Газета по-надвірнянськи
 

Нотаріус – державний реєстратор речових прав

31 травня 2013, 11:33 | Рубрика: Закон Версія для друку Версія для друку 1,027 переглядів

Із 1 січня 2013 року процедура державної реєстрації прав стала простішою та зручнішою для власників, користувачів нерухомого майна. Її проводять державні реєстратори прав на нерухоме майно відповідних реєстраційних служб, а також нотаріуси як спеціальні суб’єкти, на яких покладено функції держреєстратора прав.

Спрощено це виглядає так: подання документів для державної реєстрації прав заявником і отримання картки прийому заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (далі – заява про державну реєстрацію); проведення державної реєстрації прав (за відсутності підстав для відмови у її проведенні або зупиненні, чи зупиненні розгляду відповідної заяви); отримання документів про державну реєстрацію прав заявником.

Звертатися до нотаріусів за проведенням держреєстрації прав необхідно у таких випадках:1. проведення держреєстрації права власності перед вчиненням певної нотаріальної дії, у разі якщо реєстрацію такого права власності було проведено відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, тобто до 1 січня 2013 року; 2. проведення держреєстрації прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва.

Держреєстрацію у згаданому випадку проводить нотаріус виключно у період встановлення нової системи державної реєстрації прав. У майбутньому, за наявності відомостей про право власності на нерухоме майно у Держреєстрі прав, нотаріус проводить держреєстрацію прав виключно у результаті вчинення нотаріальної дії, наприклад, держреєстрацію права власності на нерухоме майно, отримане у спадок, чи держреєстрацію права власності на придбану квартиру, зокрема, на підставі договору купівлі-продажу. Оскільки при отриманні нерухомого майна у спадщину, спадкоємець звертається до нотаріуса для оформлення свідоцтва про право на спадщину, то держреєстрацію права власності на таке майно здійснюватиме нотаріус.

Для проведення держреєстрації прав треба подати: заяву про держреєстрацію; копію документу, що посвідчує особу заявника; копію реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Держреєстром фізосіб-платників податків (крім випадків, коли особа через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України); документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Держреєстру прав; документ про сплату державного мита (крім випадків, коли особа звільнена від сплати державного мита); свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно.

Держреєстрацію права власності на придбану квартиру, зокрема, на підставі договору купівлі-продажу проводить нотаріус, який посвідчив такий договір. Для цього треба подати: заяву про державну реєстрацію; копію документа, що посвідчує особу заявника; копію реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Держреєстром фізосіб-платників податків (крім випадків, коли особа через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України); документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав; документ про сплату державного мита (крім випадків, коли особа звільнена від сплати державного мита); договір купівлі продажу нерухомого майна.

Відповідно до положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» нотаріус, який вчинив нотаріальну дію з нерухомим майном, проводить держреєстрацію речового права, що виникло у результаті вчинення такої дії. При цьому Закон не встановлює винятків ні для державних, ні для приватних нотаріусів у сфері державної реєстрації прав.

Петро ГРИЦЮК,

приватний нотаріус

Надвірнянського районного нотаріального округу.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!