Газета по-надвірнянськи
 

«Тримайсь, геолог, кріпись, геолог, Ти – сонцю і вітрові – брат»

29 березня 2013, 13:21 | Рубрика: Економіка, Свята Версія для друку Версія для друку 1,384 переглядів

Трудові будні геологів-нафтовиків НГВУ «Надвірнанафтогаз»

Ось такими ліричним рядками у 1960-ті оспівували мужню і романтичну професію геологів. Її представники, висококваліфіковані фахівці працюють, зокрема, у НГВУ «Надвірнанафтогаз».

Історія відкриття покладів вуглеводнів у Надвірнянському нафтопромисловому районі сягає далеких 60-х років XIX ст. Однак більшість нафтових та газових родовищ відкрили у другій половині XX ст., саме завдяки розвитку геологічної науки та застосуванню її на практиці.

Своєю наполегливою працею геологи-нафтовики різних поколінь забезпечили відкриття та введення у промислову розробку родовищ нафти і газу у Надвірнянському нафтопромисловому районі. Розробляє нафтогазові родовища трудовий колектив НГВУ «Надвірнанафтогаз» .

Геологи НГВУ «Надвірнанафтогаз» опрацьовують матеріали промислово-геофізичних досліджень свердловин. Зліва направо: головний геолог-заступник начальника управління Богдан Стець, геолог Віталій Гирилюк та інженер-технолог Олеся Іваніцька

Про історію запровадження професійного геологічного свята, сьогоднішні будні, геологічні перспективи розвитку Надвірнянського нафтопромислового району напередодні професійного свята – Дня геолога, яке відзначають в Україні 7 квітня, розповідає головний геолог-заступник начальника НГВУ «Надвірнанафтогаз» Богдан СТЕЦЬ:

Відзначення професійного святаДня геологазапочатковано у 1966 році. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 31 березня 1966 року, встановили День геологапрофесійне свято геологів, яке традиційно щорічно відзначали у першу неділю квітня. Формальним приводом для запровадження стало відкриття у 1966 році перших нафтогазових родовищ Західно-Сибірської нафтогазоносної провінції.

Це одне із небагатьох професійних свят, яке до цих пір відзначали у всіх геологічних та нафтогазовидобувних підприємствах країн колишнього Радянського Союзу. Окрім, власне, геологів, це свято є професійним для геодезистів, картографів, геофізиків і всіх тих спеціалістів, які займаються пошуком і видобутком корисних копалин, у т. ч. нафти і газу.

У незалежній Україні професійне свято працівників геології, геодезії і картографії – День геолога введено указом Президента України від 7 лютого 1995 року № 110/95 та відзначають щороку також першої неділі квітня.

Конкретизуйте, будь ласка, в яких підрозділах і за якими напрямками працюють нині геологи та геодезисти?

– У НГВУ «Надвірнанафтогаз» фахівці геологи та геодезисти працюють у шістьох структурних підрозділах, зокрема, у цехах видобутку нафти і газу № 1 і № 2, у цеху підтримання пластового тиску, в секторі дослідження свердловин, у відділі геології та розробки родовищ нафти і газу та у маркшейдерсько-геодезичному відділі. Очолюють ці напрямки діяльності відповідно геолог другої категорії Олександр Сушинський, геолог другої категорії Віталій Гирилюк, геолог другої категорії Марія Дубіщак, майстер з дослідження свердловин Мар`ян Халак, начальник відділу Сергій Кляшторний та начальник відділу Андрій Кібаш.

Наше підприємство проводить промислову експлуатацію 14 нафтогазових родовищ. В основному вони перебувають на пізніх стадіях розробки, за винятком найперспективнішого Микуличинського газоконденсатнонафтового родовища. Географічно ці родовища розміщені на території Надвірнянського, Богородчанського, Рожнятівського, Косівського районів Івано-Франківської та Вижницького району Чернівецької областей.

Підготовчі роботи до потужного гідравлічного розриву пласта

Які шляхи збільшення нафтовидобутку вважаєте пріоритетними?

– Проблему стабілізації та збільшення видобутку нафти потрібно вирішувати як відкриттям нових, так і шляхом підвищення нафтовилучення з уже відкритих родовищ, які знаходяться на різних стадіях розробки.

Проблеми видобутку нафти в умовах Надвірнянського нафтопромислового району пов’язані з тим, що близько 70% залишкових запасів нафти за критеріями рівня їх виснаження, обводнення продукції, в’язкості, колекторських характеристик порід належать до категорії важковидобувних. Їх віднесено до низькопроникних колекторів, багатопластових покладів, із високою літологічною неоднорідністю. Дві третини таких запасів зосереджено у покладах, що залягають на глибинах понад2000 м. Розробка важковидобувних запасів нафти потребує застосування специфічних, наукоємних і високовитратних технологій та обладнання.

