Газета по-надвірнянськи
 

Надвірнянщина: тріумфує мистецтво

7 червня 2013, 14:58 | Рубрика: Тема дня Версія для друку Версія для друку 1,174 переглядів

(творчий звіт району, присвячений 200-літтю Великого Кобзаря)

І мене в сім`ї великій,
В сім`ї вольній, новій,
Не забудьте пом`янути
Незлим тихим словом.
Тарас Шевченко

2 червня обласна філармонія наповнилася надвірнянськими настроями та кольорами: з найтеплішими обіймами вона приймала творчий звіт Надвірнянського району, присвячений 200-річчю з дня народження Тараса Шевченка.

Надвірнянщина – край, багатий на музику і поезію, на танець і спів, живопис і слово, але найбільше його багатство – це люди: творчі, віддані високому мистецтву, ентузіасти, які відчувають велич мистецтва і несуть його до людей професійно і тонко.

Що Надвірна має свій характер і рівень, стало зрозуміло ще у фойє: розкішна виставка майстрів мистецтва Надвірнянської дитячої художньої школи, якою керує Жанна Бондаренко,  представлена на стильному, високопрофесійному рівні та помітно викликала непідробне захоплення, емоційні коментарі й оцінки «найвищої проби» у всіх відвідувачів.

Малярство представили Жанна і Сергій Бондаренки, Олег Замора, Дмитро Угринюк та Юрій Боринець (м. Надвірна), Степан Герелишин зі. Стри­мби. Збагатили виставку роботи викладачів та вихованців Надвірнянської дитячої художньої школи: живопис дітей 12-16 років та вироби декоративно-прикладного мистецтва: кераміка, квілінг (декоративне деревце), ліногравюра, архітектурна спадщина Надвірної; рисунок, пастель, вугілля (викладачі: Марія Гордійчук, Ольга Осудар, Оксана Ружило, Надія Алієва.) Серед виробів і роботи Анни Вирстюк – переможця І етапу Міжнародного гончарського фестивалю у смт. Опішня (Полтавська обл.). На другий етап фестивалю вона поїде із викладачем Ольгою Осудар у цю «столицю» гончарства для демонстрування майстер-класу із ліногравюри. Виставили роботи й інших переможців багатьох конкурсів, якими славиться школа. До речі, Надвірнянська ДХШ – єдина в області серед аналогічних закладів атестована із відзнакою.

Оригінальністю відзначилися вироби з дерева Михайла Мочернюка (с. Саджавка), ляльки із тканин Галини Гресько (смт. Ланчин), валяння шерсті Мар`яни та Ігоря Гаврилюків (м. Надвірна), газетоплетіння Надії Карпової, чорнопотоківські писанки Любові і Ганни Тимінських та Ярослави Шовгенюк, вироби з лози Василя Мицкура та із сіна Жанни Бондаренко, стильні фотографії Володимира Гринішака та барвисті світлини Романа Глодана, витинанки Наталії Пак.

Привертали увагу вишивки Ольги Писарук із Надвірної, Світлани Горбенко з Лісної Тарновиці, Тамари Белей із Тисменичан, Надії Федорак із Парища, «Гвіздянські мотиви» Катерини Іванюк, Шевченків «Заповіт» Ольги Данилюк (с. Камінне), а також книжкова виставка центральної районної бібліотеки «Надвірнянщино, мій материнський краю».

Коровай, з яким традиційно зустрічають гостей, від Надвірнянщини випекла переріслянка Галина Мазурак, а великодні баранці – Галина Щерб`юк із Чорних Ослав. «Фляцькими пляцками» щедро пригощали гостей Аріадна Срібна та Ганна Мохнач – надвірнянські союзянка і просвітянка.

…І ось зал у передчутті свята… На  моніторі – погляд Тараса Григоровича Шевченка і його «Думи..»

На сцені – «Поема про Україну» у виконаннні зведених хорів: аматорського колективу РБК (кер. Ярема Павлик), хорової капели Делятинського народного дому (кер. Оксана Стефанюк), оркестру Надвірнянської дитячої музичної школи (кер. Тетяна Вишпольська). Соліст – Володимир Дутчак.. Уже з першої ноти цей твір тематично налаштував на силу і велич Пророка…

Ведучі свята – чарівна Тетяна Пришляк та Андрій Паньків – привітали присутніх зі святом і гармонійно вплели у вінок Кобзареві виступ народнго аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Перевесло» із Фитькова, який щиро вклав у свій виступ частку душі, без марнослів`я, без фальші. Цей колектив під керівництвом заступника начальника відділу культури, голови районної філії «Союзу українок» Ольги Багрійчук, одним  із перших у 90-і роки втілював Шевченкові мрії, наближаючи становлення Української Держави.

