Газета по-надвірнянськи
 

За тих, котрі з крісом у руках…

19 жовтня 2012, 16:28 | Рубрика: Духовність, Тема дня Версія для друку Версія для друку 20,338 переглядів

Сімдесятирічний ювілей легендарної УПА уже став історією. На теренах району цю величну дату відзначили в найкращих традиціях, досконало й організовано, із широким залученням молоді, громадськості краю.

Всі основні заходи ініціювала виконавча та представницька влада за великої підтримки лідерів громадських організацій, керівників підприємств та установ району, про що детально інформував на своїх шпальтах часопис «Народна Воля».


В урочистій ході – і старші, і молодь

Марш Слави очолили повстанці

Шана побратимам від – вояків УПА 

Ліцеїсти збережуть честь знамена УПА

Гірлянда Слави – захисникам України

Пластуни рівняються на подвиг УПА

Найбільші та наймасовіші урочистості відбулися минулої п`ятниці, 12 жовтня ц. р. у районному центрі. Розпочалися вони Службою Божою у храмах та поминальними заходами на могилі Борцям за волю України. Саме до цього святого місця вирушили, зокрема, від майбутнього пам`ятника захисникам України, що біля ДПІ в Надвірнянському районі, активісти громадсько-політичної ради Надвірнянщини з полотнищем УПА та «Молодої Просвіти» – із синьо-жовтим прапором у супроводі барабанного бою та під захоплюючими поглядами багатьох перехожих.

І ось перед кам`яною стелою символічної могили шикуються ліцеїсти, пластуни, воїни УПА, представники влади та громадськості. Звучить одухотворено-патріотична поезія з уст ведучої Галини Чуревич і до могили лягають вінки пам`яті і шани. Потім у такій же піднесено-врочистій атмосфері священики УГКЦ та УПЦ Київського Патріархату освячують знамено УПА, пошите громадою міста, яке згодом передають учням Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату. Панахиду за полеглих Героїв України відправили священики під орудою деканів УГКЦ та УПЦ Київського Патріархату о. Ігоря Шліхутки та о. Олега Траска.

Далі всі шикуються в колони на чолі з ліцеїстами та вояками Надвірнянського проводу Братства вояків ОУН-УПА і маршем Слави в супроводі духового оркестру РБК (кер. Роман Абрат) проходять вулицею Соборна до майдану Т. Шевченка. На шляху учні міських шкіл стояли з обох сторін і вручали повстанцям квіти. Біля пам`ятника Кобзареві урочистості продовжують покладанням вінків та квітів, у т. ч. і до пам`ятних знаків Славі Стецько та Марті і Миронові Свідрукам, розміщеним на стіні Музею історії Надвірнянщини. Уся церемонія відбувається під мелодію пісні «Думи мої…».

У вітальному слові заступник голови районної ради Іван Степник підкреслив неоціненне значення переможних звитяг повстанців у визвольній боротьбі та наголосив, зокрема, що на чергову сесію районної ради винесуть «Програму заходів із відзначення та вшанування боротьби ОУН-УПА на Надвірнянщині з нагоди 70-річчя Української Повстанської Армії на 2012-2014 роки». Районна рада уже виділила 10 тис. грн. на придбання матеріалів для впорядкування символічної могили на місці бою сотні «Чайки» у Верхньому Майдані. У 2013 році планують провести реконструкцію бункеру полковника «Грома» на горі Березовачка у с. Зелена. Уже розроблено та подано на обласний Конкурс проектів і програм розвитку місцевого самоврядування проект «Стежками полковника «Грома». Знайомлюсь з історією визвольних змагань ОУН-УПА на Надвірнянщині». Вже у наступному році із першого місяця ветеранам УПА, політв`язням і репресованим щомісячно виплачуватимуть надбавку до пенсії з обласного та районного бюджетів. А з нагоди 70-річчя УПА голова районної ради Василь Попович розпорядився виплатити грошову премію цим категоріям краян.

