Газета по-надвірнянськи
 

Вшануймо січового стрільця Леся Гринішака

19 квітня 2013, 10:58 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 734 переглядів

З метою підняття духу знедоленого українського народу і посилення почуття національної гідності і патріотизму в легіоні УСС створили, крім бойових підрозділів, і мистецькі структури (хори, духовий оркестр і театр). До духового оркестру ввійшов надвірнянець Лесь Гринішак. У 1916 р. наш краянин став учасником струнного квартету.

Лесь Гринішак – підхорунжий УСС, керівник хору УСС,  учасник аматорського театру. Уродженець м. Надвірна

Після створення Української Галицької Армії (УГА) засновано фронтовий театр, адміністратором якого призначили Леся Гринішака, керівником трупи – Гната Юру, а завідувачем літературно-репертуарної частини – земляка із Ланчина Юрія Шкрумеляка.

1919-го постали кілька стрілецьких хорів, духовий і струнний оркестри, котрі виступали перед стрільцями і місцевими жителями. Стрілецькі хори та оркестри під керівництвом Леся Гринішака і Михайла Гайворонського виступали у багатьох містах Галичини, Поділля і Наддніпрянщини, де проходили бойові рейди УГА.

У лютому 1920-го частина УГА перейшла до Червоної Армії. Разом із театром УГА до Наддніпрянської України перебрався і Лесь Гринішак. Після поразки національно-визвольних змагань у 1921 р. в Умані опинилися шість тисяч галичан із колишніх частин УГА і ЧУГА, які не змогли дістатися до рідної Галичини. Лесь Гринішак переїхав у м. Черкаси, де організував театр. Подальша доля невідома.

Надвірнянська райорганізація Української Народної Партії ініціює надання Лесеві Гринішаку звання «Почесного громадянина міста Надвірна» посмертно та встановлення меморіальної дошки на його честь у Надвірній.

Ігор АНДРУНЯК,

депутат районної ради, голова райорганізації Української Народної Партії.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!