14 грудня 2012, 14:01 | Рубрика: Духовність, Закон Версія для друку
710 переглядів
Вона є міжнародно-правовим актом, в якому сформульовані основні громадянські, політичні і соціально-економічні права людини. Затверджена і проголошена Генеральною Асамблеєю ООН у 1948-му. День її прийняття 10 грудня оголошений Міжнародним днем захисту прав людини.
Вона прийнята у вигляді резолюції Генеральної Асамблеї ООН, закріплені в ній норми мають рекомендаційний характер. Тобто, вони бажані, але не обов’язкові для держав – членів ООН. Проголошені у ній основні права і свободи розглядаються сьогодні більшістю країн як юридично обов’язкові договірні норми. На Декларацію часто посилаються при тлумаченні національного законодавства з прав людини, а також у судовій практиці.
Вміщені в Декларації принципи і норми постійно розвиваються й уточнюються у процесі укладення нових міжнародних угод. Завдяки міжнародному визнанню норм Загальної декларації в конституціях більше ніж 120 країн світу перелік, зміст і припустимі обмеження прав і свобод, які містяться в Декларації, перетворилися на загальновизнані звичаєві норми міжнародного права, тобто на міжнародні стандарти прав людини, яких мають дотримуватися всі країни світу. Наразі Декларація опублікована більш ніж 360 мовами.
У Декларації підкреслюється взаємозв’язок громадянських, політичних і соціально-економічних прав, необхідність встановлення такого соціального і міжнародного правопорядку, при якому вони можуть бути цілком здійснені.
Сьогодні Конституція України – Основний Закон нашої держави увібрала фундаментальні положення Декларації.
Дотримання прав і свобод особи стало одним з найважливіших пріоритетних принципів незалежної української держави. Відповідно до Декларації, основним елементом для визнання прав і свобод людини є гідність особистості. Вона кваліфікується як невід’ємна властивість, тому що притаманна «усім членам сім’ї від народження, визначає рівність їх прав і свобод, поводження у відношенні один до одного у дусі братерства». Рівність прав і свобод означає, що кожна людина повинна володіти ними незалежно від раси, статі, мови, релігії, політичних переконань, соціального стану, національності, проживання на території незалежної держави.
Юрій ІЛЬКІВ,
начальник районного управління юстиції.