Газета по-надвірнянськи
 

Громадські консультації: знайти точки перетину

12 квітня 2013, 11:20 | Рубрика: Влада, Економіка Версія для друку Версія для друку 825 переглядів

Довгоочікувані і багатообіцяючі громадські консультації 5 квітня н. р. під орудою голови РДА Юрія Касіянчука, ініційовані за зверненнями до виконавчої влади лідерів: ради старійшин с. Пнів Михайла Плитуса, райосередків Всеукраїнського об`єднання ветеранів Романа Комарянського та ветеранів України Миколи Забачинського, екологічної організації «Пролісок» Світлани Лахви і природничого клубу «Кедрина» Людмили Кравчук, засвідчили всю складність розв`язання комплексних проблем, пов`язаних з утилізацією твердих побутових відходів (ТПВ) та вибору земельної ділянки для спорудження полігону ТПВ на території нашого району.

Влада з громадою – у постійному діалозі

У холодному залі Палацу культури Надвірнянського коледжу ставало «душно» не лише від кричущих порушених краянами складних екологічних питань, але й дотичних до цієї теми інших проблем, а також від насичених різноманітним інформаційним матеріалом виступів представників обласної виконавчої влади, її структурних підрозділів.

До порядку денного першим внесли питання про порядок видачі державних актів на земельні ділянки, з якого виступив і відповів на актуальні численні питання заступник начальника управління Держземагентства в області Ярослав Спасів. До нього мав бажання й був готовий прилучитися і начальник відділу Держзем­агентства в районі Ігор Перович. Але спілкування жителів району з його обласним колегою тактовно довелося завершити, оскільки на часі – ще гостріша й болючіша тема сміття.

Саме такою визначив її голова РДА Юрій Касіянчук, зауваживши, що вона, навіть, набула нездорового резонансу. Тому для правильного зорієнтування і владі, і громаді в такій ситуації й вирішили провести консультації.

Про вимогу Президента України, поставлену на Раді з економічних реформ 2 квітня ц. р. перед державними службовцями, попередньо радитися з усіх питань із громадськістю, орієнтуючись на її думку, розвиток територіальних громад, говорив у своєму виступі заступник голови – керівник апарату ОДА Олександр Криницький. В області постійно відбувається соціальний діалог із громадою, зазначив він. Опісля всі напрацювання лягають в основу соціально-економічних програм, як от «Писанкове Прикарпаття» тощо. Він виокремив Надвірнянщину як найактивнішу в залученні до співпраці громад, створенні громадських рад, де також дієво функціонує рада старійшин. – Є помилки, – додав посадовець. – Деякі питання потребують якнайшвидшого врегулювання на рівні держави. Але якщо вестимо конструктивний діалог, все вийде якнайкраще.

…і «скотомогильники» у річках

Перед розглядом другого питання учасникам слухань продемонстрували відеофільм «Надвірнянщина туристична» та відеоролик про стихійні сміттє­звалища. Незважаючи на те, що перший фільми – 3-річної давності і за цей час багато змінилося не на краще, все ж із відеороликом його об`єднує та ідея, що туризм не розвиватиметься на екологічнонесприятливій території, серед величезних куп сміття (якщо, звичайно, не брати до уваги ще й нинішній кричущий стан доріг). Тому це вкотре підкреслює нагальність вирішення «сміттєвих» питань. А голова РДА разом із тим закликав громаду активно підтримати проведення місячника «Чисте довкілля». Спільно з районною радою розроблять положення про конкурс «Кращий населений пункт». За його результатами у залежності від господарювання на ниві санітарної чистоти довкілля спеціальна комісія нагороджуватиме кращих грошовими преміями, а… комусь дістанеться і … віник-драпак.

На громадські консультації для обговорення запропонували дві земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів: селища Делятин і села Лісна Тарновиця. Як відомо, нині міський полігон у райцентрі приймає ТПВ тільки від суб`єктів господарювання та жителів Надвірної. У третьому кварталі ц. р. його рекультивують і ділянку передадуть Пнівській сільраді. Для такої мети лише з обласного екологічного фонду передбачають отримати 700 тис. грн., про що розповідала «Н. В.» у попередньому числі. Територіальні громади сіл і селищ району, натомість, рятуються хто як може. А точніше – кожен орган місцевого самоврядування уклав відповідні угоди, згідно з яким ТПВ вивозять у с. Рибне поблизу Івано-Франківська. Крім того, ця ситуація негативно позначилася і на екології – знову зросли гори несанкціонованого викиду сміття на берегах річок, у лісах, придорожніх смугах.

