Газета по-надвірнянськи
 

Центр нефрології і діалізу та новий рентгенкабінет оновили районну лікарню

16 листопада 2012, 12:43 | Рубрика: Влада, Здоров`я, Тема дня Версія для друку Версія для друку 1,226 переглядів

Цього тижня у районі відбулися відразу дві знакові події з участю голови ОДА Михайла Вишиванюка, начальника головного управління (ГУ) охорони здоров`я ОДА Миколи Олінійчука, голови РДА Володимира Калічка. 13 листопада ц. р. у присутності колективу ЦРЛ та представників ЗМІ району й області на базі центральної райлікарні урочисто відкрили міжрайонний центр нефрології та діалізу, у районній поліклініці – рентгенологічний кабінет.

Голова ОДА Михайло Вишиванюк та керівник відділу гемодіалізу Лариса Сулятицька відповідають на питання журналістів

Відразу три апарати «штучної нирки» шведської фірми «GAMBRO», світового лідера з виробництва медичної техніки гемодіалізу, розмістили на другому поверсі у відремонтованому за сучасними мірками приміщенні, де ще донедавна знаходилися лор-очний, гінекологічний та урологічний відділи. Таким чином, Надвірна стала восьмим центром гемодіалізу в області. Вартість обладнання – майже 1 млн. грн. На ремонтні роботи витратили 288 тис. грн. з районного бюджету та 77,6 тис. грн. – спецкошти ЦРЛ.

Стрічку перерізають: Емілія Сем`янів, Сергій Ємельянчук та Микола Олінійчук

Сьогодні гемодіалізу (штучного очищення крові) потребують 24 жителі району і 7 – Яремчанщини із хронічною нирковою недостатністю. По кілька разів на тиждень вони змушені приймати цю життєво важливу процедуру в обласному центрі, що вимагає чималих затрат часу і коштів. Із відкриттям центру в Надвірній цей вид медичної допомоги насправді наблизиться до них і стане доступнішим уже вдома, тобто у районі.

Апарат «штучна нирка» готовий до прийому пацієнтів

Відділ гемодіалізу під орудою Лариси Сулятицької працюватиме у дві зміни, а у перспективі – і в три. Перших своїх пацієнтів планують приймати уже з наступного тижня. Почнуть з одного хворого, щоб адаптувався медперсонал, якого консультуватиме їхній колега-фахівець із аналогічного центру обласної клінічної лікарні. У процесі роботи хворих добавлятимуть. За словами головного лікаря ЦРЛ Сергія Ємельянчука, після нового року впродовж 2-3 місяців усі краяни одержуватимуть цю процедуру вже у Надвірній.

– Попри дороговизну гемодіалізу лікування поки що безкоштовне, – продовжив Сергій Ємельянчук. – Зараз усе фінансують з обласного бюджету. Усі витратні матеріали одержуємо з обласної клінічної лікарні. Медикаментозна підтримка, лабораторне обстеження кожного хворого здійснюватимемо за кошти районного бюджету.

Обладнання центру може працювати як на ацетатному, так і на бікарбонатному буферах. Щоправда, застосування першого може викликати ускладенння, зокрема, у хворих на цукровий діабет. Тому такі пацієнти продовжуватимуть отримувати замісну терапію в обласному відділенні гемодіалізу. На бікарбонатний буфер, що вимагає безперебійної роботи апарату «штучна нирка», усі районні центри гемодіалізу передбачають перевести в наступному році. Принаймні, так запевнив голова ОДА Михайло Вишиванюк.

Благословення від отців-деканів УПЦ КП Олега Траска та УГКЦ Ігоря Шліхутки

Давно потребувала технічного оновлення діагностична служба ЦРЛ. Попередні рентгенапарати випуску 80-их років минулого століття не лише постійно вимагали вартісного ремонту, але й негативно впливали на якість діагностування. За сприянням місцевих меценатів, завдяки керівництву ЦРЛ і безпосередній участі працівників рентгенслужби перед тим капітально відремонтували (за рахунок 51,3 тис. грн. спецкоштів ЦРЛ) й осучаснили рентгенкабінет на 4-му поверсі поліклініки. Встановлене діагностичне обладнання – систему рентгенологічну MULTIX Swing за 550,2 тис. грн. та комплектуючі до неї за 263,8 тис. грн. – отримали централізовано із ГУ охорони здоров`я ОДА. Цей компактний цифровий рентгенівський апарат є новітньою розробкою фірми SIEMENS. Його застосовуватимуть для щоденних досліджень у лежачому, сидячому чи стоячому положеннях амбулаторних хворих з метою обстеження як кісткової системи, так і внутрішніх органів.

