1 лютого відійшов у вічність Михайло Васильович Михальчук – багатолітній член літстудії «Бистрінь», відомий лісознавець, почесний член Українського Товариства охорони природи, лауреат районної літературно-мистецької премії ім. Надії Попович.
Він народився у селі Середній Майдан Надвірнянського району 18 листопада 1942 року.
Здобувши фах інженера лісового господарства у Львівському лісотехнічному інституті, все своє трудове життя віддав охороні та вирощуванню лісів у Делятинському лісокомбінаті, а після реорганізації названого підприємства – в Делятинському держлісгоспі. Очолював осередок Товариства охорони природи з 1976 року до виходу на пенсію у 2004 році, за що неодноразово нагороджувався дипломами районного, обласного та всеукраїнського рівнів. Делегат 8-го з’їзду Українського Товариства охорони природи, який відбувся в Києві у 1986 році. Почесний член цієї громадської організації з 1982 року. Нагороджений відзнаками за 10-ть, 20-ть, 30-ть років бездоганної служби в Державній лісовій охороні.
Під час армійської служби брав участь у військовій місії на Кубу у 1962 році, голова Делятинського осередку районної організації Асоціації учасників бойових дій.
Перші друковані твори з’явилися на сторінках районної газети у 1969 році. Член літературної студії «Бистрінь» з часу її заснування (1987 р.).
Дебютував у книзі про Надвірнянщину «Страгора» (вид-во «Світло і тінь», Львів, 1994 рік). У 1995 році вийшла перша поетична збірка «Намисто Карпат» (редактор Роман Юзва). Співавтор альманахів «Бистріні» – «Жниво на стерні» (1997), «Купальська злива» (2002) та антології «Літоплин над Бистрицею» (2007), «Сонячні обрії слова» (2012). Друкувався в журналах «Перевал», «Дніпро», «Ятрань». Добірка його поезії вміщена у літературно-художньому альманасі «З горіха зерня» (Івано-Франківськ–Долина–2012), присвяченому 20-річчю свята ліричної Франкової поезії у с. Лолині Долинського району.
Друга поетична збірка «Лісові серпанки» вийшла у 2006 році (вид-во «Місто НВ», Івано-Франківськ) з передмовою та редагуванням Нестора Чира. «Пояс Оріона» (2011) – третя поетична збірка поета (літературний редактор Олександра Сорохманюк, передмова Євгена Барана, післямова Романа Флиса).
Лауреат районної літературно-мистецької премії ім. Надії Попович (2005 рік).
Виховав із дружиною Ярославою сина і двох дочок. Проживав і похований у смт. Делятин.
Висловлюємо щирі співчуття рідним та близьким покійного. Царство йому Небесне. Нехай пухом стане делятинська земля, котра прийняла його навічно у своє лоно. Вічная пам`ять.
Літературна студія «Бистрінь» при редакції газети «Народна Воля».
Редакція газети «Народна Воля».
Центральна районна бібліотека.
Відділ культури і туризму РДА.
Районна організація Асоціації учасників бойових дій.
Делятинська селищна рада.
———————-
Прощання з поетом
…Я знову вскочу у життя стремена!
Михайло Михальчук
Залишається таємницею, чому на тисячу людей, котрі дбають тільки про себе і свій куций добробут, може знайдеться декілька неординарних особистостей, яких цікавить цілий світ і все, що відбувається у ньому. І не лише цікавить, вони активно втручаються у суспільно-політичне життя, культуру, літературні процеси, висловлюють свою думку щодо політичних явищ і подій, а то й критиків української нації. Відрадно, що саме такою людиною-патріотом був незабутній Михайло Михальчук – інженер-лісівник за освітою і талановитий поет за покликанням. Був… Це пекуче слово ранить душу, ятрить болем у серці, огортає смутком – третього лютого його прийняла сніжна і холодна Площанська земля у Делятині.
