Газета по-надвірнянськи
 

Про наболіле і насущне

5 квітня 2013, 11:17 | Рубрика: Влада Версія для друку Версія для друку 770 переглядів

На цьоготижневому брифінгу для журналістів місцевих ЗМІ Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович привернув увагу до трьох злободенних проблем Надвірної: ремонт доріг, рекультивація полігону ТПВ в урочищі «Кар`єр» та підготовка до Великодніх свят.

Треба «розбивати» монополію автодорів…

Криком душі назвав Зіновій Андрійович нинішній стан територіальної автомобільної дороги Івано-Франківськ – Бистриця, яка проходить міськими вулицями Мазепи, Чорновола, Соборна, Кармелюка, та районну автодорогу місцевого значення Надвірна – Пасічна, яка проходить по вул. Грушевського, котрі не перебувають на балансі міської ради. Їхнє обслуговування та утримання – у компетенції служби автомобільних доріг Івано-Франківської області, уточнив міський голова.

– До 2008 року по вул. Мазепи, Чорновола, Соборна проходила дорога державного значення Львів – Мукачево, – каже Зіновій Андрійович. – Без згоди територіальної громади міста керівництво Укравтодору змінило маршрути у напрямку Богородчанського моста наліво по вул. Шухевича – об`їзна (вул. Рамішвілі) Вокзальна – Соборна – і в сторону Яремче. То ж, практично, об`їзна стала дорогою державного значення Львів – Мукачево. І тому першочергово «автодорівці» ремонтують дорогу державного значення, а місцеві дороги, які є в них на балансі й обслуговуванні та проходять через центральну частину міста, – по залишковому принципу. На сьогодні дорожнє покриття на них – у критичному стані: у центрі міста утворилися …окопи. Такої ситуації ще не було за 22 роки незалежності. На окремих ділянках вулиць Мазепи, Чорновола, Соборна, Грушевського відсутнє асфальтне бетонне покриття, що створює певну соціальну напругу, «корки», аварійні ситуації. Ці проблеми загострилися особливо тепер, коли місто залишилося сам-на-сам із проблемами капремонту вулиць некомунальної власності. Але проблема просто так не виникає. Якщо би балансоутримувач доріг щорічно їх ремонтував, такого б не відбулося.

Який вихід із ситуації?

– Керівництво області запевнило, що саме ці вулиці внесуть у список для поточного ремонту в цьому році. Лагодити розпочнуть одразу після стабілізації погодніх умов. Перед цим проведуть тендерні закупівлі; уже складені дефектні акти. Зазначу наперед, що це не буде повністю відновлення дорожнього полотна, а лише найкритичніші місця. Вартість такого ямкового ремонту вулиць Мазепи, Чорновола, Соборна склала майже 2 млн. 500 тис. грн. Поточний ремонт вул. Грушевського обійдеться у 550 тис. грн.

Чи ремонтуватимуть комунальні дороги?

– Безумовно. Робитимемо це за рахунок коштів від транспортного збору, збору за першу реєстрацію, із залученням субвенцій. Бо, якщо раніше, у 60-80-их роках минулого століття 90 відсотків доріг будували за рахунок давальницької сировини ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття», то нині нереально залучити кошти із базових підприємств, оскільки рішення уже не приймають місцеві керівники… Щодо вулиць, то у їх переліку є такі, що взагалі не бачили піщано-гравійного покриття. Це – новобудови, «поля» вулиць Молодіжна, Височана, Новопроектна. Цьогорічна сума усіх капвидатків (на капремонти) – 1 млн. 200 тис. грн. Капітально ремонтуватимемо вул. Федьковича (понад 1 млн. 300 тис. грн.) А це уможливить відновлення руху по ній, що розвантажить центр Надвірної. У межах 700 тис. грн. робитимемо поточний ремонт тих вулиць, де ще збережено 30-50 відсотків асфальту: Лесі Українки, Роксолани, Коцюбинського, Княгині Ольги, Річної, Коновальця, Хмельницького, майдану Т. Шевченка, Січових Стрільців. Також останні два роки відновлюємо прибудинкові території вулиць М. Черемшини № 10, 12; Юлії Солдак, 2; Княгині Ольги, 7; С. Крушельницької, 2. За наші вулиці я несу відповідальність.

