Газета по-надвірнянськи
 

Підготуватися, запобігти, покращити

27 червня 2013, 15:16 | Рубрика: Влада Версія для друку Версія для друку 906 переглядів

Власне такі актуальні й цілеспрямовані вектори визначали роботу колегії райдержадміністрації 24 червня ц. р. під орудою голови РДА Юрія Касіянчука.

Акцент на дошкіллі

На початку засідання керівник виконавчої влади району нагородив подякою райдержадміністрації і районної ради заступника голови РДА Богдану Ковалюк – за успішне проведення творчого звіту Надвірнянщини, присвяченого 200-літтю з дня народження Т. Г. Шевченка, та вагомий внесок у розвиток культури краю.

Із довідкою про завершення навчальних 2012-2013 і хід підготовки до нового 2013-2014 років виступив начальник відділу освіти РДА Михайло Винник. Він зауважив, що цьогоріч, як і торік, мережа навчальних закладів у районі не змінилась. Натомість у школах Надвірнянщини не дорахувалися майже три сотні учнів (в основному сільських шкіл). Тут – тенденція до зменшення.

Головний акцент Михайло Винник зробив на дошкільній освіті, її модернізації, пов`язаній із законодавчими змінами, що передбачають здобуття п`ятирічною дитиною дошкільної освіти у ДНЗ. На сьогодні майже 2,5 тисячі малят цю освіту опановують у 23 дошкільних навчальних закладах, 5 навчально-виховних комплексах та одному приватному дошкільному закладі. І хоча черговість у дитсадки не подолана (вона існує), все ж у районі спостерігається позитивна динаміка як дошкільних груп, так і самих ДНЗ. Черговість реєструють у письмовому вигляді, за чим організований контроль, наголосив керівник освітян Надвірнянщини. А розширенню мережі дитсадків сприятимуть реконструкції, спорудження і добудови закладів у Назавизові, Биткові та Білих Ославах, а також у Лісній Тарновиці та у Пнів`ї, де виготовлена, щоправда, лише проектно-кошторисна документація. Вивчають також можливість збільшити групи у деяких уже існуючих ДНЗ. На порядку денному стоїть і питання інформатизації ДНЗ. Мовив Михайло Винник і про харчування дитсадківської малечі. У міських ДНЗ, де батьківська оплата складає 50 відсотків, його вартість – 17 грн., у сільських (при 30 відс. батьківській оплаті) – від 12 до 15 грн. Із введенням у другому класі вивчення предмету «Сходинки до інформатики» постає проблема забезпечення початкових класів шкіл району комп`ютерами, 11 з яких не мають жодного і на що необхідно майже 80 тис. грн. Частково обіцяють виділити з обласного  бюджету. Учнів таких ЗОШ І-ІІ ст. на уроки з інформатики доставлятимуть автобусами до базових шкіл (І-ІІІ ст.). Торкнувшись теми підвезень школярів, начальник відділу освіти наголосив, що це обходиться утричі дорожче. Зараз є 10 автобусів і повинні додати ще один.

Нагальною проблемою названо облаштування внутрішніх санвузлів у школах, зокрема, у 16-ти, де їх немає взагалі. Тож це вимагає розв`язати питання з фінансуванням. Загалом, підготовка до Першовересня йде активно. Приміром, у Зеленській ЗОШ – перекриють дах, у Пасічнянській – відремонтують систему водопостачання і свердловину, а у ЗОШ І ст. № 1 цього гірського села облаштують внутрішній санвузол тощо. Щодо ЗОШ міста, то намітили активізувати роботу із залученням коштів за Кіотським протоколом. Жодних коштів ось уже протягом декількох останніх років не вкладають у раритетну Чорнопотоківську ЗОШ І-ІІІ ст.: тут все-таки сподіваються на спорудження нової школи.

Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович зосередив увагу на збереженні інфраструктури ДНЗ у Надвірній (є 6), в яких охоплено 40 відсотків дітвори міста і району. Щороку видатки на ДНЗ збільшують у бюджеті міста, наголосив Зіновій Андрійович і пообіцяв до 2015 року вивести дошкільну освіту в місті на передовий рівень в області, обумовивши потребу міста в доведенні більшого відсотку для захищеного фонду бюджету міста з районного.

Прийнято конкретне рішення, згідно з яким відповідні рекомендації адресовані всім відповідальним керівникам служб освітянської і дотичних до неї сфер. Голова РДА вніс пропозиції, серед яких, зокрема, до 15 жовтня ц. р. забезпечити всі ДНЗ і ЗОШ теплими санвузлами; вивчити питання з функціонуванням ДНЗ у Середньому Майдані. Це – єдиний у районі типовий дитсадок на 4 групи, який не працює через …відсутність у цьому населеному пункті малят. (Лише у 1-му класі місцевої ЗОШ тут навчаються 5 діток).

