Газета по-надвірнянськи
 

Товариство «Луг» у Волосові створив славний командир кінноти Січового стрілецтва Франц Борис

8 лютого 2013, 11:27 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 1,264 переглядів

До 70-ї річниці загибелі сотника Армії УНР Франца Яковича Бориса (16.07.1896-28.02.1943)

Франц Борис народився у м. Станіславі в 1896 році. Служив у австро-угорській армії, брав участь у Першій світовій війні, перебував у російському полоні.

Після вибуху революції в Росії повертається в Україну і в січні 1918-го вступає до Галицько-Буковинського куреня Українського Січового Стрілецтва, який згодом перейменовано на 1-ий курінь УСС, командантом якого став Євген Коновалець. У березні призначений командиром кінної розвідки 4-го полку січових стрільців. Після розформування полку німцями залишається у Києві. У грудні – уже командир кінного дивізіону січових стрільців, який згодом розгорнуто у кінний полк січових стрільців Армії УНР.

Під час бойових походів захворів на тиф. Із другої половини до жовтня 1920 року Франц Борис виконує обов`язки командира 4-го кінного полку Київської дивізії Армії УНР, потім – офіцер штабу 6-ї стрілецької дивізії Армії УНР.

Після інтернування військ Армії УНР Польщею проживав на Волині. Опісля переїжджає у с. Волосів Надвірнянського повіту на Станіславщині, де одружується. У Волосові організовує товариство «Луг». У часи Другої світової війни переїздить до Польщі, де стає  волосним старшиною на Грубешівщині.

28 лютого 1943 р. загинув від рук польських терористів.

Славні подвиги патріотів України, котрі стали творцями першого національного війська, нехай ніколи не будуть забуті. Вічна слава Героям, які боролися за волю України!

Ігор АНДРУНЯК,

депутат районної ради, голова райорганізації Української Народної Партії.

——————————–

Від редакції. Ширшу історико-краєзнавчу розвідку про Франца Бориса, яку підготував методист відділу освіти РДА Михайло Семкіяш, подамо у наступному числі.

Члени осередку товариства «ЛУГ» у с. Волосів під керівництвом сотника УСС Бориса Франца. Перший ряд (лежать зліва направо): Гвоздянчук Роман, Багайлюк Іван, Маланюк Михайло. Другий ряд (зліва направо):  Приймак Роман, Реміцький Богдан, Борис Франц, Ткач Тарас, Лесюк Дмитро, Опирук Терентій. Третій ряд (зліва направо): Багайлюк Богдан, Партикевич Ярослав, Хімей Михайло, Багайлюк Денис, Багайлюк Яків, Геник Яким, Тріщук Юрій, Твердохліб Роман, Глинчак Олексій, Федюк Василь, Гвоздянчук Павло, Партикевич Андрій, Гаврильчук Онуфрій.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!