Газета по-надвірнянськи
 

Як «вписати» кухоль пива у правове поле

21 червня 2013, 14:52 | Рубрика: Влада Версія для друку Версія для друку 806 переглядів

Питання про дотримання законності при наданні дозволів на встановлення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності з торгівлі пивом, прохолоджуючими напоями та іншими продуктами в м. Надвірна та інших населених пунктах району обговорили на колегії райдержадміністрації 18 червня ц. р.

Воно стало символічним продовженням недавніх подій щодо цієї ситуації, про що інформував часопис «Народна Воля» у попередніх числах. Тому, пояснюючи причину порушення цієї проблеми, голова РДА Юрій Касіянчук зазначив, що виникло питання через невдоволення зацікавлених сторін тими чи іншими кроками влади (як це часто буває в житті). – А для того, щоб усе було правильно і цивілізовано, ми повинні дотримуватися діючого законодавства, у т. ч. і в питаннях надання дозволів на встановлення МАФів і в даному випадку на торгівлю слабоалкогольними напоями, – підкреслив Юрій Касіянчук.

Без порушень

не обійшлось

З інформацією про дотримання чинного законодавства у цій сфері виступив начальник управління економічного розвитку і торгівлі РДА Василь Уніят. На території району розміщено 17 тимчасових споруд (літніх майданчиків), які торгують пивом, прохолоджуючими напоями та іншими продуктами. Зокрема, у м. Надвірна – 9, у селищах Ланчин – 4, Делятин – 1, селах Лісній Тарновиці, Пнів`ї та Саджавці – по 1 закладу.

Дозволи на встановлення тимчасових закладів торгівлі (літніх майданчиків) надають згідно із рішеннями виконкомів місцевих рад.

Надвірнянська міська рада при наданні дозволів на розміщення малих архітектурних форм (літніх майданчиків) керувалась: ст. 28. Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», наказом Міністерства регіонального розвитку і будівництва України від 21.10.2011 р. № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності», рішенням виконавчого комітету міської ради «Про затвердження порядку комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Надвірна», рішенням сесії міської ради від 26 квітня 2013 року «Про розробку Проекту Положення про встановлення тимчасових споруд та громадське обговорення регуляторного акту».

Міська рада розробила і провела 4 червня ц. р. громадське обговорення проекту регуляторного акту «Положення про розміщення та порядок облаштування літніх торгових майданчиків».

Органи місцевого самоврядування не завжди дотримуються громадської думки при розміщенні таких тимчасових закладів, що і є підставами для громадського невдоволення.

Зокрема, 29 травня ц. р. громадська організація «Воля» за підтримки громадськості провели акцію протесту проти численних пивних наметів у центрі Надвірної. Обговорюючи подану інформацію, у члена колегії Романа Комарянського виникло майже риторичне питання про наявність у райцентрі кафе, куди б могли завітати діти з батьками, щоб скуштувати солодощі й випити соку… А про гостроту теми засвідчила й інформаційна довідка районних правоохоронців, яку зачитав Юрій Касіянчук. Лише за короткий термін під час здійснення охорони громадського порядку в Надвірній на вулицях, де розташовані літньо-пивні намети, працівники райвідділу УМВС виявили й задокументували 23 адміністративні протоколи. Тому є питання, – коротко, але багатозначно прокоментував цей факт голова РДА.

Про результати проведеної перевірки з приводу законності розміщення на території Надвірної тимчасових споруд учасників колегії інформувала прокурор районної прокуратури Тетяна Ноняк. У більшості тимчасових споруд відсутні паспорти прив`язки та інші дозвільні документи. Окремі з них встановлені із порушенням схем їх розміщення, також у них відсутні будь-які правоустановчі документи на земельну ділянку, а рішення міської ради про дозвіл на їх розміщення давно втратило чинність. Виявлені також порушення вимог земельного законодавства, при наданні суб`єктам господарювання земельних ділянок комунальної власності не укладали договорів оренди землі. У жодному випадку при передачі земельної ділянки комунальної власності під розміщення згаданих споруд не проводили конкурсів. За результатами перевірки Надвірнянському міському голові внесено відповідне подання. Тетяна Ноняк відповіла також на питання Битківського селищного голови Івана Годзюра щодо укладення деяких договорів.