Начальник управління житлово-комунального господарства департаменту будівництва, ЖКГ, містобудування та архітектури ОДА Василь Ковальчук наголосив, що із 28 полігонів ТПВ на Прикарпатті тільки 3 відповідають усім санітарним нормам і вимогам. Це – полігони у с. Рибне, потужність якого дозволяє приймати ТПВ ще протягом 8 років, у Коломиї – термін експлуатації трохи більший і куди звозять сміття ще зі Снятинщини, а також у Богородчанах, де відбувається процедура його узаконення.

Тому наявний стан справ укотре підтверджує гостру необхідність знайти місце для сміттєзвалища у нашому районі для потреб його же жителів.

Василь Ковальчук наголосив, що зараз Надвірнянський район не має схеми очищення своєї території від ТПВ (тобто стабільного графіка вивезення сміття). Тому мова про виділення спецавтотранспорту йти поки що не може. Це – одна із відповідей на шквал запитань до нього.

Озвучити перед представником області екологічні питання краяни мали можливість через встановлені у залі кілька вільних мікрофонів. До вирішення багатьох порушених проблем такого штибу мали безпосередній стосунок присутні у перших рядах залу начальники: головного управління Держсанепідслужби в області Михайло Яворський, Держекологічної інспекції Ігор Шкіца, теруправління Держгір­промнагляду в області Володимир Креховецький. Серед них, зокрема: потреба в роздільному збиранні сміття, необхідність застосувати жорсткі санкції проти «вершків» суспільства, котрі на джипах мішками викидають сміття у придорожні смуги сіл і селищ Надвірнянщини, очевидцями чого мали таку нагоду стати чимало краян (такий фотофакт зафіксували торік у Лісній Тарновиці). І вже жодних коментарів, а лише рішучих вольових дій усіх компетентних структур вимагає факт викидання у річку на межі сіл Молодків і Бабче …трупів свійських тварин, про що повідомив один із жителів Молодкова.

Сміттєпереробний завод: за 20 млн. євро чи 60 млн. грн.

Широкий спектр думок і пропозицій навколо сміттєвої проблематики все ж зводився до одного знаменника: побудови в області потужного сміттєпереробного заводу. Про це висловлювалися, зрештою, майже кожен другий промовець-житель району. А серед них і депутат Надвірнянської міської ради Іван Боднарук. Він навів конкретний приклад поводження з ТПВ у Японії, де вже давно не сортують сміття – там його збирають, доводять до плазми, різко охолоджують і отримують сім хімічних речовин, які продають. – Розповів молодий активіст-еколог із побаченого у фільмі, коли одного разу побував на курсах. За його словами, подібний завод хотіли спорудити у Сумській області, але коли справа дійшла до збору підписів і дачі дозволів, японці зупинили реалізацію такої ідеї, бо кожен чиновник захотів за свій підпис «гроші». Іван Боднарук запропонував, щоб кожен район вийшов із клопотанням до обласної влади з метою спорудження одного потужного сміттєпереробного заводу – такого, як в Японії. Він уже навіть дізнавався ціну такого питання – 20 млн. євро. Разом з тим Іван Боднарук вважає, що влада повинна створити необхідні умови для здачі споживачами тари, адже, скажімо, у кожній ціні пляшки закладена і вартість її утилізації.

Та повернемось до заводу. На думку голови районної ради Василя Поповича, ці кошти область може винайти. У своєму виступі, закликаючи краян до конструктивного діалогу, він поінформував про діяльність очолюваного ним представницького органу влади в районі, всього депутатського корпусу щодо вирішення питань поводження з ТПВ у районі. Зокрема, районна рада винайшла для цього 120 тис. грн. Голова районної ради подякував територіальним громадам Надвірнянщини за організовано налагоджене вивезення ТПВ із сіл та селищ, зауваживши, що згодом ні Коломия, ні Богородчани чи Івано-Франківськ не захочуть приймати сміття з Надвірнянщини.

У приклад жителям району Василь Попович навів Верховинський район, де знайшли земельну ділянку під полігон ТПВ, щоб перечекати, поки в області збудують сміттєпереробний завод.

Що стосується будівництва сміттєпереробного заводу, то в районі він не може бути побудований, оскільки тут продукують недастатню кількість сміття. – А згоду, щоб завозили ТПВ з інших районів, ми не дамо, – наголосив голова районної ради. – Тому стоїть питання – тільки сортувальна станція на полігоні ТПВ, для чого шукають земельну ділянку. Наскільки відомо, продовжив Василь Попович, сміттєпереробний завод планують спорудити в Калуші і ми будемо возити сміття туди. Вже затверджена обласна програма поводження з ТПВ, відповідно до якої на будівництво такого заводу передбачено 60 млн. грн. Зокрема, 6 млн. грн з обласного екологічного фонду на проектування і попередні роботи. А ще 54 млн. грн. – це інвестиції.

