Газета по-надвірнянськи
 

Ювілей гірської мальовничої закутини

12 жовтня 2012, 12:01 | Рубрика: Духовність, Свята Версія для друку Версія для друку 1,223 переглядів

У першу жовтневу неділю у славний літопис гірського села Бистриця вписалася уже двохсота сторінка із часу першої писемної згадки. Ці роки для села, яке розкинулося на висоті740 метрівнад рівнем моря і колись називалося Рафайлова, виявилися не простими.

За працю нелегку – грамота від ОДА директору школи Ганні Томуняк

Першу назву села пов’язують із власником полонин угорцем Рафаїловим. Пізніше її перейменували на Бистрицю і зараз село має безліч присілків. Та дивовижні гірські вершини Горганського хребта і предковічний шум дерев давали змогу жити. Колись ліс сплавляли на надвірнянські деревообробні підприємства і сюди пролягала залізниця (т. зв. вузькоколійка), яку під час паводку 1969 року серйозно пошкодило. Більше її не відновлювали. А шкода, бо зараз це була б одна із туристичних візитівок у наші гірські села Бистрицького напрямку. Добрим прикладом у цьому є селище Вигода Долинського району, де відпочивальників чарує карпатський трамвай.

Ганна Гав`юк відзначає почесною Грамотою Івана Кузюка

Першу дворічну школу збудували у Бистриці в 1903-му. На цих теренах активно боролися за Незалежну Україну вояки УПА і саме тут віддали не одне життя за її свободу. Серед пам’яток історії та культури – дерев’яна церква святого Юрія Переможця, збудована у 1924 р., братська могила польським легіонерам, залізний хрест на перевалі Великі Рогодзи. Так про рідне село розповіла учителька історії місцевої школи Надія Косюк.

– На мою думку, – зазначив перший заступник начальника головного управління економіки, начальник управління соціально-економічного розвитку ОДА Василь Насадюк, – Бистриця, колишній Рафайлів, має давнішу історію. А поки що в архівах знайшли цю дату. Це село, яке сьогодні відзначає своє 200-ліття, має розвинену інфраструктуру, тут є школа, дитячий садок, амбулаторія, три лісництва, багато торгових закладів і підприємств. Бажаю жителям Бистриці добра, злагоди, щоб у Вас усе велося гарно і село процвітало. Він вручив почесні грамоти ОДА директорові Бистрицької ЗОШ І-ІІІ ст. Ганні Томуняк, лісничому Довжинецького лісництва ДП «Надвірнянське лісове господарство» Богданові Кузюку, членові виконавчого комітету Бистрицької сільської ради, приватному підприємцеві Дмитрові Максімку.

Чарують сестрички Яремчуки

Віталій Курчук – натхненник свята

Головною цінністю будь-якої віддаленої закутини Надвірнянщини є його люди і оця гірська простота. – Саме у горах усьому початок, – зазначив голова РДА Володимир Калічко. – Уже після них йде Надвірна і цивілізація. Саме тут збереглися витоки тієї культури, яку започатковували наші діди і прадіди. Життя і праця тут є дуже важкими. Та такі села, як Бистриця, Зелена, Черник і Максимець, мають більший потенціал для розвитку, бо тут ще збереглася первісна природа, народні звичаї й обряди, цілюще гірське повітря, екологічно чиста і здорова їжа, – переконаний Володимир Калічко. Одна з ідей, яку висловив голова РДА, є започаткування фестивалю і воно дасть змогу збирати сюди ще більше людей і показати свої обряди і традиції. Спільних грамот районної ради і РДА удостоїли приватного підприємця Василя Яремчука, депутата Бистрицької сільської ради, голову сільської ради 1981-1992 рр. Миколу Яремчука, головного спеціаліста-бухгалтера Бистрицької сільської ради Марію Зеленчук, депутата районної ради Андрія Гуцька, директора Бистрицького будинку культури Марію Рогів.

– Сьогодні нас усіх тут зібрало свято народження нашого села, – саме такими словами розпочала свій виступ Бистрицький сільський голова Ганна Гав`юк. – Це є день народження кожної родини, вулиці, подвір’я. Із часом наше село зростало, на ці терени крокувала цивілізація, з’являлися державні установи. Ганна Гав`юк побажала своїм односельчанам Божого благословення, світлих сонячних днів. Грамоти сільської ради отримали директор і головний інженер ДП «Надвірнянське лісове господарство» Руслан Осташук та Іван Кузюк, лісничий та майстер лісу Річанського лісництва Ярослав Кузюк і Володимир Онуфрак, завідувач дошкільного навчального закладу «Гуцулочка» Мар`яна Осташук, фельдшер лікарської амбулаторії Мирослава Смеречук, учителі Бистрицької ЗОШ І-ІІІ ст. Віталій Курчук і Марія Марчук, ґаздиня садиби зеленого туризму «Любава» Любов Фрондзей, підприємець Іван Гав`юк, секретар Бистрицької сільської ради у 1978-1987 років Параска Яремчук, Бистрицький сільський голова 1992-2006 років Петро Яремчук, колектив пожежної частини с. Бистриця, спортсмени Ольга Якімюк й Оксана Гуш. Таких самих грамот за розробку проектів і програм розвитку місцевого самоврядування удостоїли Оксану Четвертуху, за виховання підростаючого покоління – Катерину Семчук, за призове місце у другому етапі учнівської олімпіади з інформатики – Петра Лесь.

На сцені – маленькі гуцулята

Подяки за виставлення своїх робіт отримали Оксана Яремчук, Мар`яна Олексюк і завідувач Бистрицької бібліотеки-філії Марія Зеленчук.

Присутніх і гостей свята благословив отець-парох церкви Святого Юрія УПЦ КП Юрій Пецюк. Найщиріші побажання щастя, добра і довголіття бистрицькій громаді висловив депутат обласної ради, кандидат у народні депутати України у виборчому окрузі № 87 Юрій Дерев’янко. Концертну програму розпочав виступ артистів сільського будинку культури. Вихованці ДНЗ «Гуцулочка» розіграли маленьку виставу про рідну домівку, в якій майстерно поєдналися діалоги, співи і танці маленьких артистів. Саме вони є майбутнім і розбудовуватимуть славу рідного села і його соціальну сферу. Цим малятам довірили виступати на святі і цим поклали добрий початок концертній програмі. Завершилося їхнє дійство виконанням завідувачем і вихователями ДНЗ «Гуцулочка» пісні про рідне село.

Естафетну паличку у них перейняли учні місцевої школи і ДНЗ «Гуцулочка» неймовірно зачарували своїми голосами Соломія і Христина Яремчуки, Віталій та Роман Курчуки, випускник школи Олег Максімко, танцювальний колектив «Маргарита». Завершували концертну програму зрілі і сивочолі самодіяльні аматори сільського будинку культури. Завітали на свято і гості із Делятина «Черлені пацьорки» (худ. кер. – депутат районної ради Володимир Черленюк). У рамках святкування відбулися спортивні і богатирські ігри, міні-футбольний турнір, за проведення яких відповідали учителі фізкультури Ярослав Мельник і Володимир Питлюк

Цього святочного дня усі пісні, слова, танці, побажання були наскрізь пройняті любов’ю до рідного села. Бо саме ось така первісна природа надихає на нові звершення, творіння і дії. Бо саме молоді треба гордо заявляти і пишатися тим, звідки вони родом, де їхній правітцівський корінь. Нехай і далі багатіє людськими звершеннями і натхненною працею мальовнича гірська Бистриця.

Василь ІВАСЮК (текст і світлини) «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!