Освітлення: роботи тривають

Найосновніші моменти з підготовленої довідки про виконання програми модернізації освітлення населених пунктів району за 2009-2012 рр. та завдання на 2013-2015 рр. озвучив голова РДА Юрій Касіянчук.

За 4 роки на виконання цієї програми виділили й профінансували з бюджетів: обласного – 177,2 тис. грн., районного – 154,4 тис. грн. Передусім, виділяли кошти на освітлення тих населених пунктів, що розміщені уздовж центральних доріг обласного значення.

Уже цього року на продовження робіт із освітлення програмою передбачили із районного бюджету – 60 тис. грн., з облбюджету – 44,4 тис. грн. Щодо виконання програми деякі сільські голови висловили свої зауваження, пропозиції, що засвідчило важливість цієї проблеми.

Колегія вирішила рекомендувати: керівникам органів місцевого самоврядування Лоїви та Стримби до кінця року виготовити проектно-кошторисну документацію на вуличне освітлення; виконкомам міської, селищних та сільських рад – щорічно передбачати в бюджетах відповідні асигнування для виконання програми й обслуговування ліній вуличного освітлення.

Бродячі собаки і чинне законодавство: як балансувати?

Про хід виконання розпорядження РДА № 311 від 30 листопада 2011 року «Про забезпечення профілактичних заходів щодо попере­дження виникнення епідемічних ускладнень з інфекційних захворювань серед жителів району протягом 2011-2015 років» доповідали: начальник міжрайуп­равління Держсанепідслужби Любомир Клим`юк, головний лікар ЦРЛ Сергій Ємельянчук, начальник управління ветеринарної медицини району Іван Гурмак.

Промовці зазначали, що рішенням колегії РДА затверджено три плани заходів щодо: профілактики гострих кишкових інфекцій та гепатиту А; попере­дження занесення і поширення інфекційних недуг, що можуть мати міжнародне значення; профілактика антропозоонозних інфекцій (лептоспіроз, бруцельоз, пташиний грип тощо). Зокрема, останні торік і за 5 місяців ц. р. не реєстрували на теренах району, як і холера,чума та інші особливо небезпечні інфекції. Одначе, аж ніяк не применшує значення стовідсоткової готовності ветеринарів і медиків, зокрема, до боротьби з ними. Тому йшлося про необхідність доукомплектування захисним (протичумним, передусім) одягом, ремонту палати № 10 в інфекційному відділі ЦРЛ (для пацієнтів із цими хворобами). Щодо виконання плану заходів з профілактики гострих кишкових інфекцій і гепатиту А, то проблемним залишається питання знезараження води у локальних водопроводах на об`єктах підвищеного епідризику (школи, ДНЗ, об`єкти громадського харчування, ЛПЗ).

У процесі обговорення питання гостро постала проблема бродячих собак – тема, що стосується не лише міста, але й інших населених пунктів району. На одній шальці терезів опинилася вся загроза і небезпека життю та здоров`ю краян, спричинені неконтрольованістю ситуації з бродячими псами, на другій – вимоги нині чинного законодавства, що передбачають навіть кримінальну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами. Адже навіть діюче нині в Івано-Франківську ТПВ «Полігон», де здійснюють законний відлов собак і стерилізують їх, неохоче виїжджає в інші райони через неадекватну, деколи, поведінку одіозних захисників тварин. Є потреба облаштувати притулок для бродячих собак (на кшталт такого, як у Калуші).

Перехід на контрактну службу відкладається?

Принаймні, такий висновок напрошується із заслуханої на колегії інформації головного спеціаліста службовця Надвірнянсько-Богородчанського об`єднаного райвійськ­комату (ОРВК) Наталії Скубиш про підсумки весняного призову 2013 р. на строкову військову службу. Восени планують призвати уже 80 юнаків до лав українського війська. А план весняного призову цьогоріч виконали на 100 відсотків. 66 призов­ників із Надвірнянщини, Богородчанського району та Яремчанської міської ради відправили цієї весни до ЗСУ. Сільські голови висловили претензії до проведення медоглядів призовників тощо. Заступник голови РДА Богдана Ковалюк наголосила на активізації роботи військово-облікових столів місцевих рад, від компетенції працівників яких також залежить якісний рівень проведення призовної кампанії, зокрема, ввічливі взаємостосунки із призовниками.

 Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!