Газета по-надвірнянськи
 

Зберегти для нащадків

19 квітня 2013, 10:54 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 611 переглядів

Щорічно 18 квітня світова спільнота відзначає Міжнародний день пам’яток історії та історичних місць. Рішення про це прийнято ще у 1984 р. Асамблеєю Міжнародного комітету зі збереження пам’яток і пам’ятних місць.

Наша країна приєдналася до всесвітньої культурної спадщини і надала ЮНЕСКО свій реєстр пам’яток історії культури, з яких чимало світового значення, що є загальним надбанням людства.

На сторожі збереження історико-культурної спадщини поряд із державними органами стоїть й Українське товариство охорони пам’яток історії та культури. У рядах нашої міськрайонної організації Товариства об’єдналися близько п’яти тисяч краян. Серед них учні, студенти, учителі і медики, робітники і службовці. Усіх їх об’єднує любов до рідного краю, нашої непростої історії, прагнення зберегти для сьогоднішніх і прийдешніх поколінь те, що створили наші пращури.

Сьогодні маємо осередки товариства у навчальних закладах, підприємствах та установах. Серед наших активістів люди різного фаху і віку.

Осередок у центральній районній лікарні очолює ветеран медичної справи у районі лікар Грицак Д. В. Голова осередку нафтогазовидобувного управління – Годзюр Ф. І., ТОВ «ЛК «Інтерплит Надвірна» – Кочержук С. В., районного споживчого товариства – Сергеєва М. І., районної централізованої бібліотечної системи – Кушнерчук М. І.

Висловлюю щиру подяку за підтримку Товариства усім директорам навчальних закладів району, начальникові НГВУ «Надвірнанафтогаз» Чуприні В. С., голові районного споживчого товариства Плитусу В. І., директорові ринку Гевкалюку І. М., начальникові філії «Надвірнянський РЕМ» Буняку Д. В., начальникові ЦЕЗ №10 Іроденку Ю. Б.

У справі охорони історичної спадщини Рада Товариства тісно працює з відділом культури РДА, який очолює Зварчук О. М. – людина не байдужа до нашої історичної спадщини, із відділом освіти РДА, районною бібліотекою, з якою провели ряд цікавих заходів із популяризації історичних пам’яток району.

У Надвірнянщині є пам’ятки різних епох – від кам’яної доби і до сьогодення. Про них творча група ТРК «Надвірна» у складі Богдана Климковецького (керівника проекту), телеоператорів Івана Сем’яніва й Василя Томина, редактора сценарію і диктора Світлани Гаєвської створила відеофільм «Надвірнянщина історична». Ініціатор й автор сценарію – відповідальний секретар міськрайонної організації Товариства Михайло Максим’юк. Фільм демонстрували по ОТБ «Галичина». Він також розміщений у мережі Інтернет, на сайті районної бібліотеки, де його вже переглянули тисячі глядачів.

Серед більш як 250 пам’яток нашого району, на жаль, на сьогодні немає жодної пам’ятки техніки чи промисловості. Торік рада Товариства спробувала виправити це становище. Згідно із чинним законодавством звернулися до районної ради взяти на облік як пам’ятки техніки міст колишньої вузькоколійної залізниці у Пасічній і будівлю газової електростанції у Биткові як пам’ятку промислової архітектури. До речі, у Пасічній є ще один цікавий об’єкт – так званий линвовий міст, який зв’язував село і присілок Козарки. Можливо, що це єдина споруда такого типу в області. Тому розраховуємо на позитивне рішення районної ради щодо нашого звернення.

Є надія, що деякі об’єкти нафтовидобутку будуть збережені як пам’ятки техніки. Ініціативна група, до якої входить і відповідальний секретар міськрайонної організації Товариства Михайло Максим’юк, виступила з ініціативою створення Музею історії Надвірнянського нафтопромислового району. До цієї справи активно долучилися нафтовики. Вже зібрано чимало документів, виготовлено макети споруд й обладнання, як шиба нафтогазової вежі, верстатів ударного буріння тощо. На майданчику біля музею планують виставити обладнання, яке використовували при нафтовидобутку.

У перспективі розвитку туризму в нашому краї пам’ятки Надвірнянщини можуть стати цікавими об’єктами туристичних маршрутів. Уже тепер до Пнівського замку різні екскурсбюро привозять чимало туристів. І цей потенціал необхідно використати.

У наших краях є гарний звичай напередодні великого християнського свята Воскресіння Господнього впорядкувати могили рідних і цвинтарі. На кладовищах Надвірнянщини вічний спочинок знайшли чимало відомих людей, є немало жертв тоталітарних режимів, вояків УПА й обидвох світових воєн. Не залишаймося осторонь цієї справи – вийдім на передвеликодну толоку з впорядкування пам’яток і пам’ятних місць, щоб не пекли нас слова Великого Кобзаря: «А онуки? Їм байдуже» ( Т. Шевченко «Гайдамаки»).

Степан ІРОДЕНКО,

заступник голови РДА, голова Ради міськрайонної організації Українського товариства охорони памяток історії та культури.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!