Газета по-надвірнянськи
 

Полігону твердих побутових відходів бути. Але де і коли?

16 листопада 2012, 12:45 | Рубрика: Влада Версія для друку Версія для друку 1,180 переглядів

Відповідальність за це мають розділити влада і громадськість району

Засідання шістнадцятої сесії районної ради 15 листопада ц. р. вів депутат районної ради, керівник виконавчого апарату районної ради Ігор Писклинець у зв`язку з неможливістю брати участь у роботі сесії голови районної ради та заступника голови районної ради.

Представники громадськості висловили свій протест під час сесії районної ради

Сесія обговорила чотири десятки важливих питань. Серед них – звіт РДА про виконання районного бюджету за 9 місяців ц. р. та про внесення відповідних змін до рішення районної ради від 5 січня ц. р. «Про районний бюджет на 2012 рік»; про роботу ЗМІ в нашому районі, про взаємодію органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, охорони правопорядку та громадських організацій у профілактиці та боротьбі з пияцтвом, алкоголізмом, наркоманією серед молоді та неповнолітніх; про звіт РДА щодо ліквідації повеней 2008 і 2010 років та інші.

Та, по суті, найпроблемнішим виявилось питання про інформацію РДА про хід виконання рішення районної ради від 25 березня 2010 р. «Про Програму поводження з твердими побутовими відходами в Надвірнянському районі на 2010-2012 роки». Його обговоренню передували відповідні депутатські звернення Ігоря Писклинця та Володимира Черленюка щодо законності початку робіт з облаштування полігону твердих побутових відходів на територіях Ланчинської і Делятинської селищних рад та прилеглих територіях. На сесію прибула група жителів району, які у принесених плакатах висловили свою незгоду і заперечення щодо облаштування полігону ТПВ. Від їх імені виступив делятинець Роман Киселюк, який передав тривогу своїх земляків і їхню категоричну незгоду щодо облаштування згаданого полігону, мотивуючи, передусім, що його планують розмістити у курортній карпатській зоні. Депутати Володимир Черленюк, Іван Гурмак, Михайло Іваночко, Володимир Павлюх, Андрій Крицький, Федір Кухарчук також доводили, що облаштування згаданого полігону у вже визначеному місці не є оправданим, про це не ставили до відома громаду навколишніх сіл, не провели відповідних громадських публічних слухань, не ознайомили з думкою фахівців-екологів щодо впливу такого полігону на довкілля тощо.

Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович нагадав учасникам сесії, що згідно з відповідним рішенням Надвірнянської міської ради з 1 січня 2013 року заборонено приймання сміття на нині діючому сміттєзвалищі у райцентрі. Міська влада для потреб міста щодо складування сміття вибрала уже майданчик. Тому ніяк не претендує завозити сміття на території тих чи інших населених пунктів району. Міський голова попросив сільських і селищних голів, районну владу та керівників підприємств і установ не висловлювати на адресу керівництва міської ради претензій щодо місця вивезення сміття після 1 січня 2013 р.

Перший заступник голови РДА Степан Іроденко, який виступав з інформацією на сесії, голова РДА Володимир Калічко повідомили, що про критичний стан з проблемою приймання сміття у районі поінформоване керівництво обласної влади. Уже виготовлено акт вибору земельної ділянки під майбутній полігон ТПВ. Свій висновок про придатність обраної 17-гектарної ділянки (а вона свого часу уже була вибрана для сміттєвого полігону) мають дати відповідні природоохоронні та екологічні служби і після цього можна приступати до процедури громадських публічних слухань та вирішення подальших питань щодо облаштування полігону ТПВ. Суть полягає в тому, що чим швидше буде досягнута домовленість і визначеність із земельною ділянкою, тим швидше розпочнуться відповідні підготовчі роботи і переговори з інвестором щодо облаштування полігону та роботи сміттєсортувальної лінії тощо. Керівники районної влади наголошують, що ніхто не хоче і не бажає причинити зла і шкоди довкіллю із облаштуванням полігону. Однак, реальність досить сувора: діюче на території Надвірної сміттєзвалище приймає сміття лише до 31 грудня 2012 року, а нове ще не готове. Щоправда, на Дні депутата 2 листопада начальник управління РДА Лідія Захарко поінформувала, що є порозуміння на обласному рівні про безперервний процес приймання сміття у нашому районі, навіть, тоді, коли ще не буде готовий новий полігон ТПВ. У випадку облаштування полігону на попередньо запропонованій ділянці районна влада вестиме переговори з владою Яремчанщини щодо її участі у співфінансуванні такого проекту; другий варіант – проробляти такий проект без участі Яремчанської влади; третій – кожна сільська і селищна рада району визначає на своїй території ділянки для захоронення сміття згідно з чинним законодавством. Ні одна місцева рада – сільська чи селищна – поки що не бере на себе зобов`язання виділити для полігону ТПВ земельну ділянку.

Водночас керівники РДА звернули увагу депутатів і голів місцевих рад на проблему засмічення русел та берегів річок Бистриці, Прута, Любіжнянки, а також на те, що існує півтора десятка стихійних сміттєзвалищ у лісах держлісфонду на території району. Звідси випливає потреба широкомаштабної і всебічної роз`яснювальної роботи з краянами про те, аби не засмічувати місцевість, де проживаємо і відпочиваємо.

У ході обговорення депутати Богдан Цюрак, Степан Шовгенюк та інші запитували і пропонували роз`яснити для широкої громадськості суть і характер майбутнього полігону ТПВ. За попередньою інформацією, полігон ТПВ передбачає обгороджену територію з відповідною пропускною системою для приймання сміття, встановленням сортувальної лінії, вжиття запобіжних заходів щодо недопущення негативного впливу на екологію, застосування іншого устаткування та обладнання згідно з проектом та договором з інвестором.

За пропозицією депутата Володимира Черленюка, профільна депутатська комісія підготувала проект звернення районної ради до облдерж­адміністрації, в якому звучала вимога припинити всі дії з виготовлення документації на облаштування полігону ТПВ у Делятині та навколишніх населених пунктах і не проводити жодних робіт щодо цього, а також надати інформацію про результати проведення державних експертиз щодо облаштування згаданого полігону. Однак, питання про внесення на обговорення сесії цього звернення та скерування його в ОДА не набрало потрібної кількості депутатських голосів. Так само не прийнятий проект рішення сесії про виконання рішення районної ради від 25 березня 2010 року № 565-22/2010 «Про Програму поводження з твердими побутовими відходами в Надвірнянському районі на 2010-2012 роки». Означився майже тупиковий варіант.

Безсумнівно, проблема з прийманням, сортуванням, переробкою сміття є досить гострою і болючою не лише у Надвірнянщині. Але вона загострюється тим, що її вирішення впирається у пошук і вибір відповідної земельної ділянки для полігону ТПВ саме на території нашого Надвірнянського району. «Народна Воля» цим повідомленням із сесії щодо розгляду питання про облаштування полігону ТПВ не завершує таку болючу тему. У наступних числах плануємо розповісти про характер, суть і призначення сучасного полігону ТПВ, подати думки владних і природоохоронних структур, а також громадськості. Розумний вихід, віримо, мусимо знайти. Запрошуємо до розмови. Не залишайтесь байдужими.

* * *

Про перебіг 16-ї сесії районної ради з обговорення інших питань – у наступному числі.

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!