Газета по-надвірнянськи
 

Надвірнянська «Просвіта» потребує об`єднавчої праці

17 червня 2013, 16:16 | Рубрика: Духовність, Культура, Новини Версія для друку Версія для друку 774 переглядів

Протягом доброго десятка років звичним стало те, що на сторінках часопису «Народна Воля» розміщували анонси на кшталт «У будинку «Просвіти», в яких повідомлялося про проведення різного роду виставок, експозицій, дискусій, автором яких виступав Ярослав Лазорко, голова Надвірнянського міського об`єднання товариства «Просвіта». Та вже минає кілька місяців, як подібні публікації пішли на спад, тому нині багатьох надвірнянців цікавить реальний стан «просвітницької» справи на теренах району.

23 вересня 2012 р. відбулася звітно-виборна конференція районної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка, у роботі якої взяли участь, зокрема, голова обласної організації «Просвіта» Степан Волковецький та керівник «Молодої Просвіти» Прикарпаття Євгенія Бардяк. Головним питанням порядку денного стояло обрання голови. Із запропонованих кандидатур Михайла Ноняка та Богдани Ковалюк за результатами відкритого голосування більшість здобула остання. Також сформували правління районної «Просвіти». («Н.В.» від 5.10.2012 р.)

31 березня ц. р. після відповідної підготовчої роботи та консультацій із різними організаціями відбулися установчі збори для заснування Надвірнянського міського осередку товариства «Просвіта» ім. Т.  Г. Шевченка, очільником якого одноголосно обрали голову оргкомітету зборів Михайла Ноняка.  Здається, на такій інформативній ноті доцільно б побажати обом керівникам надати якісного поштовху діяльності очолюваних кожним громадських організацій, справитися з покладеними завданнями.

За станом на травень ц. р. у склад Івано-Франківської обласної організації товариства «Просвіта» входить 12 районних організацій, 2 міськрайонні та 3 міські об’єднання первинних осередків. У їх переліку є інформація про Надвірнянську райорганізацію та її керівника Богдану Ковалюк, у той же час неможливо віднайти хоч якийсь спомин про Надвірнянський міський осередок.

У розмові з автором голова правління облорганізації «Просвіта» Степан Волковецький наголосив на положеннях Статуту цієї організації. Згідно з п. 4.5. «Утворення районних, міських (у містах обласного підпорядкування) об’єднань здійснюється за участі повноважних представників об’єднань вищого рівня та погоджується з правлінням об’єднання відповідного вищого рівня і затверджується рішенням цього правління. Для набуття прав юридичної особи об’єднання відповідного адміністративно-територіального поділу реєструють в установленому порядку.

Зараз Надвірна не має статусу міста обласного підпорядкування. У той же час є інформація, що районна і міська організації «Просвіти» набули статусу юридичної особи після реєстрації у встановленому законом порядку. Таким чином, виник своєрідний казус, який суперечить статутним положенням ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка. Дивним виглядає, що під час підготовки установчих зборів знехтували статутними положеннями. Чинили так із-за потурання керівництва материнської  Івано-Франківської облорганізації. Загальновідомо, що Статут – це Конституція просвітян! У той же час наяву така неповага.

Біля витоків відродження Товариства української мови імені Тараса Шевченка, яке згодом переросло у «Просвіту», стояла ціла когорта кращих представників Надвірнянщини. У ті часи «Просвіта» виконувала властиві їй функції, до її думки прислухалася та рахувалася місцева влада, політики намагалися заручитися її підтримкою. Навколо «Просвіти» гуртувалися інші організації національно-патріотичного спрямування, щоб спільно працювати над вирішенням тих чи інших назрілих проблем, у т. ч. і займаючись видавничою діяльністю. Періодом розквіту Надвірнянської «Просвіти» по праву можна назвати час, коли її очолював світлої пам’яті Дмитро Романишин.  Нині складається враження, що в Надвірнянському районі проводять діяльність три «Просвіти», абсолютно урівноважені у своїх правах, на чолі кожної стоїть харизматичний лідер, який добирає команду під себе. Побутують розмови про можливий конфлікт інтересів тих чи інших осіб, може мати місце неабияке зацікавлення в нагнітанні розбрату між прихильниками тощо.

На мою думку, для всебічного висвітлення такої «нестандартної» ситуації, доцільно б провести публічну зустріч керівників трьох просвітянських організацій, які очолюють Богдана Ковалюк, Ярослав Лазорко і Михайло Ноняк, у режимі «круглого столу» за присутністю представників керівництва Івано-Франківської облорганізації. Це пролило б світло на деяку незрозумілу широкому просвітянському загалу завуальованість сучасного стану речей, сприяло б консолідації зусиль для досягнення спільної мети.

Михайло

АНДРІЙОВИЧ,

член Національної

спілки журналістів України, у минуломучлен товариства

 «Просвіта».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!