Газета по-надвірнянськи
 

Біометричні документи: що треба знати

11 січня 2013, 12:44 | Рубрика: Влада, Закон Версія для друку Версія для друку 712 переглядів

6 грудня 2012 р. набрав чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Відповідно до цього Закону в Україні розпочато процес поступового впровадження документів, що міститимуть безконтактний електронний носій із біометричними даними власника документу. На запитання, якими найбільше переймаються краяни з приводу такої новації, відповідає начальник райвідділу управління державної міграційної служби (УДМС) Михайло Рубінський.

Михайле Михайловичу, передусім, уточніть, що таке біометричні документи і для чого вони потрібні?

– Біометричними називають документи, що посвідчують особу та містять електронний носій інформації, на якому записано інформацію про біометричні дані власника документу з метою його ідентифікації. Передбачається, що такі документи найбільш захищені від підробок та унеможливлять користування ними будь-якою особою, окрім власника. Головна ідея впровадження більш захищених документів, які забезпечують ідентифікацію особи, це – суттєве підвищення захищеності суспільства від проявів злочинності та міжнародного тероризму.

Біометричні паспорти набувають все більшого поширення у світі. Відповідно до інформації всесвітньої організації цивільної авіації (ІСАО) більше 90 країн з 193 держав-членів ООН у даний час видають такі документи, при цьому ще більше двадцяти держав готові до впровадження таких документів у найближчі роки.

Які переваги біометричних документів відчують самі громадяни?

– Біометричні паспорти це – практично, безпечно і зручно. Поміркуйте. Паспорт громадянина України, виготовлений у формі пластикової картки стане зручнішим та зносостійким, ніж паперовий аналог. Уперше такий паспорт громадянина України видаватимуть безкоштовно.

Для захисту інформації на електронному носії використовують новітні технології, що робить підробку електронних документів практично неможливою. У разі крадіжки чи втрати такого паспорту, зловмисники не зможуть скористатися ним.

Для зчитування інформації, приміром, на кордоні, використовуватимуть автоматизовані контрольно-пропускні системи для власників біометричних паспортів. Це, по-перше, усуне суб’єктивність та можливість зловживань під час проходження контролю, а по-друге, зменшить час, необхідний на таке проходження. Подорожі до країн, які використовують автоматичні пропускні системи, стануть зручнішими, без виснажуючих черг. Аналогічно створять умови, необхідні для спрощення та прискорення внутрішньодержавних процедур надання адміністративних послуг, які передбачають ідентифікацію особи.

Як виглядатимуть українські біометричні документи і які дані в них внесуть?

– Технічні описи документів, передбачених зазначеним Законом, має затвердити Кабінет Міністрів України. То ж цю інформацію оприлюднимо згодом.

Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» передбачає вичерпний перелік інформації, що вноситимуть до біометричних документів. Скажімо, до паспорта громадянина України внесуть 14 інформаційних даних (ст. 21 Закону): назва держави; назва документа; ім’я особи; стать; громадянство; дата народження; унікальний номер запису в Реєстрі; номер документа; дата закінчення строку дії документа; дата видачі документа; уповноважений суб’єкт, що видав документ (код); місце народження; відцифрований образ обличчя особи; відцифрований підпис особи.

Окрім того, до паспорта громадянина України за письмовим клопотанням заявника, а стосовно осіб, які не досягли шістнадцятирічного віку, – їхніх батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших представників, може бути внесена також додаткова, змінна, інформація, передбачена Законом.

Скільки коштуватиме паспорт громадянина України, закордонний паспорт тощо?

– На сьогодні при оформленні документів, у залежності від типу документа та обставин його оформлення, громадяни сплачують державне мито, вартість адміністративних послуг і бланку. Для деяких документів та обставин окремі або всі з перерахованих платежів відсутні.

Відповідно до Закону вперше паспорт громадянина України видаватимуть безкоштовно, як це відбувається сьогодні. Для того ж, щоб відповісти на питання, яка буде вартість бланків біометричних документів, що видаватимуть в інших випадках підрозділи ДМС України, необхідно затвердити технічні описи таких документів та закупити такі бланки відповідно до чинного законодавства. Відразу після завершення зазначених заходів інформацію про всі платежі, що необхідно буде сплатити при оформленні документів, розмістимо на сторінках часопису.

Тож, Михайле Михайловичу, коли міграційна служба почне видавати біометричні документи?

– Для того, щоб розпочати оформлення та видачу біометричних документів громадянам, необхідно завершити розробку та затвердження підзаконних актів (стосовно технічних описів документів, порядок їх оформлення та видачі), а також забезпечити технічні умови для фотографування громадян, зчитування відбитків пальців та внесення даних до відомчої інформаційної системи у всіх підрозділах ДМС України, де видаватимуть такі документи. Територіальних підрозділів (громадяни часто називають їх «паспортними столами») в Україні є 679.

Відразу після завершення підготовчих заходів визначать дату, з якої територіальні підрозділи почнуть приймати заяви про оформлення біометричних документів, яку оприлюднять на офіційному веб-сайті ДМС України.

Для людей важливо знати, чи обовязково міняти уже видані документи на нові, біометричні?

– Відповідно до чинного законодавства, паспорт громадянина України, що видають сьогодні підрозділи ДМС України, має необмежений термін дії, а тому, навіть після впровадження паспортів нового зразка, такі паспорти залишаться чинними. Змінювати їх на біометричні – це право, але не обов’язок кожного громадянина України.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон сьогодні видають терміном на 10 років (кінцева дата дії зазначена у паспорті) і навіть після впровадження документів нового зразка, такий паспорт буде чинним до зазначеної кінцевої дати дії. Громадяни зможуть вільно перетинати кордон з такими паспортами, отримувати у них візи тощо. При бажанні громадянин зможе обміняти цей паспорт на паспорт нового зразка, звернувшись до підрозділу ДМС України.

Аналогічною є ситуація з іншими документами, передбаченими Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»: до завершення строку дії документів «старого» зразка їх заміна на біометричні не є обов’язковою.

А якщо сьогодні, скажімо, подати заяву про видачу паспорта, який документ отримаю: «старого» зразка чи вже біометричний?

– Враховуючи те, що при оформленні біометричних документів змінять процедуру подачі заяви, такі документи видаватимуть тільки у разі подання заяви вже за новою процедурою. Державна міграційна служба заздалегідь оприлюднить інформацію про дату, починаючи з якої громадяни почнуть подавати заяви на отримання документів нового зразка, після завершення підготовчих заходів щодо впровадження таких документів. Тобто, точна дата нам ще не відома, бо немає відповідної техніки.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!