Щедрі оплески і визнання отримав твір Шевченка «Ісая, Глава 35 (Подражаніє)» у талановитому читанні і постановці Іванни Бойчук. Драматизму та сили цьому твору додав музичний супровід та анімаційний тематичний малюнок піском на склі, котрим вразила зал ще одна творча людина – вчителька образотворчого мистецтва з Білозоринської школи Богдана Шпитко (технічний супровід працівника відділу освіти РДА Володимира Лозинського).

Зал просто засяяв від оптимізму і барв…, коли на сцені появилася наша славнозвісна  «Горянка» та «Горяночка», яку виплекала працьовита  і щедра на творчість Олена Здольник  і її помічник, Володимир Фуштей. Барвистим вітром пролетів на сцені «Гопак», колоритним гумором прозвучала «Микитиха» та «Чіпак», шляхетною ніжністю – «Покутська полька». І вже таки шквал емоцій викликала в глядачів танцювальна композиція «На пташиному дворі» з участю 30-х  наймолодших танцюристів із підготовчої групи.

У танцювальній темі яскраво заявив про себе на обласній сцені і дитячий зразковий ансамбль бального танцю «Едельвейс» (кер. Роман Гаврилів), який подарував зухвалий і  стильний «Пасадобль». Найтонші нотки гармонії зачепив у душах глядачів «Осінній вальс» у виконанні зведеного ансамблю скрипалів Надвірнянської дитячої музичної школи (кер. Наталія Буній і Тетяна Полянчук, концертмейстр Розалія Николайчук). Із «Дніпровським вальсом» вийшла до глядачів солістка-красуня Віра Бойчук. Ця чудова співачка завжди віртуозно несе до глядача свій  високий професіоналізм і тонке відчуття звуку.

Як завжди,  належний рівень виконання продемонстрував народний аматорський колектив районного будинку культури «Феліціо» (кер. Наталія Байдак). Цей колектив приніс у зал ту  трепетну духовність, яка є в кожному творі Шевченка, у кожному його слові. Сили сприйняття номеру додавав вдало підібраний відео-супровід на моніторах залу.

Оркестр народної музики «Козакові струни» (кер. Богдан Вацик) так вигравав на скрипках і цимбалах, що ще трохи і зал танцював би. На фоні слайдів про козацьку добу достойно виступив чоловічий вокальний квартет «Легіт» (кер. Віктор Чудновський) з піснею «За байраком байрак». Дзвінким струмком прозвучала  «Бистрянка» (кер. заслужена артистка України Ольга Молодій), дуже сподобались глядачам і виступи вокального ансамблю учнів Надвірнянської ДМШ (кер. Олена Сільчук, концертмейстр Артур Макось), тріо «Ягілочка» у складі Наталії Гурмак, Олени Сільчук, Наталії Байдак.

Окремих емоцій заслужив у глядача  муніципальний естрадно-духовий оркестр (кер. Богдан Абрат), а також відомі у краї солісти Віктор Чудновський та Світлана Павлишин. Відкриттям для вдячної публіки став виступ квартету «Світ любові» клубу НГВУ (кер. Юрій Партика).

Витримано, легко і, можна сказати, якось чаруюче виступили незрівнянні «Черлені пацьорки» (кер. депутат районної ради Володимир Черленюк), зливою овацій були скупані і  учасники народної циркової студії «Веселка» РБК (кер. Галина Гресько), Народний аматорський хоровий колектив «Відродження» сільського будинку культури (кер. Василь Зіняк).

Колоритом фольклору, дитячою безпосередністю та глибинним пластом національної культури обдарувала зал музична композиція «Мелодії рідного краю» з участю народних фольклорно-етнографічного колективу «Шовкова косиця» РБК (кер. Олена Яченко) та муніципального оркестру народної музики «Аркан» (кер. заслужений артист України Сергій Орел, солістка – заслужений працівник культури України Любов Орел).

Захопленням і визнанням аудиторія зустрічала і високого майстра скрипки , заслуженного артиста України Сергія Орла з його невтомним і завжди усміхненим «Арканом».

…На моніторі – погляд Шевченка… На завершення свята його «Заповіт» прозвучав особливо урочисто у спільному виконанні зведених хорових колетивів, всіх учасників концерту і глядачів… І подумалося, що саме в такі моменти відбувається Україна, пророчо звершується Тарасове слово, що об`єднує людей, кріпить націю, дає сили і віри всій державі.