В основному нафтогазові родовища Надвірнянського нафтопромислового району розробляють на природніх режимах. Однак на трьох родовищах – Битків-Бабченському, Луквинському та Довбушансько-Бистрицькому – розробку проводять із підтриманням пластового тиску, закачуванням води у пласт. У перспективі передбачається розпочати пробне закачування води у пласт для підтримання пластового тиску на Лопушнянському та Пасічнянському родовищах. Це дає змогу відновити енергетичний баланс нафтогазових покладів цих родовищ, збільшити їх нафтовіддачу та в кінцевому результаті стабілізувати видобуток нафти.

Геологи НГВУ «Надвірнанафтогаз» та науково-дослідного проектного інституту ПАТ «Укрнафта» проводять переінтерпретацію промислово-геофізичних матеріалів та гідродинамічних досліджень свердловин, родовищ, які перебувають у промисловій розробці, з метою визначення доцільності буріння нових свердловин, оптимізації їх проектних глибин і об’єктів випробування. На сьогодні керівництвом ПАТ «Укрнафта» уже прийнято рішення про початок буріння свердловини № 30 на Микуличинському газоконденсатнонафтовому родовищі. У свердловинах Гвіздецького нафтового родовища завершують проведення додаткових промислово-геофізичних та гідродинамічних досліджень з метою уточнення їх потенційної продуктивності. Після завершення цих досліджень буде уточнено проектний горизонт та розпочато буріння нової свердловини № 90.

Групова установка для заміру видобутку нафти і газу

Які ще геологічні перспективи окреслюють сьогоднішні реалії?

– Сьогоднішні реалії вказують на те, що для відкриття нових родовищ нафти і газу необхідно переходити на глибини більше4000 м, що потребує значних капіталовкладень. Однак дуже ускладнена процедура отримання дозвільних документів на геологічне вивчення надр не сприяє вкладенню інвестицій у цю сферу діяльності.

Надвірнянський нафтопромисловий район є одним із найперспективніших щодо пошуків та відкриття нових родовищ нафти і газу. Основним напрямком пошукових робіт залишаються структури третього ярусу, які належать до південно-східної окраїни Делятинської депресії від Микуличинського блоку і до Покутського глибинного розлому. Перспективи на цій ділянці пов’язані із Тереснянською, Південно-Микуличинською, Чорнопотіцькою, Чемигівською площами. У північно-західній частині Надвірнянського нафтопромислового району також перспективними є Північно-Дзвиняцька та Північно-Гвіздецька структури.

На Тереснянській площі пробурили пошукову свердловину № 2, яка переведена у консервацію. За результатами буріння цієї свердловини промислового припливу нафти не отримано, однак уточнена геологічна будова зазначеної площі, що дасть змогу оптимальніше проводити подальше пошуково-розвідувальне буріння. Південно-Микуличинська площа підготовлена до проведення пошукового буріння. Перспективність нафтогазоносності цих площ підкріплена тим, що вони межують із Микуличинським газоконденсатнонафтовим родовищем, яке перебуває у промисловій розробці. Геологорозвідувальні роботи на цих площах продовжуватимуть.

Відрадно, що про ці трудові будні розмовляємо напередодні Дня геолога

– Так. І з нагоди професійного свята бажаю всім геологам, геодезистам, спеціалістам із дослідження свердловин, які трудяться у НГВУ «Надвірнанафтогаз», щастя, оптимізму, професійної удачі. Також вітаю з Днем геолога ветеранів-геологів НГВУ «Надвірнанафтогаз», які внесли вагомий вклад у розвиток та примноження нафтогазових ресурсів Надвірнянського нафтопромислового району, а зараз перебувають на заслуженому відпочинку, зокрема, Ярослава Драбину, Степана Федоришина, Людмилу Хойську, Миколу Зінчука, Євгена Базилевича, Ірину Базилевич, Яніну Лесюк, Роману Федоришин, Оксану Приймак, Зою Стець, Любов Микитюк, Надію Білусяк, Ярославу Наум, Ярославу Кравчук, Ореста Дунця, Ларису Чмихун, Миколу Лешка, Людмилу Демянів, Теодозія Каміня, Володимира Коноваленка, Георгія Оксенюка. Бажаю здоров’я і всіляких гараздів.

Приєднуємось до Ваших вітань. З роси і води всім!

Розмову вела Орися СПІВАК.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!