Газета по-надвірнянськи
 

Економіка району: як задіяти наявні ресурси

1 лютого 2013, 12:33 | Рубрика: Влада, Економіка Версія для друку Версія для друку 977 переглядів

На засіданні колегії райдержадміністрації 29 січня ц. р. під керівництвом голови РДА Юрія Касіянчука за участі директора департаменту економіки ОДА, депутата обласної ради Володимира Поповича, голови районної ради Василя Поповича обговорили і прийняли конкретні рішення з питань: про підсумки виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку і бюджету району за 2012 рік; про завдання, що випливають із постанови Кабінету Міністрів України від 22 червня 2012 р. № 703 «Про затвердження порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і порядку надання витягів з державного реєстру речових прав на нерухоме майно»; про результати контрольно-ревізійної роботи в установах, підприємствах та організаціях району за 2012 р.

АПК не підводить

Доповідаючи з першого питання начальник управління економіки РДА Василь Уніят, зокрема, відзначив, що за 11 минулорічних місяців підприємства району реалізували промислової продукції на 1142,5 млн. грн., що на 45,5 відсотка менше, ніж у 2011 р. Торік зросли: видобуток нафти на 0,3 відс.; виробництво нерудних будматеріалів – на 7,9 відс.; меблів – у 2,5 раза; зменшилися: видобуток газу на 0,6 відсотка; виробництво плити ДСП необробленої – на 15,3 відс.; ДСП ламінованої – на 8,3 відс.; вікон і дверей – на 64 відс.

Найпроблемнішими питаннями в галузі промисловості району названо відновлення роботи ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» та нарощення ресурсної бази вуглеводнів, збільшення обсягів видобутку нафти і газу, забезпечення стабільної роботи підприємств нафтогазового комплексу. Також у деревообробній галузі залишається проблема пошуку ринків збуту на плиту ДСП у ТзОВ «ЛК Інтерплит Надвірна» та столярних виробів і меблів у ДП «Промінь-Карпати». В агропромисловому комплексі зросли обсяги заготівель молока на 0,3 та м`яса – на 3,8 відсотка. Пріоритетними напрямками розвитку в агропромисловому секторі економіки району є птахівництво і відродження галузі м`ясного скотарства. Неабиякі надії з приводу цього покладають на ТОВ «Агрофірма «Добробут Прикарпаття» у Перерослі і тваринницький комплекс у Камінному, про наміри спорудити який уже розповідав часопис «Народна Воля». Знизилися темпи в будівельній галузі, але є чим похвалитися в освіті, інших секторах економіки району. Зрештою, про все це ми детально інформували читачів газети.

До бюджетів усіх рівнів за минулий рік мобілізували 402,2 млн. грн., що на 25,9 відсотка менше, ніж у 2011 р., у т. ч.: надходження до Держбюджету зменшились на 32,8 відс., а до місцевого зросли на 2,8 відсотка.

Начальник фінансового управління РДА Михайло Обідняк, підсумовуючи виконання бюджету району за 2012 р., наголосив, що з Державного бюджету місцеві бюджети району отримали 396907,6 тис. грн. трансфертів, у т. ч. 197105,4 тис. грн. дотації вирівнювання. До загального фонду місцевих бюджетів надійшло 67957,3 тис. грн. доходів. У бюджет району недопоступило 8421,7 тис. грн. Через зміни у податковому законодавстві бюджет Надвірнянщини недоотримав понад 4 млн. грн. Також не забезпечено виконання уточнених планових показників із ПДФО; плати за землю; надходжень від орендної плати за користування майном, що перебуває у комунальній власності. Видаткова частина загального фонду бюджету району виконана в сумі 455915,2 тис. грн., що складає 98,6 відсотка уточненого річного плану.

«Нафтохімік…» – у надії

Налаштувавши із самого початку учасників колегіального засідання на ділову роботу, голова РДА Юрій Касіянчук акцентував увагу на актуальних питаннях, що визріли у процесі доповідей. Зокрема, він підкреслив важливість доведення до логічного завершення проектних пропозицій із залучення інвестицій до району. Загострюючи кричущу проблему з ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття», керівник виконавчої влади району запитав про можливість відновлення роботи присутнього на колегії заступника начальника управління з бюджетування та фінансів ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» Івана Стельмаха. Відповідь виявилася невтішною: – Перспектив відновити діяльність у ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» цьогоріч немає. Хоч обладнання готове до переробки. Є кваліфіковані спеціалісти і велике бажання працювати.