Із вітальним словом від імені голови ОДА Михайла Вишиванюка виступив заступник  голови ОДА, голова журі Роман Іваницький, зазначивши, що Надвірнянщина успішно виконує Указ Президента України про оголошення 2013-го роком дитячої творчості, оскільки на сцені – дуже багато обдарованих дітей і молоді, а це означає, що культура Надвірнянщини має якнайкраще майбутнє. І хоча Роман Ярославович і намагався стримувати емоції, але зал відчув, що він отримав справжнє естетичне задоволення від нашого творчого звіту. Роман Іваницький схвально відгукнувся про всю програму, виокремивши, зокрема, високу сутність і глибиний зміст витинанки, малюнок на склі, циркову та анімаційну майстерність, «Ретро-сюїту» естрадно-духового оркестру, «курчат» і «півників» із «Пташиного двору» та ін. Але остаточна оцінка творчості району, зауважив керівник, звісно,  – за членами журі.

Голова районної державної адміністрації Юрій Дмитрович Касіянчук висловив високу повагу і подяку праці всіх організаторів, колективів району та сподівання на таку ж позитивну оцінку  журі. – Бажаю творчому саду нашої  Надвірнянщини, – сказав керівник району, –  щоб він розростався і давав гарні плоди, аби ніколи не пересихало джерело життєвої енергії. Високий рівень надвірнянської культури свідчить про такий же рівень людей нашої творчої землі.» Задоволений позитивними відгуками про звіт, гарним результатом праці всіх колективів району, голова РДА запевнив, що незабаром у державі покращиться соціально-економічні показники, які підсилять процвітання творче.

 Голова районної ради Василь Попович також адресував щиру вдячність усім, хто долучився до організації й проведення творчого звіту, у т. ч. і батькам юних обдарувань. – Пишаємось Вами, бо Ви – найкращі. Якщо є такі таланти, значить є майбутнє і в Прикарпаття, і в України, –  підкреслив керівник Надвірнянської районної ради. А ще висловив впевненість, що наступний Гуцульський фестиваль відбудеться нарешті у Надвірній.

На згадку про творчий звіт-2013 заступнику голови ОДА Роману Іваницькому  голова РДА Юрій Касіянчук та голова райради Василь Попович вручили прекрасну картину художника Василя Мисюка з мотивами карпатського пейзажу. Цей подарунок поповнить ряди музей творчих подарунків в обласному методичному центрі Управління культури Івано-Франківської ОДА.

Ексклюзивно для читачівНародної Воліі шанувальників мистецьких талантів Надвірнянщинислово керівників районної влади.

Голова РДА Юрій Касіянчук: – Ми обов`язково відзначимо на районному рівні і на всіх інших рівнях тих, хто долучився до такого, можна сказати, мистецького тріумфу. Адже це визнання не тільки культури, не тільки району чи області. Це визнання і тріумф Української держави, у вінку якої наша земля – яскрава і неповторна квітка.

Голова районної ради Василь Попович: – Говорив і буду говорити: ми найкращі. Тому, що навіть в умовах не особливо щедрого фінансового забезпечення ці люди працююють віддано і з ентузіазмом. А це і є основною запорукою утвердження сили держави – працювати чесно, як би не було. Тому висловлюю ще раз подяку і батькам, і дітям , і працівникам культури та ініціюватиму візначення цих людей  на всіх рівнях.

Заступник голови РДА Богдана Ковалюк: – У залі обласної філармонії 2 червня були присутні і викладачі та керівники вищих навчальних закладів області, і священики, і студенти – надвірнянці, які вчаться у ВНЗ області, і керівники різних обласних та районних структур… така собі, я б сказала, надвірнянська діаспора… Висловлюю окрему подяку всім творчим людям, які  сьогодні доказали, що Надвірнянщина – земля твочих людей , здатних до творення високої культури слова, музики і живопису.Бажаю всім творчого натхнення і мистецьких звершень.

Начальник відділу культури РДА Олександр Зварчук: – Усім працівникам відділу культури, районному будинку культури, методичному кабінету висловлюю велику подяку за роботу.

Творчі здобутки представлені глядачам на високому організаційно-творчому рівні. Звітний концерт продемонстрував високий виконавський рівень. У свою чергу вдячні глядачі, не стомлюючись аплодувати, відмітили розмаїття репертуару, високу виконавську майстерність учасників творчого звіту.

Орися СПІВАК «Народна Воля» (текст)

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля» (світлини)

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!