Газета по-надвірнянськи
 

Роздержавленню преси – бути

4 жовтня 2013, 14:41 | Рубрика: Закон Версія для друку Версія для друку 636 переглядів

У конференц-залі готельно-відпочинкового комплексу «Горгани» у с. Яблуниця Яремчанської міської ради минулого тижня свій черговий пленум провела обласна організація Національної спілки журналістів України, яку очолює заслужений журналіст України Вікторія Плахта. Організованому проведенню пленуму посприяли член секретаріату ОО НСЖУ, заслужений журналіст України Тамара Лейбюк і член правління облорганізації НСЖУ Ігор Голинський.

Цього разу члени правління, керівники ЗМІ Івано-Франківщини зібралися у щойно відкритому конференц-залі готельно-відпочинкового комплексу «Горгани» в Яблуниці – найбільшому на Прикарпатті, в якому у комфортних умовах можуть працювати майже дві сотні учасників різноманітних підприємницьких і наукових заходів.

Головне питання порядку денного пленуму – роздержавлення друкованих комунальних засобів масової інформації.Воно викликане необхідністю виконання давніх зобов’язань України перед Парламентською Асамблеєю Ради Європи щодо реформування ЗМІ, заснованих органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також дальшого впровадження європейських стандартів у цій сфері. Цей  закон є не тільки вимогою Європейської сторони для підписання Угоди про Асоціацію з ЄС, але й вимогою часу.

За словами голови облорганізації НСЖУ Вікторії Плахти, процес роздержавлення друкованих комунальних ЗМІ давно назрів. Щоправда, більшість комунальних ЗМІ наразі не готові до реформування. За винятком декількох, серед них – редакційно-видавничий комплекс «Злагода» у Тлумачі, де вже давно відмовилися від бюджетної дотації, а перейшли на договірні умови висвітлення діяльності органів виконавчої влади й органів місцевого самоврядування. У деяких районах існують протиріччя між співзасновниками, є певний тиск на редакційні колективи.

На думку журналістської спільноти, у законопроекті «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», перше читання якого уже відбулось у Верховній Раді 19 вересня, враховано більшість ключових вимог Спілки. Серед позитивних його сторін – безкоштовна передача майна редакціям, питання соціального захисту журналістів, зокрема, щодо виходу на пенсію. Загалом, законопроект непоганий. Прийнято рішення орієнтовно до 10 жовтня підготувати його до другого читання за скороченою процедурою. Все ж у ньому не врахували деяких важливих питань, на яких наполягала Спілка. Зокрема, не передбачено положення про тимчасову фінансову підтримку з бюджету на період реформування. Насторожують і стислі терміни за етапами реформування: на пілотний період відведено лише один рік, а на реформування інших ЗМІ – два роки.

На пленумі зазначили також, що комунальні ЗМІ вже від сьогодні мають готуватися до переходу на самозабезпечення, скорочуючи видатки, збільшуючи доходи від реклами та нарощуючи інші джерела фінансування, зрозуміти і вивчити читацьку аудиторію та робити газету, потрібну читачеві. Роздержавлення позитивно позначиться на наповненні друкованих ЗМІ – інформація стане більш збалансованою, об’єктивною та оперативною. Безперечно, не обійдеться без фінансових та інших  труднощів. Вони виникали і в інших країнах, де проходили цей етап – і у Польщі, і в Хорватії тощо.

Згаданий закон введе цивілізовані відносини: влада отримає інформаційні послуги,  оплативши їх відповідно до редакційних  розцінок. Згідно з відповідним договором ЗМІ та влада  повинні стати  партнерами. І тільки тоді, коли будуть побудовані партнерські відносини, можна буде говорити про громадянське суспільство.

На пленумі йшлось і про ситуацію щодо фінансування комунальних ЗМІ області. Як засвідчують цифри, жодне з прикарпатських комунальних видань не фінансують достатньо.

Учасники  журналістського пленуму внесли ряд пропозицій.  Зокрема:  після  роздержавлення комунальних ЗМІ  хоча б на певний період звільнити ЗМІ від сплати податку на додану вартість та податку на прибуток, передати редакційним колективам у власність приміщення, якими  вони тривалий час користуються, щоб співзасновники дотримувалися пропорційних фінансових зобов’язань, у перехідний період надали допомогу редакціям у зміцненні матеріально-технічної бази тощо.

Учасники пленуму висловили обурення діями ДП «Укрпошта» щодо підвищення тарифів на 45 відсотків на доставку преси (на жаль, уряд досі позитивно не зреагував на депутатський запит з цього питання народного депутата України, секретаря НСЖУ Степана Курпіля), а також затягування початку передплатної кампанії на 2014 рік; схвалили звернення до місцевих органів влади щодо дотримання  фінансових зобов`язань перед редакціями (як засновників  та співзасновників комунальних видань).

Наш кор.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!