Не оминув Юрій Касіянчук ще однієї «бородатої» проблеми – стан доріг у районі. Після короткого діалогу з начальником районної філії «Облавтодору» Віктором Зінкевичем дано чітку вказівку уже із настанням весни розпочати якісний ямковий ремонт автошляхів Надвірнянщини. У цьому мають суттєво посприяти місцеві кар`єри. Не менш актуально звучали соціально-економічні теми, порушені керівниками органів місцевого самоврядування, зокрема, Молодківським і Парищенським сільськими Василем Кисляком і Василем Магдичем, Ланчинським селищним Михайлом Іванюком головами. У форматі запитання-відповідь продовжили з`ясування причин невиконання програми модернізації вуличного освітлення населених пунктів району, тривалого зволікання з добудовою Назавизівської ЗОШ, на що чекають 500 тис. грн. місцевих (сільських) коштів.

На програму модернізованого освітлення з районного бюджету, зазначив голова районної ради Василь Попович, виділено 40 тис. грн., з яких освоєно трохи більше половини, у той час, як не всі села освітлені, а по деяких вулицях взагалі страшно ходити. Як уточнила очільник управління будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства РДА Лідія Захарко, причиною є неоплата виконаних робіт через казначейство. До того ж, з обласного бюджету попри обіцянку фінансування наприкінці 2012-го, досі не виділили жодної копійки. Голова районної ради запропонував під час звіту про виконання програм пояснити причини невиконання районної програми модернізованого освітлення населених пунктів.

Ситуацію з добудовою 2-ї черги Назавизівської ЗОШ І-ІІІ ст. лаконічно охарактеризував Василь Попович: «займаються всі і ніхто» і закликав не перекладати проблему один на одного. Ще категоричніше висловився голова РДА Юрій Касіянчук: – Усі знають, що треба робити, але ніхто не робить і через це у нас нікудишній стан.

Тут же уточнимо, що наступного дня після засідання колегії голова РДА Юрій Касіянчук провів нараду у с. Назавизові з приводу будівництва другої черги ЗОШ І-ІІІ ст. Він, зокрема, доручив заступникові голови РДА В. Гурею створити комісію з передачі об`єкту незавершеного будівництва згаданої школи на баланс Назавизів­ської сільської ради, яка отримала торік 500 тис. грн. у результаті продажу земельної ділянки і вирішила ці кошти спрямувати на добудову школи. Відділу освіти РДА доручено передати проектно-кошторисну документацію на цю добудову.

Лейтмотивом обговорення на колегії соціально-економічних проблем району стало питання про пошук інвестицій, додаткових резервів для збільшення доходів. І, як з`ясувалося, вони є, виходячи із досить вчасно вимовленої репліки Битківським селищним головою Іваном Годзюром про сплату прибуткового податку на зарплату до селищної скарбниці газовидобувним підприємством, чия юридична адреса у Полтаві, натомість структури ПАТ «Укрнафта» так чомусь не чинять. На таке голова РДА Юрій Касіянчук зауважив, що це – тема окремої розмови.

Визначитися з пріоритетами на місцях

Своєрідний підсумок директора департаменту економіки ОДА, депутата обласної ради Володимира Поповича звучав дещо дисонансно на фоні констатованих здобутків у районі, але своєю об`єктивністю промовець спонукав до рішучих дій. На його думку, судячи із соціально-економічних показників, які або невиконані, або «завалені», 2012-ий для району був ніякий. Не шукаючи когось винного, ми повинні рухатися від нуля, зазначив Володимир Попович. Є багато резервів. Закон не заперечує сплату податків за місцем провадження діяльності. Але є ще таке слово як бездіяльність. Тому варто залучити до переговорів щодо сплати податків до районної скарбниці головного бухгалтера ПАТ «Укрнафта», котрій відомі проблеми Надвірнянщини, чого, на жаль, не зробили і втратили чималі кошти…

Серед невідкладних заходів Володимир Попович визначив: облаштування полігону ТПВ; створення центрів первинної медико-санітарної допомоги за рахунок внутрішніх грошових резервів тощо. До 5 лютого ц. р. питання з виплатою зарплати працівникам органів місцевого самоврядування вирішать, запевнив він.

