Газета по-надвірнянськи
 

«Просвітянський» грудень-2012

7 грудня 2012, 11:29 | Рубрика: Духовність, Культура Версія для друку Версія для друку 695 переглядів

«У пам`яті натомленій сплива святої правди голос наш».

Хто ж тобі заготовив

цей кривавий час?

Хто ж так люто кинув

на поталу нас?..

П. Тичина

Понад 200 одиниць – книг, матеріалів із періодичних видань, ілюстрацій експонують у будинку «Просвіти» до 80-річчя Голодомору, Геноциду – гігантської катастрофи, трагедії українського народу. Не просто вбивство людей – це катування за кожну зернину, кожний колосок.

«Із грудня 1932 року голод був пов`язаний із кампанією проти українського буржуазного націоналізму, в результаті чого практично знищили українську еліту» (журнал «Визвольний шлях», 1988 р.).

«Москва пов`язувала українське селянство з українським націоналізмом як загрозою імперським інтересам Москви. Сталін, Каганович, Постишев та інші запланували у Москві знищення українського селянства як свідомої національної верстви і безпощадно здійснили це на Україні в 1932-1933 рр. засобом штучного голоду…» (Дж. Мейс). Жорна деспотизму і тиранії закрутились. І їх уже ніхто не міг зупинити… Деспот тішився. Крізь його усмішку просочувалась кров мільйонів і мільйонів безневинних людей…

Жахливі цифри, криваві злочини багато країн визнали геноцидом, тільки в Україні Президент В. Янукович публічно заперечував нечувану правду про трагедію. І ніякої відповідальності перед історією за скоєні злодіяння на нашій землі. Це свідчить про негаразди з мораллю у верхівки суспільства.

«Обірване життя, покалічена душа, розстріляне слово…». Експозиція висвітлюватиме сталінські репресії 1937 року, які завдали непоправної втрати українському народові. Відлуння подій 75-річної давності повинні залишитись незабутніми у серці кожного свідомого українця.

Іван Багряний у своєму романі «Сад гетсиманський» порівняв методи допитів, тортур, нищення людини фізично і морально НКВД із конвеєром потужної сталінської машини свавілля і беззаконня. Точну кількість жертв 1937-1938 років важко встановити. Сотні імен засвідчено у книгах і періодичних виданнях.

«З порога смерти…», «Розстріляний список Соловків», «Розстріляне слово», «Розстріляна муза». Дисидент, лауреат Нобелівської премії Андрій Сахаров писав: «СРСР є гігантський концтабір, а існуючий лад у нім є звичайний фашизм».

«Просвіта» – сівач культури і науки». З нагоди 144-ї річниці заснування «Просвіти» (1868 р.) у виставковому залі картинної галереї та у просвітянській бібліотеці діє виставка видань ХХ-початку ХХІ століть. Найдавніше видання датоване 1915 роком – твір Б. Лепкого «Тарасові роковини». Експозиція складається з художньої, публіцистичної, дитячої літератури, різноманіття преси. Видання книгозбірень українських громад у діаспорі.

Книга – глибинний компонент просвітницької діяльності, джерело мислення і розумового розвитку. Академік М. Жулинський висловився: «Без книги немає нації».

«З когорти Великих Українців». У другій половині грудня відкриється на цю тему виставка-портрет, присвячена 75-річчю видатного публіциста, дисидента, борця за незалежність України В`ячеслава Чорновола.

«…Яскравий і безстрашний трибун, він надавав стихійному пробудженню галичан загальноукраїнського та історичного характеру. В. Чорновіл сам став сучасним уособленням історичної традиції національно-визвольної боротьби українського народу. Саме в тому джерело його харизми», – засвідчив Степан Давимука. У рамках ювілею діятиме фотодокументальна виставка.

Перші Чорноволівські читання «Незламний, нестримний, безкомпромісний» відбудуться 23 грудня ц. р. о 14-ій год.

Просвітянська молодь, об`єднана у клуб «Гарт», проведе дискусію з нагоди цієї дати під назвою «Моє життя – на видноті, немає і не було подвійного дна» за участі активістів міського об`єднання товариства «Просвіта» зі спогадами тих, котрі зустрічалися і знали В`ячеслава Чорновола.

Ярослав ЛАЗОРКО,

голова Надвірнянського міського об`єднання товариства «Просвіта».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!