Газета по-надвірнянськи
 

Їхній подвиг не померкне у віках

1 лютого 2013, 13:34 | Рубрика: Духовність, Тема дня Версія для друку Версія для друку 1,282 переглядів

Минуло уже 95 літ від того часу, коли триста молодих гімназистів і студентів прийняли смертельний бій із вишколеним і навченим військом царсько-більшовицького полковника Михайла Муравйова. Вони і не встигли опанувати навиків, а мусили в ім’я своєї рідної неньки України вести війну з озвірілою професійною армією. Та вони піднялися і стали на оборону Києва, бо більше це було зробити нікому.

У почесній варті – надвірнянські військові ліцеїсти

Крутянці увійшли в історію України золотою сторінкою слави за їхній подвиг, а водночас і чорною, бо тоді не вижив ніхто. Двадцять вісім полонених після знущань і катувань розстріляли. Саме кров цих юнаків окропила через багато десятиліть нашу Незалежність. Їхні відданість і подвиг залишаться у нашій пам`яті.

Сьогодні, коли Україна уже скинула із себе комуністично-більшовицьке ярмо, кожний її свідомий громадянин визнає подвиг молодого юнацтва. Він укоренився у нашій свідомості і змушує оцінювати й шанувати гіркий досвід української державності. На превеликий жаль, ця трагедія стала ще одним фактом нерозуміння і безпорадності тодішнього керівництва Української Народної Республіки. Вони вважали, що нам волю подарують. А цим хлопцям, котрі вмирали із вірою у свою державу – велика шана і повага. Схилімо голови і запалімо свічки в їхню пам’ять.

Квіти до Символічної могили Борцям за волю України від керівників районної і міської влади

Урочистості з нагоди 95-их роковин бою під Крутами відбулися у районному будинку культури. Шану славним крутянцям віддали школярі, ліцеїсти, керівники і працівники підприємств, районної влади, служб й управлінь району, члени громадських організацій і численні надвірнянці.

Учні Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату урочисто внесли прапор України і червоно-чорний стяг ОУН-УПА.

– Бій під Крутами – гірка сторінка нашої історії, – звернувся до учасників пам`ятного заходу голова РДА Юрій Касіянчук. – Саме ці студенти і гімназисти мали стати новою елітою держави. А вони, коли пробив дзвін боротьби, рішуче стали у перший ешелон захисників рідної землі. Крутянці для нас, нащадків, є усвідомленням честі, відваги, мужності, сміливості, жертовності, патріотизму. Ми повинні наслідувати і прищеплювати ці риси характеру нашим дітям й онукам, переконаний голова РДА. Цього дня огортав сум і водночас гордість, що саме благодатна українська земля зростила таких героїв. Бо вони поклали на вівтар свободи найдорожче – життя.

Повстанська пісня лине до сердець молодих

Голова районної ради Василь Попович наголосив, що особливістю бою під Крутами є те, що в умовах недосконалого керівництва і багаточисельної переваги противника молодь без примусу прийняла цей бій. – У цьому й унікальність цієї події. Армія тоді не могла стати на захист держави, бо вона була деморалізованою й інколи переходила на бік більшовиків. Коли уже промайнуло скільки років виникає тільки одне питання: це був подвиг чи трагедія? – Безсумнівно, це подвиг, – переконаний Василь Попович.

– Це стало твердженням незламності українського духу, патріотизму, любові і відданості ідеалам державності. Трагедія Крутів у тому, що полягли молоді хлопці, які мали стати будівничими своєї держави. Трагічним є і те, що, всупереч усіляким конвенціям, розстріляли двадцять вісім полонених, – резюмував голова районної ради.

 – Мірилом усього є наша пам’ять. Ми можемо трактувати ті події по-різному, – зазначив Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович. – Але однозначно це була ще одна перемога українського духу і незламності. Сьогодні ми пишаємося крутянцями, бо саме їхній подвиг пришвидшив здобуття нашої Незалежності. Цей бій є великою скорботою і змушує нас думати і не допускати того, щоб рідний край боронило зброєю юнацтво.

У сценарії, підготовленому методистом РБК Марією Ковальчук, гіркий спомин і сльози за тими трьомастами крутянцями. На сцені день пам`яті поєднав багато: задушевну ніжність пісні заслуженої артистки України Ольги Молодій, полум’яний виступ учня Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату Миколи Гергелаби, історичну довідку учителя Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 4 Олега Гречка. Звучав вірш Ірини Яцури «Крок у безсмертя», який продекламувала ведуча Галина Чуревич, співали вихованці районного центру дитячої творчості Ольга Гуцул, Лілія Бойко, Ростислав Космірак та їхній керівник Оксана Кудляк. А довершили дійство вокальний гурт «Заграва» Надвірнянської станиці вояків ОУН-УПА (кер. Михайло Юркевич), ніжний і мелодійний спів Орисі Яремчук та Віктора Чудновського.

У читальному залі центральної районної бібліотеки для дорослих відбулася година пам’яті «Молодою кров’ю хрестилася воля». Учні 1-го курсу фізико-математичного ліцею та їхні наставники схилили голови у хвилині мовчання. Бібліотекар Ярослав Лазорко прочитав історичну довідку про бій під Крутами, а Іванна Заник та Ірина Черній декламували патріотичну поезію. Бібліотекар Надія Мартинюк підготувала огляд по книжковій виставці на тему заходу. Присутні переглянули два фільми «Бій під Крутами», які продемонстрував інженер-програміст Роман Заник. Завідувач бібліотеки ліцею Наталія Куцах відзначила, що це був зрив патріотичних почувань молоді і заслуговує безмежної вдячності нащадків. Тому ми повинні пам’ятати свою історію і шанувати подвиг юних героїв.

Запломеніли у пам’ять про бій під Крутами та їх юних героїв смолоскипи, які ліцеїсти із Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату пронесли вулицями нашого міста до Символічної могили Борцям за волю України. До неї і лягли квіти від керівників районної і міської влади.

За душами крутянців відслужили панахиду отці-декани традиційних українських церков. Нехай із миром і в Бозі спочивають крутянці. А ми пам`ятаймо про їхній подвиг і пожертву та несімо їх у віки нинішьному і прийдешньому поколінням.

Василь ІВАСЮК (текст), Назарій ГРИДЖУК (світлини) «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!