У листопаді 1997 р. виданий указ Президента України «Про День української писемності та мови». У ньому сказано, що за ініціативою громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства встановлено в Україні День української писемності та мови, який відзначають щорічно 9 листопада, у день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця. Це роблять для того, щоб привернути увагу до історії української книги і сучасних її проблем.
Віхами історичного розвитку книжкової справи в Україні безумовно є видатні пам’ятки українського народу, такі як «Реймське» Євангеліє, вивезене до Франції дочкою київського князя Ярослава Мудрого Анною, «Остромирове Євангеліє», яке вважають найдавнішою і точно датованою пам’яткою рукописного мистецтва, «Київський Псалтир», «Пересопницьке Євангеліє».
«Мова – це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова – це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам’ять, найцінніше надбання віків, мова –це ще й музика, мелодика, барви буття, сучасна художня інтелектуальна і мислительська діяльність народу». (О. Олесь).
«Одна вона у нас така –
Уся співуча і дзвінка,
Уся плакуча і гримуча,
Хоч без лаврового вінка». (Т. Шевченко).
«Людина, яка втратила свою мову – неповноцінна, вона другорядна в порівнянні з носієм рідної мови. В неї зовсім відмінніша рефлексія і користується вона, за визначенням І. Франка, «верхньою» свідомістю. Себто її підсвідомість унаслідок асиміляції загальмована, притуплена». (П. Мовчан).
«Коли забув ти рідну мову,
Яка б та мова не була –
Ти втратив корінь і основу
Ти обчухрав себе дотла». (А. Білоус).
Українська мова – державна мова України. Вона також є рідною мовою українців, які проживають за межами України. Українською мовою розмовляють близько 45 мільйонів людей і вона входить до другого десятка найпоширеніших мов світу.
За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 р., українську мову вважали рідною 67,5% жителів України, що на 2,8% більше, ніж за даними перепису 1989-го. Російську мову визначили як рідну 29,6% жителів, у порівнянні з минулим переписом населення цей показник знизився на 3,2%. Частка інших мов, вказаних в якості рідної, становила 2,9%.
У День української писемності та мови за традицією покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю; відзначають найкращих популяризаторів українського слова; заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою; стартує Міжнародний конкурс знавців української мови ім. Петра Яцика. Щорічна кількість учасників – понад 5 млн. із 20 країн світу.
Мово рідна, слово рідне!
Хто вас забуває –
Той у грудях не серденько –
Тільки камінь має. (С. Воробкевич)
Знову і знову… та про рідну мову.
Кажуть: «Якось обійдеться».
Ні, конфлікт не минеться –
Ще більш загостриться!
Не даймо себе забалакати…
Бо можна останню фортецю вже здати!
Ворог не дрімає – він все за своє:
Невпинно павутиння кругом нас снує.
«Молодший і старший брати»!
Не даймо основі мов слов’янських
Нині… безслідно вмерти.
Вивчіть вашої мови основу…
Не вбивайте її знову і знову!
Р.S. Вивчення мови чужої
Збагачує лексикон –
І мови рідної.
«И» чи «І»
Був в нас Фитьків –
Та став Фітьків,
Був Онищук – став Оніщук,
Був Орищук – став Оріщук;
Раз вже митра стала мітра…
То і «Дмитра» буде «Дмітра»;
Будем мать мітрополіта,
Й настануть «благії літа»:
Зникнуть УПЦ й УГКЦ –
Залишиться РПЦ;
«Укр» стане уже «рос»,
Недоросток – малорос;
Усі «и» «і» будем звати;
Й будуть в нас отци-мітрати…
Якщо будемо дрімати.
І. Геронт,
м. Надвірна