Питання голови райорганізації ветеранів війни і праці Миколи Забачинського стосовно дотримання санітарного законодавства (відсутність біотуалетів біля пивних наметів) – у компетенції сан­епідемслужби. За інформацією начальника міжрайуправління Держсанепідслужби Любомира Клим`юка, цьогоріч в очолюваний ним структурний підрозділ не зверталися юридичні та фізичні особи-підприємці, щоб погодити встановлення цих тимчасових споруд (МАФів). А відповідно до чинного законодавства МАФи не підлягають плановим перевіркам. Позапланово можуть перевірити лише при наявності скарги і дозволу. За станом на 17 червня ц. р. скарг не надходило, окрім  лише звернення від ГО «Воля», яке переадресували до вищого органу виконавчої влади для отримання дозволу на перевірку цих об`єктів.

Міський голова – за

системний та об`єктивний підхід до проблеми

На сьогодні Надвірнянська міська рада – чи не єдина серед органів місцевого самоврядування на Прикарпатті, де пройшли весь законний шлях розв`язання по суті питання із наданням дозволів на встановлення літніх майданчиків, зауважив міський голова Зіновій Андрійович. Він детально зупинився на кожному із шести пунктів, починаючи від надання і розміщення схем їх встановлення до проведення громадських слухань щодо проекту положення, про що детально інформував часопис «Народна Воля».

Найосновнішою проблемою Зіновій Андрійович назвав відсутність прив`язки. Він відзначив законодавчу невідповідність у сфері сервітутних обмежень і конкурсних засад. До того ж, при наявності сервітутних обмежень орендна плата є набагато більшою (що є надзвичайно актуально в нинішніх умовах пошуку джерел наповнення місцевих бюджетів), а конкурси відбуваються протягом тривалого часу. Міський голова також прокоментував ситуацію із 8-ма відкритими літніми майданчиками у райцентрі, відзначивши, що усі наявні порушення виправлять у робочому режимі. Він висловився також за системний та об`єктивний підхід до розв`язання насущних проблем міста і району.

***

Підбиваючи підсумки обговорюваного питання, голова РДА Юрій Касіянчук зауважив, що всі стоять на боці Закону. А проблема з функціонуванням одіозних пивних «ларків» стосується не лише Надвірної, але й інших населених пунктів району. У запропонованому головою РДА проекті рішення колегії конкретні доручення адресовані, зокрема, райвідділу міліції – щодо посилення профілактичної роботи; районним податківцям – про посилення уваги до літніх майданчиків у діапазоні діяльності комісії з легалізації заробітної плати; прокуратурі – клопотати про проведення перевірок функціонування МАФів в інших населених пунктах району тощо. Звісно, першочергові рекомендації стосуються всіх, кому належить усунути недоліки, виявлені правоохоронними і контролюючими органами.

Проникнутися відповідальністю

Юрій Касіянчук звернув увагу учасників засідання на потребу працювати винятково у правовому полі.

Керівництво держави визначило курс на євроінтеграцію і є максимальні сподівання, що у листопаді ц. р. країни-члени ЄС проголосують за підписання Україною угоди з ЄС про асоційоване членство. Побувавши нещодавно у закордонному відрядженні (м. Пруднік, Польща) у складі офіційної делегації м. Надвірна, Юрій Касіянчук дійшов взаєморозуміння у розширенні, крім гуманітарних зв`язків, і співробітництва в економічній сфері. – Озвучивши перед керівниками польського міста-побратима Надвірної весь перелік пропозицій, – продовжив голова РДА, – вони сказали, що якщо Україна підпише угоду, то інвестиції «побіжуть» в Україну. Юрій Касіянчук констатував, що голова ОДА Михайло Вишиванюк після засідання Ради з економічних реформ при Президентові України інформував про вже значну активізацію іноземних інвесторів, котрі прагнуть вкладати капітали у розвиток економіки України.

