Газета по-надвірнянськи
 

Податки менші – доходів більше

9 серпня 2013, 12:50 | Рубрика: Економіка Версія для друку Версія для друку 716 переглядів

Ми з дружиною виховуємо сина, який 1 вересня піде у 6-й клас. Час летить швидко, не встигнеш оглянутися, як малий закінчить школу і почне обирати куди піти вчитися. Це – його справа, звичайно, але я хочу, щоб він став підприємцем і продовжив наш маленький родинний бізнес. Тому з минулого року я активно займаюся дослідженням податкового законодавства і переконаний, що Україна продовжує вживати заходів для полегшення податкового навантаження. Так єдиний соціальний внесок можуть знизити більш, ніж удвічі: з нинішньої ставки 34,7-49,7% до 15-18%. В уряді впевнені, що це необхідно для виведення бізнесу з тіні.

Для ліквідації тіньового сектора економіки та перенесення податкового навантаження на більш платоспроможну категорію громадян планують також знизити ставку податку на доходи фізичних осіб. При цьому мінімальні зарплати і пенсії не обкладатимуть податком взагалі. Але з максимальних доходів доведеться платити 20% замість теперішніх 17%.

Якщо бізнесу легше буде працювати, це відчують усі. Наймані працівники, багато з яких отримують зараз зарплати «в конверті» і не мають жодних соціальних гарантій, перейдуть на легальне становище, зросте рівень надходжень податків у бюджет. Це, у свою чергу, дозволить підвищити зарплати в бюджетній сфері та збільшити соціальні виплати. Люди це розуміють. Це правильне рішення, хоч і запізніле. Зарплату «у конвертах» стали сприймати як норму не лише в нас, у Надвірній, але й по всьому Прикарпаттю. Сукупні виплати по зарплаті плюс ПДВ з них наближають до одержуваних на руки коштів навіть при мінімальних ставках оподаткування, а при максимальних – значно перевищують. Чим вищі податки, тим більша мотивація їх не платити. Якщо закон приймуть, то це може спрацювати, адже сукупний податок із середніх зарплат складатиме 25%, що співрозмірно з податком на прибуток підприємств.

 – Роботодавців довго «привчали» не оформляти працівників офіційно, щоб не платити внески та податки, – вважає мій колега із села Павлівка Петро Скринник. – Тепер доведеться довго відучати, але це набагато складніше зробити. Логіка проста: яка різниця, наскільки знизили ЄСВ, якщо я його не платив і платити не збирався.

Звичайно, влада розуміє, що процес не буде простим, і розробляє відповідні заходи. До того ж, уряд не збирається лише знизити рівень ЄСВ. У країні істотно знижено податок на прибуток компаній, із січня наступного року він буде меншим, ніж у багатьох країнах Європи. Планують і зниження податку на доходи фізичних осіб. Експерти кажуть, що ці заходи зможуть вивести бізнес із тіні: вже зараз все більше «приватників» оформляються легально, а компанії починають влаштовувати працівників на роботу за трудовою книжкою. Врешті все це сприятиме зростанню добробуту громадян та послабленню соціальної напруженості в суспільстві.

Скептики зазначають, що зниження податкового навантаження на першому етапі може призвести до дефіциту коштів у бюджеті, що спричинить певні труднощі. В уряді теж це розуміють. Саме тому планують переглянути неефективні податкові пільги, більше контролювати за трансфертним ціноутворенням та інші заходи, спрямовані на боротьбу з тіньовим сектором економіки. Як це вплине на економічний розвиток Прикарпаття? Думаю, відповідь проста: позитивно.

Андрій ІВАНЧУК.

 

 

.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!