Ні на одній із тисячі гірських карпатських стежок, які він сходив за життя як охоронець лісів, і як знавець фауни і флори, і як збирач серед гуцулів слів-перлів для своїх прекрасних поетичних книжок, ми уже не зустрінемо його. Бо ще при силі і здоров`ї поет жартував, що «я свою дочитую вже книгу» і «моя радість у душі закрилась, думки завмерли, у сніги заперті» (із поетичної збірки «Пояс Оріона», 2011 рік).
За кожним поетичним рядком (а їх тисячі!) я бачу то радісного, то в задумі, а то по-юнацькому закоханого, відвертого у проявах найпотаємніших почуттів і думок поета, чую його притишений голос, сміх. І ділюся з Вами своїм переконанням: «Ти, Михайле Васильовичу, живий і залишишся живим у пам`яті усіх, хто Тебе знав і любив. Поети – люди смертні тільки тілом, але завдяки своїй музі, яка дана їм Богом, їхні імена і творчі надбання стають безсмертними і перебуватимуть у цьому світі вічно. Вищого і більшого не дано смертним людям. І Ти пророчо сказав: «Я знову вскочу у життя стремена!».
Поет Михайло Михальчук залишив по собі великий інтелектуально-духовний скарб – багатогранну прекрасну поезію. Тепер слово і дії за нині сущими, мудрими, чесними і з високою любов`ю до українського слова людьми: вчителі й односельці рідного Середнього Майдана з допомогою районного керівництва від освіти й культури, районної влади повинні зробити все, щоб ім`я поета («Михайло Михальчук є одним із найсумлінніших пейзажистів і флористів у сучасній українській поезії», – Євген Баран, критик, літературознавець, лауреат премії ім. Олександра Білецького – Р. Ф.) ніколи не оповило забуття. Він є великий поет і громадянин України на всі прийдешні часи.
Роман ФЛИС,
член Національної спілки журналістів України, смт. Делятин.
———————-
Це був соловейко карпатської природи
Знав кожне деревце і рідкісне зело Карпат.
Ми любили Михайла Васильовича Михальчука за неповторно красиву душу. А ще – рідкісний умілець написання присвят, яких у нього півтори сотні.
Він завжди шукав і знаходив краще в особистості літстудійця, умів виокреслити різні, лиш йому відомі грані. Ніхто не вмів так красиво і влучно написати ювілейні привітання, як він. Дай, Боже, аби вони (а їх автор створив майже півтора сотні) вийшли окремою книгою-збіркою.
Михайло Васильович житиме серед нас, «бистрінців», у лісових серпанках, у вранішньому сонці, у веселковій зорі, у святих краплях дощу, підперезаний Поясом Оріона.
Хай так буде.
Марія СТЕФУРАК,
м. Надвірна.
———————-
Білий вірш скорботи
Ви залишили слід в нашій пам’яті
й скільки будуть текти потоки «Бистріні» –
доти Ваше ім’я на наріжному вічності камені
буде в наших серцях оберегом Надії,
доти Віру вселятимуть Ваші слова
заповітом: любити Природу й людину,
доки будуть Любов ув душі вселять
наче нитку у голку води «Бистріні»,
І нехай Ви сьогодні покинули нас
й стоїте на порозі блаженного раю,
Ваше серце із краєм, де храмом ліси,
Ваше серце із нами, наш Друже журливий.
Вічная пам’ять!
Олександр БУКАТЮК,
смт. Битків.
———————-
* * *
Завмерло втомлене перо,
Скотилось долу,
В очах згасає Оріон –
Така вже доля.
Ялиця біла за вікном
Тремтіла віттям:
Він спочиває вічним сном
У позасвітті.
Карпати скинули шапки
У вічній шані.
Він їм присвячував рядки
Уже останні.
Березовий лунає плач
В лісах Вкраїни.
Прощай, наш Друже, і пробач
За всі провини.
Нехай калина в головах
На варті стане,
А нам зостануться слова
І вічна пам’ять.
Мирослава
ГОРДЄЄВА-МЕЛЬНИК,
с. Саджавка.