Інвестиції «тягнуть» за собою великі позитиви для країни, підкреслив керівник виконавчої влади району. Зокрема, це – створення нових робочих місць, що можемо спостерігати, скажімо, на прикладі ВО «Карпати» (колишній радіозавод в облцентрі), яке перебувало уже на межі закриття. Нині там створили понад тисячу робочих місць, а із відкриттям незабаром нової лінії додасться ще 400. І це – не остаточна цифра, оскільки розширюють асортимент продукції, є перспективи.

Для привабливості ж Надвірнянщини, уточнив Юрій Касіянчук, райдержадміністрація спільно з районною радою розробляє інвестпропозиції, готуються до написання проектів, акцентуючи на туристично-відпочинково-оздоровчому векторі при безумовному збереженні діючих у районі промислових потужностей.

Юрій Касіянчук нагадав ще один аспект для стимулювання до спільної праці задля успіху. Це – недавнє розпорядження Президента України, відповідно до якого Глава держави доручив керівникам Івано-Франківської, Львівської, Закарпатської, Чернівецької областей підготувати пропозиції, які би взяли за основу презентаційних матеріалів західного регіону України для проведення у 2022 р. тут Зимової олімпіади. Таку заяву НОК подаватиме у МОК також останнього місяця осені ц. р. Між іншим, виконавча влада району вже завершує підготовку пропозицій щодо проведення змагань із певних видів спорту на теренах Надвірнянщини. Обговорять їх уже на найближчій нараді в ОДА. Загалом, Юрій Касіянчук вважає, що краяни і місцева влада не повинні чекати, а самостійно працювати, підлаштовуючись під євростандарти, створюючи їх у себе, на території району. То ж закликав усіх проникнутися відповідальністю у цих важливих справах.

Чим привабити, щоб

не відлякати

Міркування голови районної ради Василя Поповича, як члена колегії та жителя району, не внесли дисонанс у загальний тон спілкування на колегіальному засіданні, а вкотре засвідчили, що реалії гостро оголюють кричущі проблеми сьогодення, переважаючи над очікуваннями, а, часом, і видаваннями бажаного за дійсне.

– Ми розуміємо, що малі архітектурні форми – це малий бізнес і для підприємців.  Ми повинні враховувати їхню думку, – зазначив Василь Попович і провів паралель із закордоном. У Кракові, де побував на запрошення Генерального консула, весь центр міста – у таких МАФах, але, звісно, естетично привабливіших. Такі літні майданчики мали б лише прикрасити наші населені пункти. До того ж, це – і додаткові робочі місця, і наповнення місцевих бюджетів. І хоча у нинішніх умовах кав`ярні з морозивом не можуть конкурувати з пивними майданчиками, все-таки альтернатива у бік перших повинна бути, роздумує Василь Попович.

Стосовно інвестиційного клімату, то за останніми даними, продовжує голова районної ради, Україна понизила свій інвестиційний рейтинг із 3,5 до 3 (із 5-ти балів). Не останню роль відіграли у цьому зруйновані дороги. – І коли перевізники відмовляються їхати в Західну Україну – про що це свідчить?,, – риторично звучить запитання Василя Поповича, який зразу ж звернувся до керівника надвірнянських «автодорівців» активізувати роботу з ремонту комунальних доріг, на що торік не змогли освоїти кошти.

Попри задекларовані потуги для покращення в державі інвестиційного клімату підприємцям доводиться все-таки нелегко одержувати дозволи, констатував далі Василь Попович. Цього року вперше через необхідність збирати непомірно великий пакет документів сільради відмовилися від участі в написанні проектів. Хоча, начебто, спростили умови і будівельники, і земельники… Хотілося би прикласти максимум зусиль для розв`язання усіх цих проблем, завершив свій виступ Василь Попович.

***

Голова РДА поінформував про вказівку голови ОДА для «Облавтодору» – скерувати ремонтні зусилля й на автошляхи Надвірної та району і, зокрема, Бистрицького напрямку, про що недавно йшла мова з керівниками місцевих кар`єрних підприємств. – Але ми повинні зрозуміти, в якому становищі знаходиться бюджет держави, – сказав Юрій Касіянчук, уточнивши про проведення ямкового ремонту.

Леся Дутчак «Народна Воля»

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!