На Вашу думку, від чого залежить якість ремонту доріг?

– Передусім, треба «розбивати» монополію облавтодорів, які самі собі – і замовники, і виконавці, самі проводять технологію, і самі вводять в експлуатацію. Ще один чинник – сучасні будівельні паливні, бітумно-мастильні, піщано-гравійні суміші повинні бути сертифіковані. На території нашого ж району мучка складає понад 70 відсотків глиняної породи, що є «ворогом» для асфальтного полотна. І третій чинник – дотримання технології. Асфальтувати треба при сприятливій погоді, належно укладаючи (трамбуючи) за допомогою відповідної техніки, а не … лопати чи у кращому випадку катка…

А щодо вкладання бруківкою?

– Це можна робити за умови фінансування з бюджету розвитку. Бюджетний кодекс обумовлює капітально ремонтувати, зберігаючи те полотно, з чого раніше була споруджена дорога.

Надвірнянці мають визначитися

– Діючий полігон ТПВ став проблематичним із моменту введення в експлуатацію. Питання його належного утримання загострилося ще у 2006-2007 роках. А із 1996-го по 2000 р. полігон приймав сміття звідусіль, навіть, забили ним виритий котлован, звідки брали глину для виготовлення надвірнянської цегли, – розповідає Зіновій Андрійович. – Торік цю проблему нам вдалося порушити на рівні області. То ж, із 1 січня ц. р. полігон приймає сміття згідно з лімітами на 30-40 відсотків від потреби за станом на 2012 рік. Тобто зараз туди вивозять сміття із житлового фонду (багатоповерхівки, приватний сектор), великі базові підприємства. Нашим наступним кроком стане проведення у третьому кварталі повного циклу рекультивації: засипати сміттєзвалище технічним, проміжним і родючим шарами глини, утрамбувати й посадити дерева. У такому стані ми повернемо цю земельну ділянку Пнівській сільській раді. Для цих робіт обіцяли виділити 700 тис. грн. коштів із спецфонду обласного бюджету, а також 150 тис. грн. виділимо із міської скарбниці. В урочищі «Чобіток» зараз розробляють земельну ділянку, щоб могли забирати родючий шар грунту для рекультивації поки що діючого полігону ТПВ.

То ж, згодом надвірнянці повинні визначитися: або возити сміття на полігони ТПВ (є в Богородчанах, Коломиї та Івано-Франківську), за що доведеться, ймовірно, доводити тариф до економічно обгрунтованого, або облаштовувати земельну ділянку в межах міста під новий полігон ТПВ.

Санітарний стан вимагає цілодобового контролю

– Передусім, висловлюю вдячність працівникам комунальних служб і всій громаді міста, які вчасно та якісно ліквідовували наслідки снігопадів 15, 16 та 22, 23 березня ц. р. Завдяки, зокрема, комунальникам ми не допустили тієї ситуації, яка була в обласних центрах, сказав міський голова.

Загалом санітарний стан вимагає цілодобового контролю, і з кожним роком маємо йти до того, щоб місто ставало чистішим, охайнішим, – зазначив Зіновій Андрійович. – За останні два роки ми збільшили інтенсивність вивезення сміття. У планах – закупити дві одиниці спецтехніки, придбати 120-літрові сміттєві баки для приватного сектору.

Напередодні Великодніх свят традиційно, ось уже 5 років поспіль, практикуємо видання «Екологічного вісника», де чітко розписані всі загальноміські заходи. Закликаю всіх жителів Надвірної взяти участь у толоці 16-20 квітня. Ми започаткували також інформаційні сіті-лайти, щоб вкотре переконати громаду, що Надвірна повинна стати по-справжньому європейським містом, впевнений Зіновій Андрійович.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!