Існував ще другий варіант проект фірми «Ековердер», обов`язковою умовою якого було створення малого підприємства (МП), де перероблятимуть сміття. Одначе для його сертифікації треба було 25 тис. грн. Тож такого МП не вдалося знайти чи створити.

На пропозицію депутата Надвірнянської міської ради Івана Боднарука відреагував Олександр Криницький, зауваживши, що цей проект зараз для держави досить вартісний, а крім того суттєво здорожчить тариф із вивезення ТПВ для споживачів. Він сказав, що в області нині вивчають різні інвестиційні проекти. Але облаштувати полігон потрібно, оскільки протягом часу його реалізації сміття все одно буде накопичуватися і його треба десь складувати.

Громади Делятина, Лісної Тарновиці і Парища

На громадських слуханнях виступив також Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович, який привернув увагу до механічної і фізичної переробки ТПВ у вигляді вторинного ринку сировини, роздільного збору сміття.

Погодитися із пропозицією влади запросив громади Делятина і Лісної Тарновиці активіст Михайло Плитус із Пнів`я. Про преференції для тих населених пунктів, поблизу яких облаштують полігон ТПВ, неодноразово нагадував голова РДА Юрій Касіянчук.

Але представники громад Делятина, Красної, Лісної Тарновиці і Парища висловили рішучу незгоду. Про ситуацію з облаштуванням полігону ТПВ поблизу Делятина часопис «НВ» неодноразово розповідав на своїх шпальтах і питання вже, начебто, остаточно були зняли, та, як з`ясувалося, знову повернулися до нього. Проти будівництва полігону за межами Лісної Тарновиці виступили і жителі цього села, і сусіднього Парище. Зокрема, ліснотарновчанка, учителька місцевої школи Марія Гриджук, наголосила, що Лісна Тарновиця – найзабрудненіше село у районі. У річки Стримба й Ворона викидають стоки з очисних споруд ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття», ТзОВ «ЛК «Інтерплит Надвірна». Атмосферне повітря забруднюють бітумні установки Тисменицького ДРБУ. Через масові забори глини село обезлісене; зростає захворюваність на онконедуги. Вона поінформувала про результати сходу громади Лісної Тарновиці, який висловився проти виділення ділянки для полігону ТПВ. Її односельчанка, депутат районної ради Ольга Левицька підкріпила свій виступ документами, відповідями з різних інстанцій. У них йдеться про те, що на запропонованій території колишнього кар`єру в урочищі Забереж – вивчені корисні копалини, він знаходиться у зоні гірничого відводу і загалом – недостатньо площі. Тому ділянка підлягає детальнішому вивченню.

Узагальнене слово від представлених у районі громадських організацій мав голова громадської ради при РДА Тарас Олендій. На його думку, вирішення проблеми утилізації ТПВ є компетенцією держави, обласної влади, котрі повинні налагодити чіткий механізм поводження з ТПВ, а не робити тут крайніми простого трудівника чи органи місцевого самоврядування. Тому Тарас Олендій запропонував підготувати відкритого листа до уряду, Верховної Ради, народного депутата Юрія Дерев`янка про необхідність найшвидшого прийняття відповідного закону.

Голова РДА Юрій Касіянчук підсумував, що почув, крім цього, багато й інших болючих питань. Їх треба вирішувати, бо іншого шляху нема, переконаний він. Заодно варто уже зараз у вихованців дитсадків і школярів виховувати навики і відповідальність за поводження із ТПВ. І, звичайно, продовжувати роботу районної і місцевої влади з участю громадських організацій і територіальних громад щодо пошуку земельної ділянки для полігону ТПВ, бо від цього у районі ніде не дінемось. І це мають усвідомити усі – і влада, і кожний житель Надвірнянщини зокрема.

Поки що майже 4-годинні громадські консультації результату не принесли. Хоча згідно з проведеним того ж дня анкетним опитуванням 99,8 відсотків краян із 360 опитаних підтримують облаштування у районі полігону ТПВ, а 93% вважають, що громаді того населеного пункту, яка погодиться на виділення земельної ділянки під полігон ТПВ, необхідно надати певні економічні переваги. І це не може не обнадіювати.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

До теми: А може спробувати отак?

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!