Газета по-надвірнянськи
 

«Перевесло» колядує уже чверть віку

18 січня 2013, 12:02 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 1,050 переглядів

2013 рік – 25-ліття створення народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Перевесло» с. Фитьків під орудою незмінного керівника Ольги Багрійчук, з якою ми і ведемо приємну розмову.

Пригадайте першу коляду з «Перевеслом»?

– Коли ми вперше колядували у рідному селі, зійшлося багато людей, що не вистачало місця де виступати. Колядували в тісному кільці фитьківчан, а над нашими головами майорів синьо-жовтий прапор. Саме у 1989 році започатковано збиратися в центрі села біля ялинки і колядою, віншуваннями, дійством вертепу славити народження маленького Дитятка Ісуса. Дякувати Богу, цю традицію фитьківчани підтримують щороку.

Фрагмент із телефільму «Щедрий вечір, добрий вечір».  У першому ряду ветеран «Перевесла» Марія Мочарна (у центрі) із сестрами Ольгою й Оксаною Бакотами. м. Тернопіль, 1989 рік

А далі одинадцять днів поспіль колектив виступав в Івано-Франківському музично-драматичному театрі разом із артистами і дітками із села Угринів. Ми співали колядки, які передаються з діда-прадіда: «Возвеселімся всі разом нині», «Стала нам ся днесь новина», «Зеленої» (коляда дівчині), «Сумний Святий Вечір в 46-ім році…», «Нині рожденство Божого Дитяти».

У цей незабутній 1989-ий Українське національне телебачення знімало новорічну передачу «Щедрий вечір, добрий вечір», в якій «Перевесло» представляло повну різдвяну програму. Пригадую, у передачі брали участь гурт «Ватра» та Оксана Білозір.

Де ще лунала фитьківська коляда упродовж 25-ти років?

– У Львові, Тернополі, у Києві у Національному Палаці культури «Україна» на творчому звіті області (2004) та різдвяних зустрічах із Народною артисткою України Ніною Матвієнко (2005); у залі кіно на всеукраїнському з’їзді фермерів з участю майбутнього Президента України Віктора Ющенка. У перших міжнародних фестивалях «Різдво в Карпатах» та обласних «Маланок та колядок» (Івано-Франківськ, Яремче), у різдвяно-новорічних телефільмах «Колядує Україна» (Київ -2002; 2005), «На Різдвяні свята» (Івано-Франківськ, 3-тя студія), здійснено запис на обласному радіо (1990, 2004).

Знаємо, що повсякчас є цікавою атрибутика колективу

– Незмінним атрибутом Різдва є дідух, шопка, павуки, різдвяні віночки, дзвіночки, ялинка, прибрана яблучками, горішками, печивом, цукерками.

Про дідухи з Фитькова відомо багато кому!

– Вдома зберігаю дідуха, якому 25 років, як пам’ять, що оберігає тепло рук батька, котрий вносив дідуха до хати на Різдво, і як господар в обжинковому дійстві.

Наша майстриня Ганна Росипайло, котра дивує своїми дідухами уже третій десяток років, неодноразово розповідала на головних телеканалах України та обласному, районному телебаченні як виготовляє дідуха та про його глибинне значення. У 2006-му в області започаткували конкурс на краще виготовлення «Дідуха та Павука», де вона здобула перше гран-прі та удостоїлась призових місць. Дідухи Ганни Росипайло є в експозиції музеїв України, за кордоном. Їх дарували Президентам України.

Майстриня дідухів Ганна Росипайло з міністром культури України Василем Вовкуном у період президентства Віктора Ющенка

Ольго Михайлівно, як розпочався 2013-ий ювілейний рік для «Перевесла»?

– Ювілейний рік розпочався традиційною колядою: на Свят-вечір – у Фитькові, на Різдво – у Надвірній, на Маланки – також у рідному селі.

А чим запамятався рік, що минув?

– Участю у п’ятих ювілейних Всесвітніх Бойківських фестинах у м.Турка Львівської обл., де здобули першість. Незабутнє враження залишилось від свят «Медовий Спас» у Коломиї та Дня Незалежності України у Надвірній і Львові.

Що побажаєте читачам «Народної Волі»?

– Дзвінкої коляди і щедрівки аж до Стрітення. Напитися Йорданської водички на очищення душі й тіла і разом із «Перевеслом» заколядувати, щоб звучала Божа хвала по всій Україні. Позволь, Боже!

Встань, Давиде, з гуслями,

Заграй пісню враз із нами.

Христу Рожденному іграймо

І весело співаймо.

 

Співаймо, іграймо,

Іграймо, співаймо,

Днесь у Рожденстві Його

Яко Творця нашого вихваляймо.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!