Газета по-надвірнянськи
 

Як законно реєструвати нерухоме майно?

28 грудня 2012, 12:36 | Рубрика: Економіка, Закон Версія для друку Версія для друку 768 переглядів

Як відомо, протягом попередніх років виконання функцій у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в Україні покладалося на різні міністерства, відомства, уповноважених на те суб’єктів. Такий стан справ не лише суттєво ускладнював роботу самих державних органів, але й створював перешкоди для належної реалізації громадянами своїх прав.

Ураховуючи ситуацію, що склалася, яка, крім названих недоліків, була ще й сприятливим середовищем для корупційних проявів, у межах запровадженої адміністративної реформи в грудні 2010-го створено Державну реєстраційну службу України (Укрдержреєстр) – як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується й координується Кабінетом Міністрів через Міністра юстиції України.

Таким чином, в Україні вперше за часи незалежності забезпечено «єдність» системи державної реєстрації прав, а реалізацію державної політики у відповідній сфері покладено на єдиний орган влади.

В Україні уже створено 583 структурні підрозділи управлінь юстиції, що реалізовуватимуть повноваження Укрдержреєстру в сфері державної реєстрації прав речових прав на нерухоме майно, – реєстраційні служби. Фактично, це всі міста обласного значення та районні центри.

У Надвірнянському районі у складі Надвірнянського районного управління юстиції створено Реєстраційну службу, яка з 29 грудня цього року буде знаходитись за адресою: м. Надвірна, вул. Грушевського, 18 (у приміщенні районного управління юстиції); роб. тел. 2-61-65.

Починаючи з 1 січня 2013 р., ця служба здійснюватиме державну реєстрацію речових прав та обтяжень на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 року N 1952-IV (із змінами), що зараз здійснюють бюро технічної інвентаризації, структурні підрозділи держземагентства, нотаріуси та інші уповноважені суб’єкти.

Обов’язковій державній реєстрації згідно із цим Законом підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме:

 1) право власності на нерухоме майно (земельні ділянки, а також інші об’єкти нерухомості, розташовані на цих земельних ділянках, в тому числі на будівлі, споруди, житлові чи нежитлові приміщення, квартири, об’єкти незавершеного будівництва тощо);

 2) право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном, інші речові права відповідно до закону, які є похідними і реєструються після державної реєстрації права власності на таке майно;

 3) податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

Передбачається, що Державний реєстр речових прав на нерухоме майно буде містити як відомості про зареєстровані права, так і про обтяження, суб’єктів цих прав, об’єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, і картографічні (графічні) дані.

Сама процедура державної реєстрації прав, яка визначена Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 р. № 703, з 1 січня 2013 року стане значно простішою та зручнішою для власників, користувачів нерухомого майна.

Державна реєстрація прав проводитиметься виключно державними реєстраторами прав на нерухоме майно відповідних реєстраційних служб (далі – державний реєстратор прав), а також нотаріусами, як спеціальними суб’єктами, на яких покладаються функції державного реєстратора прав.

Звертатися до реєстраційних служб за проведенням державної реєстрації прав необхідно у наступних випадках:

1) законом передбачено проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно (у першу чергу, на новозбудовані, реконструйовані об’єкти нерухомого майна та в інших випадках, передбачених законом);

2) проведення державної реєстрації прав на підставі рішень органів влади, зокре­ма, на підставі рішення суду, органів прокуратури, податкових органів, органів місцевого самоврядування;

3) проведення державної реєстрації прав, які виникли до 1 січня 2013 року та не були зареєстровані відповідно до законодавства, яке діяло на час їх виникнення.

Право власності та інші речові права на нерухоме майно реєструють у реєстраційній службі за місцезнаходженням такого майна. Обтяження речових прав на нерухоме майно реєструють у будь-якій реєстраційній службі.

Законодавство передбачає 14 робочих днів для проведення державної реєстрації речових прав державними реєстраторами. Якщо йдеться про реєстрацію обтяження речових прав – то реєстрація повинна бути проведена в день надходження відповідної заяви до реєстратора. Для реєстрацію іпотек строк складає 1 робочий день.

Звертатися до нотаріусів за проведенням державної реєстрації прав необхідно у таких випадках:

1) проведення державної реєстрації права власності перед вчиненням певної нотаріальної дії, у разі якщо реєстрацію такого права власності було проведено відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, тобто до 1 січня 2013 року;

2) проведення державної реєстрації прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва.

Державну реєстрацію прав, які виникають у результаті вчинення нотаріальної дії, проводить нотаріус одночасно із вчиненням такої дії.

Окремо слід наголосити на тому, що з нового року також буде змінено порядок реєстрації прав на земельні ділянки. Відповідно до Указу Президента України від 5 жовтня 2011 р. № 965/2011, який набирає чинності із 1 січня 2013 р., повноваження Держзем­агентства у частині державної реєстрації прав на земельні ділянки припиняються. Тобто за Держземагентством залишиться функція державної реєстрації самої земельної ділянки, як об’єкта нерухомості в Державному земельному кадастрі. У свою чергу Укр­держреєстр здійснюватиме державну реєстрацію прав та обтяжень на земельні ділянки (після реєстрації самої земельної ділянки).

Зазначу, що права на нерухоме майно та їх обтяження, що були зареєстровані до 1 січня 2013 року, визнаються державою, якщо їх реєстрація була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення цих прав (тобто, були зареєстровані в старих реєстрах), або якщо відповідне законодавство не передбачало проведення державної реєстрації цих прав.

 В обов’язковому порядку «перереєструвати» право на нерухомість необхідно тільки в разі, якщо виникла необхідність її відчуження. У такому випадку «перереєстрацію» речових прав на нерухоме майно проводитиме нотаріус, який перевірить інформацію в реєстрах і перенесе її у Державний реєстр прав.

Відповідно до законодавства у сфері державної реєстрації прав фізичні та юридичні особи звільняються від сплати державного мита за проведення державної реєстрації прав, які виникли та були зареєстровані до 1 січня 2013 р., тобто за проведення «перереєстрації» речових прав в Державному реєстрі прав.

Отже, серед основних переваг запровадження єдиного Державного реєстру речових прав на нерухоме майно слід назвати те, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень проводитиметься в одному державному реєстрі, у той час як на сьогоднішній день зазначені права реєструються в п’яти різних реєстрах. Ще однією перевагою є спрощення та пришвидшення самої процедури державної реєстрації, в тому числі шляхом зменшення кількості інстанцій, до яких потрібно звертатися . Крім того, передбачається відчутне здешевлення вартості послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Ігор НАСАДЮК,

головний спеціаліст відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Надвірнянського райуправління юстиції.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!