– Медицина пішла вперед, – радіє ветеран-рентгенолог Ілля Федяк

З особливою радістю і задоволенням символічну стрічку оновлення перерізав голова РДА Володимир Калічко. Очільник виконавчої влади району зазначив, що з приходом нового керівника ЦРЛ позитивно змінилися взаємовідносини, відчувається ініціатива і бажання працювати Сергія Ємельянчука, якого підтримує весь колектив медпрацівників Надвірнянщини. – Цьогоріч на медицину в районному бюджеті заклали 56 млн. грн., – зауважив Володимир Калічко, додавши, що 2012-ий був тяжким у фінансовому плані. Обіцяє бути трохи кращим 2013-ий, оскільки надійде дотація від держави. Левову частку дотаційних коштів влада району планує вкласти в освіту і медицину. Тим часом, сказав голова РДА, продовжуємо працювати над облаштуванням соціальної лікарні в Надвірній. Крім відкриття ФАПу в Красній, цьогоріч планують здати в експлуатацію оновлену лікарську амбулаторію в Білих Ославах, а також завершити реконструкцію пологового будинку в Надвірній. Опісля думатимуть над відкриттям пункту екстренної медичної допомоги на базі Тисменичанської лікарської амбулаторії, а також впорядкуванням Делятинської і Ланчинської міських лікарень. А пріоритетним завданням для влади Володимир Калічко визначив сільську медицину: щоб сільські трудівники мали можливість отримувати таку ж кваліфіковану допомогу, як і міські.

Сучасне рентгенологічне обладнання гарантує якість діагностики

На відчутній підтримці сільської медицини наголошував у своєму виступі голова ОДА Михайло Вишиванюк. На думку керівника області, сімейний лікар втримається у селі лише тоді, коли матиме щомісячну зарплату не менше 4 тис. грн., власне житло, а комунальні послуги за нього сплачуватиме сільрада. Як зауважив Микола Олінійчук, цьогоріч у село направили 65 лікарів – випускників медвузу, що, за словами Михайла Вишиванюка, є недостатньо. Аналізуючи стан медичної галузі в цілому в області, голова ОДА назвав великою справою наближення сучасної меддопомоги до людей. Нині в області, акцентував Михайло Вишиванюк, маємо найсучасніші онкологічний і протитуберкульозний центри, які обладнані при допомозі Фонду Ріната Ахметова. У стадії завершення – спорудження перинатального центру.

Підсумовуючи перші напрацювання в рамках програми реформування охорони здоров`я, начальник ГУ охорони здоров`я ОДА Микола Олінійчук зазначив, що днями вирішено створити на базі Надвірнянської ЦРЛ госпітальний округ № 4, де надаватимуть вторинну високопрофільну спеціалізовану медичну допомогу жителям нашого району, Яремчанщини, Богородчанського, Тисменицького і частині Верховинського районів. Це свідчить про те, що в Надвірнянській ЦРЛ, крім того, що є, розвиватимуть офтальмологію, отоларингологію, нейрохірургію, нефрологічну службу. Також тут повинні проводити операції і на сечовидільній системі (урологія). Тобто – надаватимуть допомогу за всіма профілями за прикладом Івано-Франківської обласної клінічної лікарні. Подібні заклади планують створити в Коломиї, Калуші, Івано-Франківську.

Керівник медиків Прикарпаття зауважив також, що в інших районах центральні лікарні закривати не планують, як це практикують на півдні чи в центрі України, де малочисельні райони (до 30 тис. жителів). А в нас, щонайменше, – 45 тис. Тому об`єднувати лікарні не будемо, уточнив Микола Олінійчук, а, можливо, оптимізуємо мережу, щоб мати реальне й раціональне використання коштів із бюджету. Вкрай потрібним для району Микола Олінійчук визначив пологовий будинок, оскільки Надвірнянщина – район із найвищою народжуваністю (1400 пологів у рік). Загалом переоснастити пологові відділення за українсько-швейцарською програмою планують і в інших районах Прикарпаття.

Щодо реформування первинної ланки надання медичної допомоги, то Микола Олінійчук наголосив на необхідності розукрупнення дільниць: щоб дільничний терапевт у сільській місцевості обслуговував 1200 жителів (зараз 2,5-3 тис.), а у місті – 1500. У наступному році створять центри первинної медико-санітарної допомоги, куди ввійдуть ФАПи, сільські ЛА (додатково відкриють ще понад 20) і частина поліклінік, де працюватимуть сімейні лікарі. Центральні райлікарні залишаться із стаціонарною меддопомогою вторинного рівня і консультативною діагностичною поліклінікою. Також у 2013 р. заплановано перевести по вертикалі впорядкування і фінансування екстренної невідкладної швидкої медичної допомоги, котру відокремлять від ЦРЛ, і вона матиме окремий статус зі своїм забезпеченням паливно-мастильними матеріалами, ліками і медперсоналом. У майбутньому – переоснащення новим санітарним транспортом, забезпечення сучасним зв`язком GPS-системою навігації. Уже нині створюють оперативну диспетчерську службу на всю область, яка прийматиме виклики, контролюватиме всі «швидкі допомоги» й направлятиме пацієнта у найближчий медзаклад. А уже через два роки в Україні приймуть закон про державне медичне страхування, повідомив  М. Олінійчук. Завершуючи спілкування, керівник головного управління охорони здоров`я ОДА зазначив, що Надвірнянщина найкраще підійшла до формування вторинного рівня допомоги. Та, головне, щоб це спершу відчули пацієнти.

Леся ДУТЧАК (текст)
Іван ГРИДЖУК (світлини)
«Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!