. Така розпорошеність транспорту не сприяла його ефективному використанню – траплялись випадки простою окремих одиниць автомобільної, тракторної та спеціальної мобільної техніки, а деякі були певний період не задіяні у виробничий процес.

Невдовзі провели реорганізацію і весь транспорт із цих виробничих структур об’єднали у два спеціалізовані підрозділи: перший для обслуговування технологічного процесу буріння – «Спеціалізована автотракторна колона»; другий – «Автотракторний цех», призначений для безпосереднього обслуговування нафтогазовидобутку. Паралельно реорганізація зачепила й нафтопромислове управління, яке набуло нинішнього статусу – нафтогазовидобувне управління «Надвірнанафтогаз».

Перевезення великогабаритного вантажу компресорної станції на Микуличинське родовище

Оскільки зростала кількість нових родовищ нафти і газу, видобуток цих вуглеводнів щорічно зростав.

З огляду на постійне зростання потреби в автотранспорті, 1 лютого 1976 року об’єднання «Укрнафта» прийняло рішення про злиття спеціалізованої автотракторної колони та автотракторного цеху в одне управління технологічного транспорту. Ці зміни збільшили оперативність використання всіх наявних технічних засобів – автомобілів, тракторів, землерийної та спеціальної мобільної техніки, без тривалої бюрократичної тяганини й різних погоджень. Новостворене управління технологічного транспорту отримало до свого підпорядкування 548 автомобілів, 88 автобусів та 92 трактори і землерийні машини.

Чергові зміни відбулись у 1999 році, коли Правління відкритого акціонерного товариства «Укрнафта» вирішило ввести Надвірнянське управління технологічного транспорту до складу НГВУ «Надвірнанафтогаз», і надало йому статусу цеху технологічного транспорту цього управління. Така реорганізація внесла покращення в діяльність підрозділу – була оптимізована штатна чисельність керівного складу. При цьому функціонально необхідна робота виконується й далі належним чином.

У такій організаційній формі цех технологічного транспорту НГВУ «Надвірнанафтогаз» діє і нині. Він обслуговує всі структурні підрозділи управління, Надвірнянську та Івано-Франківську експедиції Прикарпатського УБР, спільне підприємство «УкрКарпатОйл».

На сьогодні до складу цеху входять три автоколони, тракторна колона, ремонтно-механічна майстерня, виробничо-технічна служба, служба ремонтного обслуговування, відділ експлуатації, служба з безпеки руху, контрольно-пропускний пункт.

Цех надає послуги і для НГВУ «Надвірнанафтогаз», і для інших підрозділів ПАТ «Укрнафта». Транспортні засоби цеху перевозять значні обсяги нафти, будівельних та інших необхідних матеріалів, здійснює перевезення працівників підприємства до місць праці.

Слід зазначити, що близько 80 відсотків усіх перевезень провадиться у гірській місцевості, на дорогах, котрі лише умовно можна назвати такими. Адже не секрет, що гірські дороги потребують набагато більшого догляду, ніж рівнинні. На їх стан впливає і специфічна експлуатація, і погодні умови, і специфіка ґрунтів тощо.

Для забезпечення нафтогазовидобутку НГВУ «Надвірнанафтогаз» використовує дороги, загальна протяжність яких779 км. Із них501 км– ґрунтові дороги, які часто потребують ремонту, оскільки прокладені по гірській місцевості переважно уздовж гірських річок, котрі під час періодичних у наших краях повеней руйнують і дороги, і мости, і берегоукріплюючі споруди.

З числа усіх доріг, котрі НГВУ «Надвірнанафтогаз» використовує для виробничих потреб, лише109 км– під’їзні дороги до нафтозбірних, нафтосепараційних пунктів, свердловин тощо, і перебувають на балансі підприємства. Саме напрям роботи з догляду за цими дорогами, що мають гравійно-піщане покриття, і ліг на плечі працівників будівельно-монтажного цеху – дорожніх робітників, котрі вживають усіх можливих та необхідних заходів для утримання цих артерій у придатному до використання стані.

Решта – дороги селищних, сільських рад, держлісгоспів, і асфальтні дороги, які перебувають на балансі райавтодорів. Окремі з цих доріг загального користування, з огляду на те, що вони є єдиним шляхом до об’єктів НГВУ «Надвірнанафтогаз», підприємство теж змушене ремонтувати своїми силами.

Щиро вітаю колегпрацівників цеху технологічного транспорту із професійним святом. Від себе особисто і від колег вдячний керівникові підприємства Володимирові Чуприні, голові профкому Юрію Костику, голові ради ветеранів Миронові Зіняку за надіслані нам вітання з цим трудовим святом. Засилаю Вам і Вашим родинам побажання міцного здоровя, щастя, добробуту, оптимізму, невичерпної енергії, наснаги на нові звершення, трудові здобутки і зеленої вулиці на життєвих і автомобільних шляхах, подальшої успішної та безаварійної роботи!

Нехай усі дороги будуть рівними і ведуть Вас до успіху!

Ігор ЮРКЕВИЧ,

начальник цеху технологічного транспорту НГВУ «Надвірнанафтогаз».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!