Газета по-надвірнянськи
 

Закарбована пам`ять у граніті

29 серпня 2013, 14:47 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 736 переглядів

У першу серпневу неділю у Білих Ославах урочисто відкрили й освятили Пам`ятний знак, який увіковічнює страшну трагічну подію у цьому гірському селі, що вирувала протягом двох годин 70 років тому.

На трьох великих мармурових плитах навічно викарбувано історичні слова: «У Другу світову війну, 4 серпня 1943 року, німецькі окупанти розстріляли невинних дітей, жінок і чоловіків – 71 жителя Білих Ослав». На двох бічних кам`яних сторінках висічені імена усіх загиблих тієї «чорної» середи.

Дотепер точної цифри загиблих односельчан не знали. Навіть на обеліску, зведеному на братській могилі у радянські часи, помилково вказано 86 жертв. Аж цього року вдалося віднайти у Львівському ЦДІА, у фондах митрополита Андрея Шептицького цінний документ із підписами місцевого пароха о. Володимира Пилипця і сільського війта Михайла Лейбюка, складеного через два тижні після кривавої каральної акції, який засвідчує убитими 71 особу.

Варто відзначити сільських підприємців братів Василя і Петра Левицьких – онуків загиблого їхнього дідуся Олексія Токарука по материнській лінії, котрі значно допомогли фінансово, щоб цього літнього дня через десятки літ уперше при великому здвигові людей засвітили 71 свічку невинним жертвам. Також фінансово долучилися родичі загиблих і небайдужі односельчани, всього понад 60 родин.

На урочистостях, після панахиди, яку відправив о. Василь Ужитчак (УПЦ Київського патріархату), зі спогадами виступив Федір Чуревич, який з`явився на світ через два місяці після трагедії від страдальної матері Параски, котра втратила того дня, 4 серпня 1943 р., чоловіка Федора і двох дочок – Василинку та Євдокійку. Поділився спогадами тоді 16-річний Юрко Левицький, який дивом уцілів. Якраз на середині села, біля хати, де він служив у дяка Михайла Грещука, уже метушилися озвірілі німецькі головорізи. І тут, на щастя, пролунав свисток про закінчення каральної акції. А ще виступили журналіст із Делятина Роман Флис і радник голови районної ради Василь Андрейчук.

Василь ЛЕВИЦЬКИЙ,

член Національної спілки

журналістів України.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!