Газета по-надвірнянськи
 

Про чорнопотоківську писанку має знати світ

28 травня 2013, 14:37 | Рубрика: Культура, Новини, Тема дня Версія для друку Версія для друку 1,167 переглядів

У четвер, 16 травня, відбувся другий фестиваль «Свято чорнопотіцької писанки», на якому ще дужче полинули горами і долами могутній гуцульський клич трембітаря Миколи Павука. Чорнопотоківські статечні легіні та чарівні гуцулки зустрічали численних гостей свята писанки і пісні смачним короваєм із медом.

Основні турботи із проведення цього свята взяли на себе, як і минулоріч, депутат районної ради, підприємець Степан Шовгенюк, педагогічний колектив Чорнопотоківської ЗОШ І-ІІІ ст., відділи освіти і культури РДА.

Під час цьогорічного фестивалю планували закласти перший камінь для будівництва загальноосвітньої школи. Як зазначив Чорнопотоківський сільський голова Василь Шовгенюк, така вікопомна подія відбудеться трішки пізніше і за участі громади. Знаємо, що з часом це писанкове свято зможе вийти на обласний щабель і підвищити рівень автентики і самобутності Надвірнянщини. Голова РДА Юрій Касіянчук зазначив, що свято писанки є чорнопотоківською новизною, душею та стилем. – Це сміливо можна назвати Вашим мистецтвом, яке ви лелієте й оберігаєте, незважаючи на плин віків. За словами Юрія Касіянчука, у писанці можна написати і прочитати дуже багато, бо це є своєрідною душею нашого народу.

Чорний Потік є одним із центрів писанкарства і володіє своїми відмінними рисами розпису. Ця ручна робота є дуже клопіткою і потребує неабияких затрат не тільки фізичних, а й духовних. Вона повинна приносити естетичну насолоду і своєю красою будити пізнання людей до українського, до рідного.

У писанці відображено і сьогодення, і минувшину та можна заглянути у майбутнє і вона є своєрідним оберегом українців.

Щодо освітнього закладу, то за словами Юрія Касіянчука, уже виготовили необхідну проектно-кошторисну документацію, визначили фірму-підрядника і невдовзі розпочнуть роботи із будівництва  нового приміщення школи.

Заступник начальника управління культури, національностей та релігій ОДА Василь Тимків промовив, що велика роль у збереженні цієї древньої традиції писанкарства належить громаді. – Ви несете відповідальність перед нашими предками, які наділили нас таким даром. Заступник голови районної ради Іван Степник привів порівняння писанки із картиною життя. – Це є наша чуттєвість, яку бачив весь світ. Чорнопотоківська громада є надзвичайно працьовитою і саме на цих благодатних землях квітне багато народних промислів.

Спільної подяки голів районної ради і РДА удостоїли вчителя образотворчого мистецтва Олександру Стручинську, грамот – депутата Чорнопотоківської сільської ради Марію Тимінську, вчителів початкових класів Марію Івасюк, української мови Лесю Василишин та християнської етики Чорнопотоківської ЗОШ І-ІІІ ст. Ольгу Сопилюк, директора Музею писанки у Коломиї Мирославу Бойків, голову Всесвітньої координаційної ради писанкарів Дмитра Пожоджука.

Щиро привітав із проведенням другого фестивалю чорнопотіцької писанки заступник керівника виконавчого апарату районної ради Ігор Писклинець, який зазначив, що кожне село володіє своєю особливою аурою. – У Чорному Потоці витає потік духовності і саме тут можуть показати свою самобутність. Привітання із нагоди свята пролунали від голови науково-просвітницького товариства «Просвіта-Світовид» Олега Полівчака з Івано-Франківська, заступника директора Білоославської ЗОШ І-ІІІ ст., заступника голови громадської організації «Рідне село» Валентини Щерб`юк, отця-мітрата Дмитра (УПЦ КП.)

Директор Чорнопотоківської ЗОШ І-ІІІ ст. Михайло Струк мовив, що це свято є величною подією для села і його гомін повинні почути в далеких світах, де живуть українці. Чорнопотоківський сільський голова Василь Шовгенюк висловив сподівання, що цей фестиваль стане традиційним. – Не забариться той час, коли започаткують будівництво школи. Наша писанка йде у світ.

Мрійливо зазвучали вір­ші та пісні про рідний Чорний Потік у виконанні автора Ганни Шовгенюк та співаків Ганни Остап`юк, Михайла Остап`юка та Марії Остап`юк. Неабияк потішили учні місцевої школи, серед яких: Мар`яна Дячук, Сніжана Дідик ( навчається на індивідуальній формі навчання), Юлія Василишин, Марія Остап`юк, хореографічний колектив «Писанка» та сільські аматори сцени Інна Дячук, Людмила Шовгенюк, Іван Ільків, Дарина Ільків, Іванна Остап`юк, Василь Твердохліб та Марія Панівник. На фестивалі численні глядачі змогли насолодитися музичною майстерністю колективів «Козацькі струни», «Черлені пацьорки», «Біла криниця», «Рушничок» та «Червона калина» із районного, Делятинського, Чорнопотоківського та Зарічанського будинків культури.

У рамках фестивалю писанкарі Любов Василишин, Марія Шовгенюк, Ганна Василишин та вихованці гуртків писанкарства від Надвірнянського і Ланчинського центрів дитячої і юнацької творчості, які діють у Чорнопотоківській ЗОШ І-ІІІ ст., під керівництвом Миколи Палійчука та Оксани Василишин, провели майстер-клас У будинку культури представили картини заслуженого діяча мистецтв України Василя Семенюка, Івана Сопилюка (обидва є членами Національної спілки художників України) та місцевих художників Василя Василишина, Миколи Палійчука, Руслана Василишина, Василя Шовгенюка (уже покійного). Свої роботи представили і вишивальниці Ольга Сопилюк та Ганна Струк. Популярність фестивалю за рік тільки зросла. Для його проведення неабияких зусиль доклали підприємці, зокрема, депутат районної ради Степан Шовгенюк, сільський голова Василь Шовгенюк, педагог- організатор місцевої школи Світлана Гринишин, яка і виступила ведучою та головною натхненницею свята. Чорнопотоківська писанка таки прагне у світ і сподіваємося, що вже у наступному році її свято стане обласним. Тоді ще дужче полинуть традиції писанкарства у далекі світи.

Василь ІВАСЮК «Народна Воля» (текст)

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля» (світлини)

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!