Газета по-надвірнянськи
 

Реформування районної медицини: реалії та перспективи

17 червня 2013, 16:22 | Рубрика: Влада Версія для друку Версія для друку 899 переглядів

Питання надання якісних медичних послуг – одне з пріоритетних для жителів Надвірнянського району. Його вирішення виконавча влада пов’язує з реформуванням закладів охорони здоров’я. Головною ланкою у наданні медичних послуг жителям повинні стати новоутворені Центри первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД). Організаційна робота щодо створення таких центрів  проводиться і в нашому районі.

На 17-й сесії районної ради 27 грудня 2012 р. за поданням районної державної адміністрації погоджено утворення Центру первинної медико-санітарної допомоги як юридичної особи, що дозволило центральній районній лікарні розробляти нормативно-правову базу для створення такого Центру.

До районної ради постійно звертаються органи місцевого самоврядування з питань розвитку та функціонування медичних закладів. Зокрема, з приводу створення на базі Делятинської міської лікарні Центру первинної медико-санітарної допомоги надійшло звернення Делятинської селищної ради. Це питання обговорили на засіданні постійної комісії районної ради з питань охорони  здоров’я та соціального захисту населення. За пропозицією комісії керівництво Надвірнянської центральної райлікарні, яка відповідальна за проведення організаційної роботи зі створення Центрів первинної медико-санітарної допомоги, провело робочу зустріч із депутатами Делятинської селищної ради щодо реформування закладів  охорони здоров’я. Районна рада надіслала звернення до департаменту  охорони здоров’я  ОДА з приводу проблемних питань, які виникають під час реформування закладів охорони здоров’я району. Згідно з інформацією цього департаменту, на базі приміщення Надвірнянської ЦРЛ (або іншого) передбачається створення юридичної особи – районного Центру первинної медико-санітарної допомоги, до якого увійдуть, крім адміністративно-господарського підрозділу, 2-3 новостворені амбулаторії та усі наявні на сьогодні сільські лікарські амбулаторії і фельдшерсько-акушерські пункти району. На перспективу розвиток Делятинської і Ланчинської міських лікарень визначатимуть органи місцевого самоврядування і може здійснюватись у напрямках від лікарень для планового лікування хворих, міських поліклінік із денними стаціонарами до реабілітаційних чи хоспісних закладів для соціальної сфери. Однак, навіть приблизних розрахунків потреби бюджетних коштів та джерел фінансування на функціонування згаданих медзакладів немає.

Структурних змін зазнає і сама Надвірнянська ЦРЛ. Замість поліклініки працюватиме консультативно-діагностичний Центр з усіма вузькими спеціалістами без терапевтично-педіатричних та сімейних дільниць. При затвердженні обласною радою Надвірнянської ЦРЛ як  госпітальної бази можливе утворення в її складі міжрайонних вузькоспеціалізованих  стаціонарних відділень: очного, ЛОР, урології, нефрології і діалізу (наявний), кардіологічного та інших, які обслуговуватимуть за даними профілями також жителів м. Яремчі та Богородчанського району.

За запевненнями департаменту охорони здоров’я ОДА, закриття медзакладів та скорочення медпосад у Надвірнянському районі не планують.

Районна рада питання про створення ЦПМСД не розглядала у зв’язку: з непідготовленістю змін до Статуту центральної райлікарні; із невизначенням джерел та обсягів фінансування новоутворених та діючих медичних закладів та необхідністю створення відповідної матеріально-технічної бази медзакладів. При вирішенні згаданих проблем, а найголовніше належного фінансування та забезпеченості необхідним медобладнанням, районна рада  розгляне питання про створення ЦПМСД. Поки що, і на державному, і на місцевому рівні щодо реформування медицини запитань більше, ніж відповідей. Тільки тоді, коли додержання стандартів меддопомоги буде забезпечено на практиці, а не тільки законодавчо, підтримано жителями та медпрацівниками, зможемо сказати, що реформа здійснюється успішно.

Абстрагуючись від будь-яких політичних підтекстів, скажемо, що критерієм оцінки здійснюваного реформування медицини може бути лише одне – чи жителі конкретного населеного пункту, а в цілому і району, відчують покращення роботи медгалузі, а чи навпаки. Взагалі ж, стати на позицію відкидання будь-яких реформ у галузі охорони здоров’я – справа невдячна і неконструктивна. Неозброєним оком видно, що ця життєво важлива для суспільства галузь у нинішньому її вигляді цілковито занепаде, якщо її не розвиватимуть у напрямку запровадження новітніх медичних технологій. Ефективність реформування галузі залежить і від того, як передбачені ним заходи здійснюють не тільки на загальнодержавному маштабі, а і на місцях взагалі.

Богдан Климюк,

начальник загального відділу виконавчого

апарату районної ради, відповідальний за роботу постійної комісії

районної ради з питань охорони здоровя

та соціального

захисту населення.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!