Від імені голови райдерж­адміністрації Володимира Калічка та колективу РДА до учасників святкувань звернулася заступник голови РДА Богдана Ковалюк. Промовець зазначила, що в ряди УПА ішли молоді юнаки та юнки не з примусу, а добровільно, із почуттям відповідальності за свою державу. Особливі слова пошани Богдана Ковалюк адресувала почесним учасникам урочистостей – воякам УПА, наголосивши, що за їхніми плечима готові до оборони рідної землі майбутні солдати – надійна зміна в особі ліцеїстів. Заступник голови РДА висловила вдячність за участь у ювілейних заходах Прикарпатському військово-спортивному ліцею-інтернату, Білоославській станиці Пласту, відділам освіти та культури РДА, громадським організаціям, які з честю і достоїнством відгукнулися на пропозицію Володимира Калічка і Василя Поповича провести цей захід саме так, як зараз відбувається. Це вселяє надію в те, що згуртованість і праця приведуть нас до перемоги, сказала Богдана Ковалюк, побажавши усім державницького успіху.

Нагороди політв`язням і воякам УПА вручили заступник голови РДА Богдана Ковалюк….

… заступник голови районної ради Іван Степник…

… і Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович

Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович, поздоровляючи вояків УПА, привітав із четвертою річницею заснування на теренах м. Надвірна і Прикарпатський військово-спортивний ліцей-інтернат. – Золотими літерами в історії національно-визвольних змагань України вписані імена славетних борців, серед яких і почесні надвірнянці Мирон і Марта Свідруки, – підкреслив З. М. Андрійович і з глибокою повагою згадав тих, хто дожив до ювілею УПА і нині ділиться своїм життєвим досвідом: Лідію Олендій, Стефанію Климковецьку… Не оминув міський голова і сумної дати – 15 жовтня минуло 53 роки як обірвалося життя Героя України Степана Бандери.

Побратимів по зброї: і тих, котрі відійшли у Вічність, і тих, котрі присутні на цьогорічних урочистостях, згадав у своєму виступі голова Надвірнянського проводу Братства вояків ОУН-УПА Михайло Юркевич. У надзвичайно складних умовах виборювали самостійність України повстанці. – Нам зброї ніхто не давав, – каже упівець. – Повстанець здобував зброю лише в бою. Але ніколи не відступав. Останній патрон тримав для себе, щоб не здатися ворогові.

У спадкоємності найшляхетніших рис Української Повстанської Армії молодому поколінню захисників України учасників урочистостей переконав ліцеїст Андрій Лилак.

Досить доречним і значущим моментом святкового дійства стало нагородження грамотами районних держадміністрації та ради, медалями обласної ради та обласного проводу Братства ОУН-УПА ім. полковника «Грома» – М. Твердохліба Карпатського краю «70-річчя створення Української Повстанської Армії» та грошовими преміями від районної ради широкої плеяди учасників визвольних змагань. Сивочолі, незламні духом борці удостоїлись їх за вагомі особисті заслуги в національно-визвольній боротьбі, відданість ідеалам незалежної української держави та багаторічну плідну громадську діяльність. Аналогічні нагороди вручили під час святкувань в усіх населених пунктах району, зазначив заступник голови районної ради Іван Степник.

В УПА пройшли їх молоді роки…

Вояк УПА Іван Вовчук із Середнього Майдану з дочкою Марією Жупник

В ювілейних урочистостях взяли активну участь кандидати у народні депутати України у в/о № 87 депутати обласної ради Юрій Дерев`янко, Манолій Піцуряк та голова  Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі Василь Костицький. Вони сердечно вітали краян із цією датою, особисто висловили велике шанування присутнім на святі воякам УПА.

Офіційна частина свята завершилася декламуванням Декалогу Українського пов­станця у виконанні пластунів із Білих Ослав, а також урочистою церемонією передачі громадою Надвірної знамена УПА учням Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату.

Основною ідеєю святкового концерту за сценарієм методиста РБК Дарії Гринішак та під координацією ведучої Орисі Яремчук стала не лише прослава засобами мистецтва немеркнучого подвигу легендарної української визвольної армії, але й відтворення тих далеких подій.

Тому, немов із того часу повернулися, вийшовши на майдан Шевченка, три історичні постаті: Євген Коновалець (Роман Садрук), Софія Галєчко (Галина Чуревич), Степан Бандера (Євген Луців).

