Газета по-надвірнянськи
 

Реєстрація шлюбу громадян України з іноземцями

23 листопада 2012, 12:20 | Рубрика: Закон Версія для друку Версія для друку 854 переглядів

Форма та порядок укладення шлюбу в Україні між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, а також між іноземцями або особами без громадянства визначається правом України, що передбачено ст. 55 та ст. 56 Закону України «Про міжнародне приватне право». Порядок реєстрації шлюбу врегульований Сімейним кодексом України.

Ст. 22 Сімейного кодексу України (зі змінами) встановлює шлюбний вік для жінки та чоловіка – у 18 років. Жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі. Вони мають право на повторний шлюб лише після припинення попереднього.

Законодавством передбачено, що для державної реєстрації шлюбу жінка та чоловік особисто подають письмову заяву за встановленою формою до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) на їх вибір. Якщо жінка і(або) чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про державну реєстрацію шлюбу до ДРАЦС, таку заяву, справжність підпису на якій засвідчено нотаріально, може подати їх представник. Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати повторний тільки при пред’явленні документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу.

Для іноземців та осіб без громадянства таким документом може бути рішення суду про розірвання шлюбу, якщо законодавством іноземної держави воно є остаточним, свідоцтво про розірвання шлюбу або смерть другого з подружжя чи інші документи про підтвердження припинення попереднього шлюбу, які передбачені законодавством іноземної держави, видані компетентним органом та відповідним чином легалізовані.

При поданні заяви про реєстрацію шлюбу жінка та чоловік пред’являють на посвідчення своєї особи паспорт або паспортний документ. Іноземці та особи без громадянства для реєстрації шлюбу в Україні повинні пред’явити національний паспорт або паспортний документ з відміткою про реєстрацію уповноваженого органу щодо законності їх перебування в Україні, якщо інше не передбачене чинним законодавством України.

При реєстрації шлюбу у ДРАЦС України, якщо в паспортах або паспортних документах іноземців та осіб без громадянства відсутні відомості про сімейний стан їх власників, то вони повинні одночасно подати документ про те, що не перебувають у шлюбі, виданий компетентним органом країни свого громадянства або країни постійного проживання, та легалізований належним чином.Зазначені документи можуть бути також видані або легалізовані консульською установою або дипломатичним представництвом цієї країни в Україні та надалі легалізовані Міністерством закордонних справ України.

Якщо в паспортах або паспортних документах є відмітка про припинення шлюбу цих осіб, документ про те, що особа не перебуває в шлюбі, повинен бути пред’явлений за період після розірвання шлюбу.

До документів іноземців, осіб без громадянства, які є підставою для реєстрації шлюбу, складених іноземною мовою, обов’язково додають переклад тексту на українську мову, достовірність якого засвідчує дипломатичне представництво або консульська установа України за кордоном, посольство (консульство) держави, громадянином якої є іноземець (країни постійного поживання особи без громадянства), Міністерство закордонних справ, інші відповідні органи цієї держави або нотаріус.

ДРАЦС під час приймання заяви про реєстрацію шлюбу інформує наречених про можливість медичного обстеження та за їх бажанням видає направлення за зразком, затвердженим Міністерством охорони здоров’я. Приховування відомостей про стан здоров’я одним з наречених, наслідком чого може стати (стало) порушення фізичного або психічного здоров’я іншого нареченого чи їхніх нащадків, може бути підставою для визнання шлюбу недійсним.

Державна реєстрація шлюбу через представника не допускається. Присутність нареченої та нареченого в момент реєстрації їхнього шлюбу є обов’язковою.

Державна реєстрація шлюбу має відповідні правові наслідки, а саме: шлюб є підставою для виникнення прав та обов’язків подружжя. Шлюб не може бути підставою для надання особі пільг чи переваг, а також для обмеження її прав та свобод, які встановлені законодавством.

Марія ГУРАШ,

начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану райуправління юстиції.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!