Газета по-надвірнянськи
 

Тримайтеся, друже Верхоляк

23 серпня 2013, 13:53 | Рубрика: Духовність, Культура Версія для друку Версія для друку 692 переглядів

У невеличкому селі Маркова Богородчанського району, серед карпатських гір, стоїть непоказна хатина. Брама пофарбована у національні кольори українського прапора, на порозі росте червона калина.

З упевненістю можна сказати, що ця хатина за свій вік багато пережила. Особливо страшними були часи радянського режиму. Тут проживає співробітник Служби Безпеки ОУН-УПА, славетний вояка Верхоляк Дмитро Кузьмич (псевдо «Дуб»). Воював із 1947-го до 1955-го. Був засуджений на 25 років таборів. Але попри це все, він і нині залишається у строю, вірним сином нашої рідної України.

На превеликий жаль, ця людина живе у самотності,  немає належного догляду. На сьогодні частими гостями у його хатині є надвірнянські «свободівці», які чим можуть допомагають Дмитрові Верхоляку. Ось нещодавно, щоб старий вояка зміг долучитися до подій в Україні та світі, аби не доводилося сумувати довгими вечорами, подарували надвірнянські «свободівці» телевізор та встановили  комплект супутникового телебачення.

– Тепер повстанець «Дуб» зможе дивитись по телевізору і засідання Верховної Ради  та бачитиме, як перша націоналістична фракція ВО «Свободи» бореться з окупантами і відстоює у парламенті українські інтереси, які свого часу відстоював і Верхоляк, – наголосив  «свободівець» Сергій Штогрин.

Значну допомогу і підтримку отримує старий Упівець від головного лікаря Солотвинської райлікарні, депутата обласної ради від ВО «Свобода» Манолія Піцуряка. Належну, своєчасну медичну допомогу йому надають місцеві фельдшер і дільничний терапевт. Щоправда, даються взнаки важкі роки партизанки, тривале тюремне заслання, обморожені ноги не дуже слухаються та гнояться.

Націоналісти Надвірнянської районної організації ВО «Свобода» і «свободівці» Донецької обласної організації на чолі з Ігорем Славгородським побували нещодавно у гостях Дмитра Кузьмича. Хлопці взялися поратися по господарству, нагодували живність, якої у чоловіка доволі. Наші посестри Олеся  Леськів (голова Немирівської райорганізації ВО «Свобода», яка приїхала до нас із Вінницької області) та Галина Даляк із Надвірнянської «Свободи» пішли до кухні, наліпили пирогів, що так любить п. Дмитро.

Голова Надвірнянської міськорганізації ВО «Свобода» Олег Туєшин вміло і професійно перев`язав хвору ногу, що не припиняє кровоточити. На дзвінок голови Надвірнянської РО ВО «Свобода» Михайла Іваночка через деякий час прибула бригада лікарів із Солотвинської лікарні й визначила необхідність стаціонарного лікування. Наступного дня Дмитра Верхоляка шпиталізували. За ним – постійний медичний нагляд, він поправляє підірване здоров’я.

«Свободівці» довго слухали  розповіді цієї людини, всі разом співали повстанських пісень. Дмитро Верхоляк є вродженим вояком, адже розповідав, як просився до партизанів воювати, як приймав присягу від самого полковника «Грома», як прагнув боротися, бо, якщо воюватимеш та боротимешся, то матимеш свою державу.

Якби не Верхоляк з його спогадами та розпові­дями про часи визвольних змагань, можливо,  імена  багатьох інших воїнів УПА могли б загубитися-забутися за темні десятиліття панування імперського режиму. Він так дбайливо зберігає свої вояцькі спогади, розмірковує Ігор Славгородський.

Небайдужий старий Упівець до розбудови нашої церкви. Навесні минулого року він здав заготівельникам худобу і всі виручені кошти, а це 9000 грн., переказав на будівництво Патріаршого Собору УГКЦ у Києві. За свою Богоугодну жертовність отримав подяку від святішого Верховного Архі­єпископа Української Греко-Католицької Церкви Святослава Шевчука.

І язик якось не повернеться назвати повстанця «Дуба» колишнім вояком, бо він і досі продовжує свою боротьбу. Він, у міру можливостей та стану здоров’я, завжди у вирі подій.

Відвідуємо Дмитра Верхоляка часто. Завжди по телефону цікавимося справами, при нагоді Дмитро сам телефонує, розповідає про свої потреби і тоді надвірнянські «свободівці» їдуть на допомогу. Ми і надалі будемо опікуватися долею вояка.

– Таких старих вояків залишається щораз менше. От якби так щиро та діяльно любили Україну й інші сучасники, то не ставало б питання вибору Україною шляху розвитку. Тільки «вимівши» із владних крісел антидержавні сили, які тимчасово прийшли до влади, провівши люстрацію, обравши до влади українських патріотів-націоналістів, постане  сильна, потужна, квітуча країна – Україна, – сказав на завершення зустрічі з Дмитром Верхоляком Михайло Іваночко.  – Ми продовжуємо боротьбу, яку розпочали славні лицарі Духу – вояки ОУН-УПА, і постане Україна.

Прес-служба Надвірнянської

райорганізації ВО «Свобода».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!