Геройський чин славлять хористи…

… Зарічанський гурт «Червона калина»…

… і хор храму УГКЦ Воздвиження Чесного Хреста м. Надвірна

На майдані Т. Шевченка під відкритим небом виступили також зведений хор у супроводі народного муніципального оркестру народної музики «Аркан» (кер. заслужений артист України Сергій Орел), гурт вояків районного проводу УПА «Заграва» під орудою Михайла Юркевича, дитячий зразковий ансамбль танцю «Горяночка» та «Горянка» (кер. Олена Здольник), народний аматорський вокальний ансамбль РБК «Бистрянка» (кер. заслужена артистка України Ольга Молодій), хор УГКЦ Воздвиження Чесного Хреста під орудою Надії Мацьків, народний аматорський квартет «Легіт» (кер. Віктор Чудновський), вокальний квартет «Світ любові», солістка Наталія Пришляк, народний аматорський гурт Зарічанського будинку культури «Червона калина» (кер. Любомир Вацик).

Урочистості на майдані Т. Шевченка завершилися, але святкова атмосфера ще продовжувала витати над Надвірною. Під завісу дня молоді просвітяни зібралися на танці у вишиванках, опісля чого влаштували молодіжну акцію «Світло пам`яті УПА», відобразивши свічками гасло «УПА – 70».

Наступного дня, 12 жовт­ня, свою книгу «Зродились ми великої години» у центральній районній бібліотеці презентував відомий дослідник історії боротьби УПА, учитель Лоївської ЗОШ І-ІІІ ст., Іван Кметюк. Того ж дня ввечері краяни співали повстанських пісень із Тарасом Чубаєм та гуртом «Плач Єремії». У неділю молодь влаштувала флеш-моб «УПА-70».

Удостоїлись нагород

З нагоди відзначення 70-річчя УПА, за вагомі особисті заслуги в національно-визвольній боротьбі, відданість ідеалам незалежної Української держави, багаторічну плідну громадську діяльність спільними грамотами райдержадміністрації і районної ради та грошовими преміями від районної ради, а також 25 медалями «70-річчя створення УПА» проводу Братства вояків ОУН-УПА Карпатського краю ім. полковника «Грома»-М. Твердохліба та обласної ради нагороджені: Хлібкевич Любомира Олексіївна, Небелюк Омелян Васильович, Синиця Василина Дмитрівна, Кецман Василь Дмитрович, Федіва Марія Михайлівна, Вінтоняк Марія Миколаївна, Юрчишин Михайло Олексійович, Климковецька Стефанія Миколаївна, Будько Євдокія Матвіївна, Юркевич Михайло Михайлович, Андрусяк Дмитро Іванович, Русаловська Ганна Юріївна, Наконечна Іванна Григорівна, Шевчук Параска Миколаївна, Яремчук Марія Юріївна, Лучка Софія Дмитрівна, Дердюк Ольга Петрівна, Олендій Лідія Григорівна, Барчук Микола Михайлович, Дячук Марія Василівна, Яворський Іван Михайлович, Абрат Ганна Іванівна, Ерстенюк Катерина Ільківна, Угринчук Параска Антонівна, Овчар Оксана Степанівна, Адам`юк Параска Василівна, Винник Микола Гаврилович, Бойчук Марія Миколаївна, Вовчук Іван Васильович, Гринюк Василина Михайлівна, Бублик Василь Юрійович, Мельник Дмитро Васильович, Гаврилюк Микола Іванович, Гаврилюк Василь Михайлович, Чік Михайло Васильович, Кепещук Микола Дмитрович, Мацелик Марія Василівна, Бігун Ганна Миколаївна, Грещук Марія Дмитрівна, Кисляк Іван Миколайович, Гунда Євгенія Василівна, Білоус Олексій Петрович, Андрейчук Василь Іванович. Спільними грамотами РДА і районної ради відзначені також члени райпроводу Братства ОУН-УПА Микола Гавриш та Олексій Типусяк.

Леся ДУТЧАК (текст)
Назарій ГРИДЖУК, Василь ІВАСЮК, Іван ГРИДЖУК (світлини) «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!