Проблеми стосовно діяльності ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття», НГВУ «Надвірнанафтогаз», Надвірнянської експедиції Прикарпатського УБР розв`язуватимуть на рівні державного керівництва. Щодо «Нафтохіміка…», то це – обласна проблема, підкреслив Володимир Попович і з приводу цього у січні ц. р. відбулася зустріч голови ОДА Михайла Вишиванюка із Прем`єр-міністром Миколою Азаровим та першим віце-прем`єром Сергієм Арбузовим. Чекатимемо результатів.

Однак існують проблеми, вирішення яких можливе тільки на місцях. За словами Володимира Поповича, це стосується розвитку реального сектора економіки: підтримка власного товаровиробника, залучення до обробітку пустуючих сільськогосподарських земель, оптимізація бюджетної сфери, виважена податкова політика. У компетенції останнього – не лише не заважати малому і середньому бізнесу, але й боротися із зарплатами в «конвертах» методами моніторингу, дослідження тощо.

У площині реалізації соціальних ініціатив Володимир Попович концентрував увагу, зокрема, відповідальних працівників державних структурних підрозділів на неухильне виконання ними своїх функціональних обов`язків, всесторонньо вичерпне надання соціальних послуг краянам без натяку чи провокації на різного штибу побори і т. д. Торкнувся доповідач і нагальних аспектів розвитку громадянського суспільства, місцевого самоврядування, скеровуючи вектор у напрямку запровадження електронного врядування, що полягає у розробці паспортів соціально-економічного розвитку населених пунктів. До речі, автором таких символічних документів району став свого часу Володимир Попович.

2013-ий стане для району переломним, переконаний він. Поки що Надвірнянщина за 87-ма показниками опинилася на передостанньому в області місці, в чому чи не найвирішальнішу роль, на жаль, зіграв «Нафтохімік…». Щоб зрушити ситуацію з місця, за кожним із цих моніторингових показників варто закріпити відповідальних у кожній галузі, порекомендував Володимир Попович, висловлюючи надію у поступі району вперед.

* * *

Із 1 січня ц. р. у районі запрацювала реєстраційна служба як структурний підрозділ райуправління юстиції. Її керівник Юлія Мисюк запевнила, що структура створена з метою спрощення надання послуг, зменшення їх вартості тощо. У своєму виступі вона зупинилася на взаємовідносинах із сільськими та селищними радами, чиї повноваження, зокрема, у частині реєстрації чи видачі довідок стосовно нерухомого майна і т. д. перейшли відтепер у компетенцію реєстраційної служби. З метою фахового інформування про це уже найближчим часом із працівниками самоврядних органів проведуть відповідний семінар-навчання. А у межах України із самою службою, як з`ясувалося, не все гаразд. Позавчора, у середу, Глава держави звільнив її керівника якраз через недостатню організацію роботи в деяких областях і райцентрах України, повідомляють ЗМІ.

* * *

Завідувач сектору інспектування Верховинської об`єднаної державної фінансової інспекції Марія Мельник доповіла, що торік в установах та організаціях Надвірнянщини проведено 10 планових ревізій та 2 позапланові за зверненням райвідділу УМВС. За результатами цих контрольних заходів виявили фінансові порушення, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів на 649,92 тис. грн. Завдяки вжитим заходам за наслідками ревізій поновили і відшкодували фінансові та матеріальні ресурси на 358,04 тис. грн. (55 відс.). До адміністративної відповідальності Держфінінспекція притягнула 22 особи. Матеріали двох позапланових ревізій передали правоохоронцям. Про результати 10-ти ревізій поінформували прокуратуру. Серед найбільших порушень названо випадки допущення незаконних виплат зарплати працівникам установ, зайве списання продуктів харчування, завищення вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт, втрати доходів сільрад від надання в користування громадянам земель запасу і резервного фонду. Щоб підвищити фінансову грамотність і для профілактики таких порушень домовлено провести навчання з бухгалтерами, передусім, органів місцевого самоврядування.

* * *

Колегія завершилася під напутні слова голови РДА Юрія Касіянчука, який сказав, що недоліки усуватимуть спільно, шукаючи відправні точки дотику. Щоб рухатися вперед і вивести район на вищий рівень. А найголовніше – щоб краяни відчули кращі зміни у своєму житті уже завтра.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!