Газета по-надвірнянськи
 

Виклик кидає хіміорезистентний туберкульоз

7 березня 2013, 11:46 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 731 переглядів

У районі триває місячник боротьби із туберкульозом

Туберкульоз – інфекційне захворювання, що викликається мікобактеріями і характеризується переважно ураженням легень, але можливе ураження інших органів людини. На цю недугу хворіють із часів появи людства і вона не ліквідована у жодній країні світу.

Третина населення земної кулі інфікована туберкульозною паличкою. Останнє десятиріччя характеризувалось погіршенням епідситуації з туберкульозу. За прогнозами ВООЗ, протягом наступного десятиліття на нашій планеті передбачається виникнення 90 млн. нових випадків сухот, при чому більшість із них у віковій групі 20-49 років, тобто у найпродуктивнішому періоді життя. Щороку у світі виявляють від 7 до 10 млн. чол., які вперше захворіли на туберкульоз, із них близько трьох мільйонів помирає. В Україні щоденно реєструють 82 нових хворих туберкульозом, а 30 – помирає.

Однією з особливостей сучасного туберкульозу є значна кількість занедбаних форм серед вперше виявлених хворих, масивне мікобактеріовиділення, хіміорезистентний туберкульоз (туберкульоз, який стійкий до ліків). А це зумовлює зниження ефективності лікування, збільшення смертності. Непослідовне або часткове лікування недужих сприяє виникненню хіміорезистентного туберкульозу. То ж, якщо хворі не бажають регулярно приймати усі ліки протягом потрібного періоду часу, бо вони починають почувати себе ліпше, то за цей час розвивається хіміорезистентний туберкульоз.

Якщо б вдалося виявити 70% хворих на сухоти і вилікувати 85% із них, то 1/4 частці смертних випадків від туберкульозу можна було б запобігти.

Чим раніше виявлений хворий на туберкульоз, тим менше здорових людей він встигне заразити, тим вищою буде ефективність лікування. Необхідно обстежуватись тим, котрі кашляють три тижні і більше; особам, які перебували в контакті з хворим на сухоти; родини, в яких народжується малюк; декретованим контингентам.

10 симптомів туберкульозу легень, на які треба звернути увагу: кашель (більше трьох тижнів); підвищена втомлюваність; втрата апетиту; погане самопочуття; підвищення пітливості в нічний час; періодичне підвищення температури тіла до субфебрильних цифр; зниження маси тіла; нелокалізований біль у грудній клітці; задишка при навантаженні; кровохаркання.

Лікування туберкульозу повинно бути довготривале, безперервне, комплексне і поетапне.

Тетяна ОЗАРУК,

лікар-фтизіатр центральної районної лікарні.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!