Газета по-надвірнянськи
 

Реформи у медицині мусять бути

8 лютого 2013, 11:40 | Рубрика: Влада, Економіка, Здоров`я Версія для друку Версія для друку 903 переглядів

На засіданні районної медичної ради центральної райлікарні цього тижня за участю керівників райдержадміністрації Юрія Касіянчука, районної ради Василя Поповича, заступника голови РДА Богдани Ковалюк, начальника Надвірнянського міжрайуправління держсанепідемслужби України в Івано-Франківській області Любомира Клим`юка, а також першого заступника директора департаменту охорони здоров`я ОДА Миколи Олінійчука та головного обласного спеціаліста з акушерства та гінекології Ігоря Вакалюка підбили підсумки діяльності районних медиків за 2012 рік.

У присутності цих запрошених представників влади й керівництва медичної галузі, а також завідувачів усіх служб, районних спеціалістів, головних лікарів сільських лікарських амбулаторій (ЛА) та завідувачів ФАПів головний лікар ЦРЛ Сергій Ємельянчук відзначив, що за всіма показниками роботи районна медицина пішла вперед. За це чи не вперше за кілька останніх років удостоїлась гідної похвали. Приміром, торік спостерігалася позитивна тенденція з демографічною ситуацією на теренах Надвірнянщини. Із позитивним значенням залишається показник природного приросту жителів у районі. Торік народилося 1630 маленьких краян, що на 38 більше, ніж у 2011 р. Знизився рівень смертності, хоч структурно не змінився. Як і раніше, найчастіше жителі району помирають від серцево-судинних недуг; на другому місці – онкологічні захворювання; третю позицію займають травми і решта болячок.Упродовж двох останніх років у медичній галузі району оптимізовано 100 стаціонарних ліжок (найбільше терапевтичного профілю – 30, найменше акушерсько-гінекологічного – 5).

На базі Ланчинської міської лікарні запрацювало відділення паліативної хоспісної допомоги.

Минулоріч на медицину витратили 68,8 млн. грн. з районного бюджету, левому частку (83,4 відсотка) зайняла заробітна плата медпрацівників. На енергоносії припало 7,5 відс.; медикаменти – 4,2 відс.; продукти харчування – 1,4 відс.

Незважаючи на значне збільшення видатків, коштів всеодно було недостатньо і вони аж ніяк не забезпечили потреби пацієнта, зазначив доповідач. Адже, скажімо, на медикаменти припало 6 грн. 61 коп.; на харчування – 5 грн. 14 коп. на один ліжко/день.

Залучали благодійні кошти, яких у 2011 р. нарахували 1,5 млн. грн., у 2012-му – 1,7 млн. грн.

Про їх застосування, а також реконструкцію приміщень ЦРЛ, добудову й ремонти, придбання медичної техніки й апаратури, впровадження новітніх методів діагностики та лікування часопис «Народна Воля» систематично інформував краян упродовж минулого року.

На нараді мовилося про поступовий процес реформування медицини. Наголошено, що суть реформи в наданні екстреної швидкої меддопомоги (ШМД) полягає у забезпеченні доїзду «швидкої» у село за 20 хв., у місто – за 10 хв. Для цього у Надвірній дють три бригади швидкої медичної допомоги (ШМД) і три підстанції ШМД у Ланчині, Делятині та Зеленій. Згідно із рішенням сесії районної ради від 27 грудня 2012 р. відкрито ще два пункти базування ШМД у селах Тисменичани та Білі Ослави.

Як відомо, в області створюють обласний центр екстреної меддопомоги та медицини катастроф, куди на центральний диспетчерський пункт надходитимуть усі виклики. То ж для ШМД 2013-ий – перехідний рік. Але ці та інші організаційні моменти пацієнтів аж ніяк не стосуються і за викликом «103» до краян завжди на допомогу поспішить «швидка».

Одночасно з реформуванням ШМД реформують первинну ланку надання допомоги. Протягом півроку в районі створять три центри первинної медико-санітарної допомоги на базі Надвірнянської, Делятинської та Ланчинської поліклінік, куди ввійдуть ЛА та ФАПи.

Микола Олінійчук позитивно і схвально оцінив проведену оптимізацію, що є одна з найкращих в області. Ігор Вакалюк схвально оцінив збільшення кількості пологів у Надвірнянському пологовому будинку (на 100 більше, ніж позаторік), а також запровадження лапароскопічних операцій у гінекологічному відділі.

Загалом стан медицини не задовільняє нині нікого. Тому, наголошували учасники наради, реформи мусять бути, а їх ефективність оцінять згодом.

Вл. інф.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!