Газета по-надвірнянськи
 

Державна реєстрація прав на нерухоме майно по-новому

1 березня 2013, 11:45 | Рубрика: Влада, Економіка, Закон Версія для друку Версія для друку 1,164 переглядів

При Надвірнянському районному управлінні юстиції (РУЮ) створено Реєстраційну службу, яка знаходиться за адресою: м. Надвірна, вул. Грушевського, 18. Крім того, функції реєстрації прав на нерухоме майно покладено також на державних та приватних нотаріусів, які діють у межах району.

Реєстраційна служба проводить державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень: у випадку проведення реєстрації з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно, зокрема, на новозбудовані об’єкти, реконструйовані об’єкти нерухомості, тобто у разі «первинної» реєстрації; на підставі рішень органів влади, у т. ч. на підставі рішення суду, органів місцевого самоврядування тощо; якщо державна реєстрація прав не відбулася до 1 січня 2013 р. та вони не були зареєстровані відповідно до законодавства, яке діяло на час їх виникнення.

Нотаріуси виконують функції державного реєстратора прав у таких випадках: перед вчиненням певної нотаріальної дії, у разі, якщо реєстрацію такого права власності проведено відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, тобто до 1 січня ц. р; у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва, тобто реєстрацію тих прав, виникнення яких «посвідчує» нотаріус.

За державну реєстрацію права власності на нерухоме майно сплачують 119 грн. державного мита, за держреєстрацію речового права на нерухоме майно, обтяження права на нерухоме майно – 51 грн. Плата за внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у т. ч. виправлення технічної помилки, що допущена не з вини державного реєстратора прав на нерухоме майно, становить 51 грн., а за надання інформації з реєстру у формі витягу, виписки чи інформаційної довідки – 120 грн.

Нотаріуси здійснюватимуть державну реєстрацію тоді, якщо захочете продати або купити, обміняти, здати в оренду (найм), передати в спадщину чи іншим чином розпорядитись нерухомим майном. Достатньо буде у таких випадках звернутися до нотаріуса, який зареєструє це ж речове право в єдиному реєстрі речових прав і вже не треба звертатись до інших органів із цією метою.

Для державної реєстрації права власності на нерухоме майно (у т. ч. земельну ділянку) слід звернутися до державного реєстратора прав (або до нотаріуса) з відповідною заявою та документами. Перелік документів різниться залежно від способу набуття права власності та типу об’єкта нерухомого майна, права на який підлягають державній реєстрації. Але в обов’язковому порядку для проведення державної реєстрації прав подають: заяву встановленої форми про державну реєстрацію, яку вам видасть державний реєстратор чи нотаріус; копію документа, що посвідчує особу заявника; копію ідентифікаційного номеру (крім випадків, коли особа через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номеру, офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади та має позначку в паспорті громадянина України); квитанцію, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав; квитанцію про сплату державного мита (крім випадків, коли особа звільнена від сплати державного мита). Також, у разі необхідності проведення реєстрації на новозбудований, реконструйований об’єкт нерухомого майна, на недобудований об’єкт, незавершений будівництвом, або на об’єкт нерухомого майна, що утворився у результаті поділу, об’єднання об’єкта нерухомого майна або виділення частки з об’єкта нерухомого майна, обов’язково подають документ, що містить технічну характеристику такого об’єкта нерухомості та складається за результатом проведення технічної інвентаризації (наприклад, технічний паспорт).

У спрощеному вигляді процедуру державної реєстрації прав можна зобразити у три кроки: перший – подання документів для державної реєстрації прав заявником і отримання картки прийому заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень; другий – проведення державної реєстрації прав (за відсутності підстав для відмови в її проведенні або зупиненні, чи зупиненні розгляду відповідної заяви); третій – отримання документів про державну реєстрацію прав заявником.

Сам процес реєстрації триває не більше 14 робочих днів. Старі документи, що посвідчують право на нерухоме майно та є на руках у більшості громадян, є дійсними до проведення реєстрації згідно з новим порядком. Лише у разі необхідності здійснення подальшої купівлі-продажу, дарування майна чи іншого розпорядження вже зареєстрованим згідно з чинним на час реєстрації законодавством майном процедуру проводитимуть по-новому.

Варто звернути увагу на ще одне нововведення. Якщо раніше реєстрували майно, а потім земельну ділянку для обслуговування житлового будинку, то нині цю процедуру проводять одночасно. Адже земля також є нерухомим майном і має бути зареєстрована в державному реєстрі. Однак, у випадку звернення до органів держреєстрації прав для проведення реєстрації новоствореного майна, реконструйованого об’єкта нерухомого майна або реєстрації майна, яке збудоване до 1992 р. та не зареєстроване в органах БТІ, необхідно в обов’язковому порядку мати правовстановлюючий документ на землю.

Усі державні акти, видані до 2013 року, є дійсними. Раніше право власності на новосформовану земельну ділянку визначав саме державний акт. Із цього року акти на земельну ділянку видавати вже не будуть. Замість них органи державної реєстрації прав видаватимуть свідоцтво про право власності на нерухоме майно.

Згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державні реєстратори, нотаріус зобов’язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав. Також перелік документів є на інтернет-сайтах Державної реєстраційної служби України http://www.drsu.gov.ua/ і Головного управління юстиції в Івано-Франківській області http://obljust.if.ua/

Ігор НАСАДЮК,

головний спеціаліст відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби РУЮ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!